Prema podacima Tužilaštva BiH, u okviru dva predmeta krivicu su do sada priznala ukupno trinaestorica optuženih, a izrečeno je 22 godine i 10 mjeseci pravomoćnih kazni zatvora.
“Najsigurnija platforma za razmjenu podataka”, kako je najavila firma iz Kanade koja je osmislila, ispostavit će se, i nije baš toliko sigurna. Sky aplikacija jeste puno bolja i zaštićenija od, recimo, Vibera i WhatsAppa, samim tim je na vrhu kriminalnog komunikacijskog sistema. S druge strane, FBI i savezna australijska policija napravili su pandan Skyju i nazvali ga Anom, a američki istražioci su poput trojanskog konja, počeli distribuirati ovu “sigurnu” kriptouslugu širom svijeta. A kriminalci, ali među njima i, paradoksalno, policajci i dr, pecali su se na udicu.
Otpakivanje Sky i Anom aplikacija žestoko je uzdrmalo kriminalni svijet i u našoj zemlji. Uzdrmalo je one koji su već otkriveni, a u strahu su i oni koji čekaju da budu upecani.
Prve optužnice u predmetima iz Sky i Anom aplikacija u našoj zemlji, kako su za Raport rekli iz Tužilaštva BiH, podignute su 2022. godine u , a njih više od polovine podignuto je u 2023.
A koliko je do sada podignuto optužnica, pitali smo državno Tužilaštvo.
“Do sada je podignuto osam optužnica (Dalibor Railić i dr, Saša Ratković i dr, Sako Bibić i dr, Milan Matković, Dragan Pejović, zvani Bosanac, i dr, Bojan Cvijetić i dr, Dragan Gajić i dr. i Nedeljko Lubura i dr), protiv 66 lica uključujući tri pravna lica”, obznanili su nam iz ove institucije i dodali da je od ukupno istragom obuhvaćenih, 15-ak zaposlenika policijskih i agencija za provedbu zakona, a do sada je među optuženima pet policijskih službenika te istakli da je, prema policijskim agencijama kojima su pripadali MUPHNK, GPBiH i MUPRS, optužen i nekadašnji savjetnik u Ministarstvu sigurnosti BiH (Bojan Cvijetić, op. a).
Zabilježene i prve pravomoćne presude
Već je ušlo u historiju da su zabilježene i prve pravomoćne presude u Sky i Anom predmetima nakon sporazumnih priznanja krivnje.
Prema podacima Tužilaštva BiH, u okviru dva predmeta krivicu su do sada priznala ukupno trinaestorica optuženih, a izrečeno je 22 godine i 10 mjeseci pravomoćnih kazni zatvora. One su se kretale od 1 do 5 godina zatvora. Novčane sporedne kazne izrečene su u ukupnom iznosu od 29.000 KM, kao i oduzimanje protivpravne imovinske koristi od 48.900 KM i 2.000 eura.
Kad govorimo o predmetnim sporazumima, izrečene su mjere sigurnosti oduzimanja predmeta i to opojna droga marihuana – 154,7 kg, BMW koji je korišten u izvršenju krivičnog djela, te mobilni telefoni, računari i sredstva veze.
Iz Tužilaštva BiH pojasnili su da je krajem prošle i početkom ove godine finalizirana istraga i podignuta optužnica sa dokazima iz Sky i Anom aplikacija za krivično djelo s koruptivnim elementima, u predmetu Lubura i Roguljić, ali i napomenuli da je prvooptuženi u ovom predmetu u vrijeme izvršenja krivičnog djela bio visoko poziconirani inspektor MUPRS te da je nekadašnji pripadnik Granične policije Vladan Kovačević, nakon sporazumnog priznanja u Sky predmetu Staza, osuđen na kaznu zatvora od tri i po godine.
Treba istaći, napominju, da u optužnicama u predmetima sa Sky i Anom aplikacija, osim elemenata međunarodnog kriminala, neovlaštenog prometa opojnih droga i pranja novca, često ima elemenata korupcije i koruptivnih krivičnih djela, naročito kada se radi o krivičnim djelima primanja dara, zloupotrebe položaja ili ovlaštenja od ovlaštenih službenih lica, koja su obuhvaćena optužnicom.
Krucijalna je saradnja s domaćim i međunarodnim institucijama
U dešifriranju ovih poruka veoma je važna saradnja domaćih, regionalnih, ali ostalih međunarodnih institucija. Državno tužilaštvo u radu na ovim predmetima ima dobru saradnju s partnerskim institucijama i agencijama za provođenje zakona u zemljama regiona, kao i u inostranstvu, uključujući i saradnju sa međunarodnom asocijacijom EUROPOL.
“Prema evidencijama u predmetima na osnovu optužnica Tužilaštva BiH sa dokazima iz Sky i Anom aplikacija, u 2023. više desetina svjedoka u nekoliko predmeta koji su u fazi glavnog pretresa, dalo je iskaze i svjedočenja u sudnicama u okviru kojih su svjedočili i policijski službenici partnerskih agencija, koji su govorili o procesima dešifriranja poruka i istraga organizovanih kriminalnih grupa”, kazali su za Raport iz Tužilaštva BiH.
Kada je riječ o starosnoj strukturi optuženih, ona se mijenja, a uočljivo je, ističu, da je sve veći broj optuženika mlađe životne dobi, čak i mlađih od 1990. godišta, “u do sada podignutim optužnicama, najmlađi optuženi ima 27, a najstariji 58 godina”.
(Raport)
(285)