Kamere montirane na podvodnom robotu zabilježile su pukotine koje su povezane s blatnim vulkanom na dnu Bajkalskog jezera.
Robot postavljen na dno Bajkalskog jezera prošlog ljeta zabilježio je pukotine i deformacije uzrokovane dosad nepoznatim vulkanskim muljem.
Robot je otkrio kratere iza sebe nakon erupcija na dubinama od 340 do 540 stopa (100 do 165 metara) na dvije lokacije – u zaljevu Malaya Kosa i zaljevu Gorjachinska – duž sjeverozapadne obale jezera. Iako su znanstvenici već znali da u Bajkalskom jezeru postoje blatni vulkani, najnovije otkriće neugodno je blizu rasjedne zone poznate kao Sjevernobajkalski rasjed, koja se proteže duž obale jezera. Znakovi nedavnih erupcija na dnu jezera mogu ukazivati na to da je vulkan aktivan, piše portal Live Science.
Blatni vulkani su površinski izrazi dubljih geoloških procesa i nastaju kao rezultat muljevitih voda i plinova koji izbijaju odozdo.
Krateri duž sjeverozapadne obale Bajkalskog jezera označavaju pukotine koje idu paralelno sa Sjevernobajkalskim rasjedom i pokazuju da je rasjed “živ”, kaže Oksana Lunina, strukturna geologinja i glavna istraživačica na Institutu za Zemljinu koru u Sibirskom ogranku Ruske akademije znanosti (SBRAS), koja je sudjelovala u otkriću.
“U Sjevernobajkalskoj depresiji, koja je omeđena ovim rasjedom, u prošlosti je bilo jakih potresa”, rekao je Lunina u izjavi.
Dva mjesta na kojima su istraživači postavili robota, odnosno autonomno podvodno vozilo (AUV), pokazala su intenzivno izlomljene slojeve prekrivene glinom, mekim sedimentima i eruptivnim naslagama.
Na najsjevernijem mjestu u zaljevu Goryachinskaya, gdje je snimljena snimka, krateri duboki oko 430 stopa (130 m) bili su preplavljeni “masom blata”, što ukazuje na nedavnu erupciju, prema studiji objavljenoj u listopadu 2023.
Video prikazuje slojeve stijena koje su rastrgale i natjerale erupcije mulja i tekućina zasićenih plinom. Čini se da su kamene gromade bile istisnute odozdo, a glina i prašina od mulja na vrhu izgledala je poremećena i porozna, istaknuli su istraživači u studiji.
POGLEDAJTE VIDEO:
— Pluton (@Pluton45873221) April 16, 2024
(Kurir.rs/Live science/Prenio: A.N.)
(337)