Benjamin Netanyahu bijesno je reagirao na vijest da bi se mogao suočiti s potjernicom za ratne zločine i zločine protiv čovječnosti, piše BBC u današnjem članku.
Netanyahu je rekao da je Karim Khan, glavni tužitelj Međunarodnog kaznenog suda (ICC), jedan od “velikih antisemita u moderno doba”.
G. Khan je, rekao je, bio poput sudaca u nacističkoj Njemačkoj koji su Židovima uskratili osnovna prava i omogućili holokaust. Njegova odluka da zatraži naloge za uhićenje izraelskog premijera i ministra obrane bila je “bezosjećajno podlijevanje benzina na vatru antisemitizma koja bjesni širom svijeta.’
Netanyahu je pričao na engleskom na videu koji je objavio njegov ured. To čini kada želi da njegova poruka dopre do strane publike koja mu je najvažnija, u SAD-u.
Ogorčenje koje je izrazio premijer, a ponovilo i izraelsko političko vodstvo, proizašlo je iz stranica pažljivo odabranog pravnog jezika u izjavi koju je izdao g. Khan, glavni tužitelj ICC-a koji je savjetnik britanskog kralja.
Riječ po riječ, redak po redak, dodaju se u razorni niz optužbi protiv trojice najistaknutijih čelnika Hamasa, kao i izraelskog premijera i ministra obrane.
Odlučnost da se međunarodno pravo i zakoni oružanog sukoba primjenjuju na sve strane, bez obzira ko su, leži u središtu izjave gospodina Khana u kojoj on iznosi svoje opravdanje za traženje naloga za hapšenje.
“Nijedan vojnik, nijedan zapovjednik, nijedan civilni vođa – niko – ne može djelovati nekažnjeno.” Zakon se, kaže, ne može primjenjivati selektivno. Ako se to dogodi, “stvarat ćemo uslove za njegov kolaps”.
Američki predsjednik Joe Biden rekao je da je “nečuveno” podnijeti zahtjev za hapšenjem. Nije bilo “nikakve jednakosti – nikakve – između Izraela i Hamasa”.
Hamas je zatražio povlačenje optužbi protiv svojih čelnika, tvrdeći da tužitelj ICC-a “izjednačava žrtvu s krvnikom”. Kaže se da je zahtjev za izdavanjem naloga za uhićenje izraelskog vodstva stigao sedam mjeseci prekasno, nakon što je “izraelska okupacija počinila hiljade zločina”.
Khan ne pravi izravne usporedbe između dviju strana, osim što izlaže svoju tvrdnju da su obje počinile niz ratnih zločina i zločina protiv čovječnosti, piše BBC.
Također naglašava da ovaj posljednji rat dolazi u kontekstu “međunarodnog oružanog sukoba između Izraela i Palestine, te nemeđunarodnog oružanog sukoba između Izraela i Hamasa”.
Sud tretira Palestinu kao državu budući da ima status promatrača u Ujedinjenim narodima, što znači da je mogla potpisati Rimski statut kojim je osnovan ICC.
Netanyahu je izjavio da Palestinci nikada neće imati nezavisnost dok je on tu.
Btselm, vodeća izraelska organizacija za ljudska prava, rekla je da nalozi označavaju “brzi pad Izraela u moralni ponor”.
“Međunarodna zajednica signalizira Izraelu da više ne može održavati svoju politiku nasilja, ubijanja i razaranja bez odgovornosti”, dodaje se.
Aktivisti za ljudska prava već se godinama žale da moćne zapadne zemlje, predvođene SAD-om, zatvaraju oči pred izraelskim kršenjem međunarodnog prava, čak i kad osuđuju i sankcioniraju druge države koje nisu u njihovom taboru.
Akcije koje poduzimaju Khan i njegov tim su, vjeruju, davno zakasnile.
Gospodin Khan kaže da su tri glavna čelnika Hamasa počinila ratne zločine koji uključuju istrebljenje, ubistvo, uzimanje talaca, s*******e i mučenje.
Imenovani ljudi su Yahya Sinwar, vođa Hamasa u Gazi, Mohammed Deif, zapovjednik Brigade Qassam, njenog vojnog krila, i Ismail Haniyeh, šef političkog ureda Hamasa.
Kao dio svoje istrage, Karim Khan i njegov tim razgovarali su sa žrtvama i preživjelima napada 7. oktobra.
Izrael, rekao je Khan, ima pravo braniti se. Ali “nesavjesni zločini” nisu “oslobodili Izrael njegove obaveze poštivanja međunarodnog humanitarnog prava”.
Neuspjeh da se to učini, rekao je, opravdava izdavanje naloga za hapšenje g. Netanyahua i ministra obrane Yoava Gallanta za zločine uključujući izgladnjivanje civila kao oružje rata, ubistava, istrebljenje i namjerne napade na civile.
