Američki predsjednik Joseph Biden potpisao je zakon o zabrani uvoza obogaćenog urana, odnosno nuklearnog goriva za proizvodnju električne energije u nuklearnim elektranama, u Sjedinjene Američke Države iz Rusije.
Ova zabrana nuklearnog goriva stupit će na snagu za oko 90 dana, ali američko Ministarstvo energetike smije dopuštati iznimke do 2027. godine, u slučaju da postoji zabrinutost zbog nestašice goriva, prenosi Reuters.
Zakon također odobrava 2,7 milijardi dolara za financiranje izgradnje američke industrije nuklearnog goriva, čijih 24 posto obogaćenog urana koji se koristi u nuklearnim elektranama dolazi iz Rusije.
“Predsjednik Biden donio je povijesni niz akcija koje će ojačati energetsku i gospodarsku sigurnost naše zemlje smanjenjem i konačnom eliminacijom našeg oslanjanja na Rusiju”, rekao je savjetnik Bijele kuće za nacionalnu sigurnost Jake Sullivan.
Podsjetio je da je riječ o zakonu koji ispunjava multilateralne ciljeve koje su SAD zacrtale u prosincu prošle godine s Kanadom, Francuskom, Japanom i Velikom Britanijom o zajedničkom ulaganju od 4,2 milijarde dolara za povećanje kapaciteta tih zemalja u korištenju urana.
Biti konkurent ruskoj nuklearnoj industriji, jednoj od najnaprednijih u svijetu, nije lako i upravo su zato SAD zabranile uvoz urana iz Rusije, rekao je glasnogovornik Kremlja Dmitrij Peskov.
Komentirao je vijest da je američki čelnik Joseph Biden potpisao zakon o zabrani ruskog urana u SAD-u.
Teško nam Amerikanci mogu biti konkurenti na međunarodnoj sceni. Čim im postane teško konkurirati, ne bježe ni od čega, uključujući mjere koje napadaju sve norme i principe međunarodne trgovine – rekao je Peskov.
Kako je ocijenio, riječ je samo o nelojalnoj konkurenciji.
Peskov je dodao da zakon koji je potpisao Biden nije kritičan za rusku nuklearnu industriju.
Naša nuklearna industrija jedna je od najnaprednijih u svijetu. Nastavit ćemo razvijati to područje – rekao je glasnogovornik Kremlja.
(Informer)
(402)