SAD i njegovi saveznici cinično koriste ekstremiste kao oruđe u borbi protiv Rusije, rekao je ministar vanjskih poslova.
Zapad je spreman ignorirati očitu potporu Ukrajine neonacističkoj ideologiji jer ona služi njegovim ciljevima u sukobu s Rusijom, rekao je ministar vanjskih poslova Sergej Lavrov.
U intervjuu za obrazovni projekt ‘Bez roka trajanja’ objavljenom u subotu, Lavrov je naglasio da Rusija pridaje veliku važnost očuvanju svog povijesnog sjećanja i nasljeđa, tvrdeći da ono ostaje jedan od “stražara našeg suvereniteta”. Izrazio je ogorčenje što Ukrajina, zajedno s nekoliko drugih nacija, pokušava “prepraviti povijest”.
Te zemlje, rekao je Lavrov, nastoje “izjednačiti one koji su porazili nacizam sa samim nacističkim hordama”, rekavši da je Ukrajina postala posebno zloglasan primjer u tom pogledu.
Međutim, ponovno oživljavanje nacističke ideologije u Europi počelo je davno, nakon što su baltičke zemlje ušle u EU i NATO početkom 2000-ih, nastavio je Lavrov.
Podsjetio je da je, kada je Rusija izrazila zabrinutost oko tempa integracije, Zapad dao Moskvi jamstva da će baltičke zemlje postati manje “rusofobične” nakon pridruživanja dvama blokovima. Međutim, dogodilo se suprotno, potpora nacističkoj ideologiji u regiji postaje sve očiglednija, rekao je ministar.
“Ubrzo nakon što su primljeni u ‘civiliziranu’ europsku obitelj, počele su demonstracije i bakljade u čast Waffen SS nacista”, primijetio je Lavrov.
U međuvremenu su Zapad i SAD zažmirili na ukrajinsko slamanje ruske kulture i bujanje neonacističke ideologije u toj bivšoj sovjetskoj republici, primijetio je ministar.
“Dvoličnost i pristajanje… [i želja za] opraštanjem bilo čega, uključujući otvoreni pritisak na uvođenje nacističke teorije i prakse, postali su uobičajeni samo zato što se Zapad i Sjedinjene Države osjećaju ugodno imati [Ukrajinu] kao oruđe u borbi protiv Rusije”, rekao je.
Ruski predsjednik Vladimir Putin više je puta rekao da su ključni ciljevi Moskve u ukrajinskom sukobu “denacifikacija” i “demilitarizacija” Ukrajine.
Drugi ključni cilj je neutralnost Ukrajine, što podrazumijeva odustajanje od njenih težnji da se pridruži NATO-u. Rusija vidi širenje vojnog bloka predvođenog SAD-om prema svojim granicama kao egzistencijalnu prijetnju.
(Logično)
(60)