Potrebu za jačom zaštitom od špijuniranja osjetili su i ranije u Evropskom parlamentu, s više slučajeva neovlaštenog upada u uređaje parlamentaraca.
Čiji je softver
Hrvatska europarlamentarka Željana Zovko (HDZ/EPP) dobila je u srijedu obavijest da žurno preda svoj mobitel službi za informatičku sigurnost na provjeru je li “inficiran” špijunskim softverom – onim koji bez znanja korisnika šalje informacije s njegova uređaja trećoj strani.
Nije bila jedina, tog dana su na pregled otišli mobiteli svih članova pododbora Evropskog parlamenta, onoga za sigurnost i odbranu (SEDE).
Alarm koji je potaknuo ovakvu reakciju izazvalo je otkriće da su na dva mobitela članova tog pododbora pronađeni tragovi hakiranja, odnosno upada i prikupljanja informacija.
Koje je porijeklo i čiji je softver prikupljao podatke od evropskih zastupnika i kome ih je slao, a “uobičajeni sumnjivac” prvenstveno je Rusija, drži se, zasad, u tajnosti.
Nije bila rutinska provjera, već smo primili žurnu obavijest da odnesemo mobitele na pregled.
Moj su pregledali i u redu je. Imamo problem s upadima u mrežu, a mi smo najosjetljiviji odbor – potvrdila je Željana Zovko za Večernji list koja kaže i da se očekuje sve više sličnih kibernetičkih napada.
Ranije upozoreni
Europarlamentarci, kao i drugi EU dužnosnici i djelatnici, već su ranije upozoreni na postojanje opasnosti od špijunskih i sličnih softvera. Najkraća definicija špijunskog softvera (spyware) kaže da je to zlonamjerni softver (malware) koji ulazi u uređaj korisnika, prikuplja podatke te ih šalje trećim stranama bez pristanka i, naravno, znanja, korisnika.
Najviše su na udaru osobe koje su povezane s osjetljivim portfeljima, kao što su sigurnost i odbrana, posebno u ovako osjetljivom geopolitičkom trenutku, a očekuje se da će problem kibernetičke sigurnosti biti još izraženiji kako se približavaju evropski izbori.
(Novi)
(366)