UŠLI SU U NATO DA SE BRANE OD STALJINA, SAD RADE ŠTO OĆE: Turska ima drugu vojsku u Alijansi, NE MOŽE bez Erdogana

Turska je druga najveća vojska NATO-a, često je kritiziraju jer radi sama za sebe, ali stručnjaci kažu da su Turska i NATO nerazdvojni i potrebni jedno drugom – unatoč brojnim razlikama.

 

 

 

Deutsche Welle u svojoj analizi navodi da Turska ima drugu najveću vojsku unutar NATO-a, nakon SAD-a. Osigurava jugoistočni bok Europe i dom je dvjema velikim NATO-ovim zračnim bazama: Incirlik i Konya.

 

 

 

Turska je rano ušla u NATO, još 1952. Prethodno je zatražila zaštitu od SAD-a i NATO-a u graničnom sporu sa Sovjetskim Savezom, koji je na Potsdamskoj mirovnoj konferenciji 1945. zatražio dijelove teritorija na obali Crnog mora i prema granica s Iranom. Spor je okončan kada je SSSR odustao od svojih zahtjeva, nakon Staljinove smrti 1953.

 

 

 

Ankara je poznata po tome što često radi sama. Činjenica da Turska ima dobre odnose s Rusijom i Kinom dovela je čak do toga da je lojalnost Ankare NATO-u posljednjih godina dovedena u pitanje.

 

 

 

Mnogi turski solo potezi – poput vojne intervencije u sjevernoj Siriji 2018. ili blokiranja pristupanja Finske i Švedske NATO-u potaknuli su rasprave na Zapadu o tome – koliko Turska doista pripada savezu. Prema riječima stručnjaka: Da, jest – unutar globalnog trenda.

 

 

 

Odnos Turske i NATO-a nije crno-bijeli, već, reklo bi se, u sivoj zoni, smatra politologinja Selin Nasi s London School of Economics.

 

 

 

“Turska je zemlja od neviđene važnosti za savez”, rekao je Zaur Gasimov sa Sveučilišta u Mainzu. “Oružane snage Turske jedna su od rijetkih vojski u NATO-u koje imaju bogato borbeno iskustvo. Turska također postaje sve jači partner kroz svoje vojno-znanstvene tehnologije. To je nešto što sada vrlo intenzivno percipiraju zapadne zemlje NATO-a”, kaže Gasimov.

 

 

 

Strateška autonomija američkih saveznika

 

 

“Strateška autonomija je termin koji Ankara jako voli.” Realnost je da Turska posljednjih godina vodi sve neovisniju vanjsku politiku i to će se nastaviti”, kaže Nasi.

 

 

 

“Turska nije jedina zemlja koja sve više sama donosi odluke.” To je rezultat globalnih promjena i smjene moći sa Zapada na Istok. Stoga se ova činjenica odnosi na sve američke saveznike”, objašnjava ona.

 

 

 

Gasimov već dva desetljeća promatra “emancipaciju” turske vanjske politike: dani hladnoratovskog “ili-ili” su prošli:

 

 

 

“Dinamika u međunarodnim odnosima pokazuje da postoji tendencija razmišljanja u hibridnim kategorijama. Turska može biti aktivna članica NATO-a i uz to nastaviti produbljivati ​​suradnju s Rusijom. Ne vidim nikakve naznake da ne radi.”

 

 

 

Nasi ističe da Zapad zapravo ima koristi od dobrih odnosa Turske s Rusijom, iako to kritizira. “Morate komunicirati s onima koji vam se ne sviđaju.” Za to su vam potrebni posrednici. Dogovor o žitaricama, koji je također važan za Europu, postignut je zahvaljujući Turskoj”, kaže Nasi.

 

 

 

Uloga Erdogana

 

 

Ipak, stil i način komunikacije Ankare igrali su važnu ulogu u percepciji Turske kao saveznika.

 

 

 

“Na primjer, turska strana je imala vrlo problematičnu raspravu o ulasku Švedske i Finske u NATO. Na kraju se stekao dojam da je Turska zemlja koja svako vanjskopolitičko pitanje želi iskoristiti da dobije nešto za sebe”, kaže Nasi, smatrajući to jednim od najvećih problema u suradnji i dodaje: “Ovo je nepredvidivo vlada.”

 

 

 

Taj problem ima veze s koncentracijom moći u Turskoj. Vanjskopolitičke odluke svedene na Erdogana i šačicu savjetnika. Došli smo do točke kada Erdogan odlučuje o svemu”, objašnjava ona.

 

 

 

Razvod Turske i NATO-a nije na vidiku

 

 

Posljednjih godina sve su glasniji oni koji su – ne samo na društvenim mrežama – govorili da Tursku treba isključiti iz NATO-a.

 

 

 

Čak ni u samoj Turskoj članstvo u NATO-u više se ne doživljava kao nešto što nema alternativu. Erdogan je nekoliko puta razmišljao o ulasku u “Šangajsku organizaciju za suradnju” koju predvode Kina i Rusija. Prema riječima stručnjaka, jedan od ciljeva ove organizacije je obuzdavanje utjecaja NATO-a.

 

 

 

“Ne bi bilo u interesu ni NATO-a ni Turske da ova zemlja napusti Savez.” U praksi se Turska uopće ne distancira od NATO-a. Kao saveznik ispunjava sve svoje zadatke”, kaže Nasi i dodaje još jedan važan razlog:

 

 

 

“Svi obrambeni sustavi Turske kompatibilni su isključivo s NATO-om.” Svo oružje, materijali, avioni… Turska je potpuno integrirana u NATO. Mi ljudi već imamo problema kada promijenimo sustav mobilnog telefona, android ili iphone. Zamislite kako je to kada je to obrambeni sustav, ne možete jednostavno promijeniti cijeli taj sustav.”

 

(Kurir.rs)

(728)

UŠLI SU U NATO DA SE BRANE OD STALJINA, SAD RADE ŠTO OĆE: Turska ima drugu vojsku u Alijansi, NE MOŽE bez Erdogana

| Skandal, Slider, Vijesti |
About The Author
-