‘Ovo je jako opasna igra, naše strpljenje ima granice‘: Upućena prijetnja Poljskoj, svi se boje najgoreg scenarija

Usred rastućih napetosti, ruski saveznik Bjelorusija premjestila je borbeno spremne trupe bliže granici s Poljskom…

 

 

– NATO-ovo nuklearno oružje u Poljskoj bit će jedno od naših primarnih meta ako ono tamo bude raspoređeno, izjavio je u četvrtak zamjenik ruskog ministra vanjskih poslova Sergej Rjabkov u posljednjoj eskalaciji napetosti između Moskve i Europe.

 

Komentari su uslijedili nakon što je poljski predsjednik Andrzej Duda u ponedjeljak rekao da će njegova nacija biti spremna prihvatiti zapadne nuklearne bombe, s obzirom na odluku Rusije da postavi interkontinentalne balističke projektile u susjednoj Bjelorusiji krajem prošle godine.

 

– Naše strpljenje nije neograničeno. Ako Poljska krene putem daljnje eskalacije ove verbalne igre s nuklearnim oružjem, onda to znači da će doći do daljnje runde napetosti. Ova je vrlo opasna igra, a njezine posljedice mogu biti nepredvidive – rekao je Rjabkov.

 

Glasnogovornik Kremlja Dmitrij Peskov također je odgovorio na Dudinu izjavu, rekavši da će rusko ministarstvo obrane ‘analizirati situaciju i poduzeti sve potrebne uzvratne korake kako bi zajamčilo sigurnost‘.

 

Usred rastućih napetosti, ruski saveznik Bjelorusija premjestila je borbeno spremne trupe bliže granici s Poljskom u četvrtak, a predsjednik Lukašenko upozorio je da bi razmjena udaraca mogla dovesti do ‘apokalipse‘.

 

Bjelorusija se pripremila za susret sa zapadnim silama odlukom da premjesti neobjavljeni broj trupa južno od Vitebske regije na sjeveru prema jugozapadu, gdje zemlja graniči s Poljskom i Ukrajinom.

 

Lukašenko je ustvrdio da je odluka motivirana sve većom prijetnjom nacionalnoj sigurnosti izazvanom ratom u Ukrajini.

 

Kaže da je 120.000 ukrajinskih vojnika stacionirano duž zajedničke granice i ustvrdio da ‘Washington čini sve kako bi našu zemlju uvukao u sukob‘.

 

U prosincu je također potvrdio da Minsk surađuje s Moskvom kako bi ‘ugostio‘ nuklearno oružje Vladimira Putina dok napetost raste između Istoka i Zapada, piše Daily Mail.

 

Kremlj je opravdao odluku kao sigurnosni odgovor na percipiranu agresiju od strane NATO-a usred njegove stalne potpore Ukrajini.

 

Russian Government/Alamy/Alamy/Profimedia/Russian Government/alamy/alamy/profimedia
U intervjuu objavljenom u poljskim novinama Fakt u ponedjeljak, Duda je rekao da bi njegova zemlja, članica transatlantskog sigurnosnog saveza, bila spremna primiti nuklearno oružje ako bi je zapadni partneri pozvali da to učini.

 

– Rusija je nedavno premjestila svoje nuklearno oružje u Bjelorusiju. Ako postoji odluka naših saveznika da rasporede nuklearno oružje i na našem teritoriju kako bi ojačali sigurnost istočnog krila NATO-a, mi smo spremni – rekao je Duda.

 

No, njegovi komentari nisu baš svima ‘sjeli‘, a poljski premijer Donald Tusk kasnije je rekao novinarima da mora hitno razgovarati o ovom prijedlogu s Dudom.

 

– Također bih želio da sve potencijalne inicijative prije svega budu vrlo dobro pripremljene od strane ljudi koji su za njih odgovorni i da svi budemo apsolutno sigurni da to želimo. Ovo je vrlo ozbiljna ideja i moram znati sve okolnosti koje su navele predsjednika da izreče ovu izjavu – rekao je Tusk u prilično rezerviranom odgovoru .

 

U međuvremenu, poljski ministar vanjskih poslova u srijedu je pozvao NATO da poveća obrambenu spremnost i rekao da bi Varšava trebala biti u središtu donošenja odluka u Europskoj uniji.

 

Iznoseći svoju viziju Poljske u srcu Europe, Radek Sikorski upozorio je da bi ruski napad na NATO završio porazom Moskve, ali je rekao da NATO mora povećati svoju obranu kako bi osigurao dugoročnu sigurnost.

 

– Ne bismo se mi, Zapad, trebali bojati sukoba s Putinom, nego obrnuto. Vrijedi podsjetiti na to, ne kako bi se kod Rusa povećao osjećaj prijetnje, jer NATO je obrambeni pakt, već kako bi se pokazalo da bi napad Rusije na bilo koju od članica Saveza neizbježno završio njezinim porazom. Vojni i gospodarski potencijal Rusije blijedi u usporedbi s potencijalom Zapada. Ako nam ne bude nedostajalo volje, Rusija će izgubiti. Putinova jedina nada je naš nedostatak odlučnosti – rekao je Sikorski.

 

Poljski predsjednik Duda već je govorio o otvorenosti Poljske prema dijeljenju nuklearnog oružja unutar NATO-a, prije nego što je Tuskova vlada došla na vlast u prosincu. Inače, tri članice NATO-a su nuklearne sile, a to su: SAD, Velika Britanija i Francuska.

 

U okviru programa dijeljenja, SAD ima nuklearna postrojenja za raspoređivanje i skladištenje oružja smještena u nekim savezničkim zemljama: Belgiji, Njemačkoj, Italiji, Nizozemskoj i Turskoj.

 

Sedam članica saveza ima zrakoplove koji mogu nositi konvencionalne bombe ili nuklearne bojeve glave i dostupni su za korištenje ako takav udar bude potreban.

 

Washington zadržava apsolutnu kontrolu i skrbništvo nad oružjem koje raspoređuje, a tako bi bilo i ako bi postigao sporazum s Poljskom da tamo također postavi nuklearno oružje.

 

 

Sergej Šojgu i Valerij Gerasimov (lijevo); Vladimir Putin (desno)

 

(Jutarnji list)

(190)

‘Ovo je jako opasna igra, naše strpljenje ima granice‘: Upućena prijetnja Poljskoj, svi se boje najgoreg scenarija

| Slider, Vijesti |
About The Author
-