Evropska komisija uvažila je usvojene reforme i preporučila Evropskom vijeću otvaranje pregovora za prijem Bosne i Hercegovine u Evropsku uniju, o čemu će se odlučivati u narednoj sedmici.
Šta zaista možemo očekivati u četvrtak i petak – na sjednici Evropskog vijeća i šta će to u konačnici značiti za bh. građane – pitanja su koja posljednjih dana vise u zraku.
Na pitanje kakvu odluku Evropskog vijeća očekuje, ambasador Bosne i Hercegovine u Belgiji Erol Avdović ističe da je na to teško odgovoriti, ali da se može predosjetiti na osnovu faktualne analize, kako je to, podvlači, naglasila predsjednica Evropske komisije Ursula von der Leyen, da su sve prilike da će Bosna i Hercegovina dobiti zeleno svjetlo.
Prema njegovim riječima, to će biti početak nove ere za koju ne znamo koliko će potrajati i kad će joj biti prvi naredni korak.
U javnosti su se pojavile informacije da bi neke zemlje poput Danske i Nizozemske mogle tražiti dodatne reforme ili postaviti dodatne uvjete od Bosne i Hercegovine. Ambasador napominje da je Nizozemska svoj stav već objavila i da on, zvanično, nije negativan. Ta je zemlja, dodaje Avdović, izrazila bojazan ‘za vlastitu kožu’ – da ne bi zbog političkih previranja i sama ostala izolovana.
Ukoliko stavovi svih drugih zemalja budu pozitivni u korist Bosne i Hercegovine i ona će biti ‘na tom brodu’, ali ne želi preduhitriti druge i želi da dodatno uvjetuje stvari kako bosanskohercegovački ne bi političari zapali u euforiju i zakočili reforme – kaže za FTV Avdović.
Kad je u pitanju Danska, ističe da još ne znamo konkretno šta zamjera.
Taj papir postoji, ali ga još nismo vidjeli. Dakle, da se od Bosne i Hercegovine i od njenih političara zatraži dodatna aktivnost, da sve ne stane u srijedu, odnosno četvrtak, kada očekujemo da pozitivan rezultat bude izglasan – navodi Avdović.
Dodaje i kako postoji uvjerenje da su uvjeti koji su stavljeni pred Bosnu i Hercegovinu preteški i da ih ni neke članice Evropske unije ne bi bile u stanju ispuniti.
Bez obzira na to što je Ursula von der Leyen širokogrudo, ali, kako je sama naglasila – faktualno analizirajući situaciju, rekla da je učinjeno više u protekloj godini nego za prethodnih 10, postoji isto tako uvjerenje da je ovo rezultat geopolitike, te da je otvaranje pregovora, kada oni budu izglasani sljedeće sedmice, rezultat političke odluke evropskih institucija – ističe Avdović.
Upitan da pojasni šta, zapravo, otvaranje pregovora znači i da li to donosi neku finansijsku korist za bh. građane, kaže kako će finansijskih benefita biti, ali će ići redoslijedno i neće doći odmah.
To je sasvim izvjesno i kada krene taj mentorski rad i ako se nastave ove reforme, a morat će se nastaviti, bit će finansijskih sredstava od kojih će u krajnjoj liniji imati koristi svaki građanin Bosne i Hercegovine – zaključio je Avdović.
(Federalna.ba)
(101)