Od početka izraelskog odgovora na napade Hamasa 7. oktobra, predsjednik Biden uputio je niz ukora Izraelu, izražavajući zabrinutost da ubija previše palestinskih civila i uništava previše civilne infrastrukture u Gazi.
Ali u pažljivom balansiranju s bliskim saveznikom kojeg je oduvijek podržavao, Biden i njegova administracija nisu u javnosti rekli što misle.
Khan daje svoje tumačenje kristalno jasnim. Izrael je, kaže, odabrao zločinačka sredstva za postizanje svojih ratnih ciljeva u Gazi – “naime, namjerno izazivanje smrti, gladovanja, velike patnje i ozbiljnih povreda” civila.
Vijeće sudaca na ICC-u sada će razmotriti hoće li izdati naloge za haošenje. Države koje su potpisale Rimski statut ICC-a tada bi bile obvezne zatvoriti navedene ako bi imale priliku.
Među 124 potpisnika nisu Rusija, Kina i SAD. Ni Izrael nije potpisao.
Ali ICC je presudio da ima zakonske ovlasti za procesuiranje zločina u ratu jer su Palestinci potpisnici.
Ako se izdaju tjeralice, to bi značilo da Netanyahu, izraelski premijer s najdužim mandatom, ne bi mogao posjetiti bliske zapadne saveznike bez opasnosti od hapšenja.
Britanski premijer Rishi Sunak rekao je da akcije ICC-a “nisu pomogle postizanju pauze u borbama, izvlačenju talaca ili dopremanju humanitarne pomoći”. Ali ako se izdaju tjeralice, Britanija bi morala izvršiti haošenja, osim ako ne uspije uspješno dokazati da gospodin Netanyahu ima diplomatski imunitet.
Najvažnija iznimka za Netanyahua i Gallanta su SAD. Bijela kuća vjeruje da ICC nema jurisdikciju u sukobu, što je stav koji bi mogao proširiti rascjep unutar Demokratske stranke Joea Bidena oko rata.
Progresivci su već pozdravili akciju ICC-a. Čvrsti saveznici Izraela među demokratima mogli bi podržati poteze republikanaca za donošenje zakona o sankcioniranju dužnosnika ICC-a ili im zabraniti ulazak u SAD.
Dok su glasine o nadolazećim optužnicama kolale Europom, Amerikom i Bliskim istokom prije nekoliko sedmica, skupina republikanskih senatora uputila je prijetnje Khanu i njegovom osoblju kakvu su možda čuli u filmu.
“Gađajte Izrael i mi ćemo vas gađati… upozoreni ste.”
Yoav Gallant također ne bi mogao slobodno putovati. Riječi koje je upotrijebio kada je najavio da će Izrael opsjedati Gazu često su citirane od strane kritičara izraelskog ponašanja.
Dva dana nakon napada Hamasa 7. oktobra, g. Gallant je rekao: “Naredio sam potpunu opsadu Pojasa Gaze. Neće biti struje, hrane, goriva, sve je zatvoreno… borimo se protiv ljudskih životinja i postupajući u skladu s tim”.
Khan piše u svojoj izjavi da je “Izrael namjerno i sustavno lišio civilno stanovništvo u svim dijelovima Gaze objekata koji su neophodni za ljudski opstanak”.
Glad je, kaže, prisutna u dijelovima Gaze, a u drugima je neizbježna.
Izrael negira da postoji glad, tvrdeći da nestašice hrane nisu uzrokovane njihovom opsadom – već Hamasovim krađama i nesposobnošću UN-a.
Ako se izda nalog za uhićenje Ismaila Haniyeha, čelnika političkog ogranka Hamasa, on će morati bolje razmisliti o svojim redovitim putovanjima na susrete s visokim arapskim čelnicima. Vjerojatno će provoditi mnogo više vremena u svojoj bazi u Kataru, koji poput Izraela nije potpisao Rimski statut kojim je uspostavljen ICC.
Druga dvojica optuženih čelnika Hamasa, Yahya Sinwar i Mohammed Deif, vjeruje se da se skrivaju negdje unutar Gaze. Tjeralica ne povećava pritisak na njih. Izrael ih pokušava ubiti posljednjih sedam mjeseci.
Nalog bi također stavio Netanyahua u kategoriju optuženih čelnika koja također uključuje ruskog predsjednika Vladimira Putina i pokojnog pukovnika Muammara Gaddafija iz Libije.
Putinu prijeti uhidbeni nalog za nezakonitu deportaciju i transfer djece iz Ukrajine u Rusiju.
Prije nego što su ga ubili njegovi vlastiti ljudi, pukovnik Gadafi je imao nalog za haošenje zbog ubistava i progona nenaoružanih civila.
Nije privlačno društvo za Benjamina Netanyahua, čelnika države koja se ponosi svojom demokracijom, završava BBC svoj članak.
(BBC)
(71)