Dodao je da je njegov utisak da „vlast ne uspijeva da stiša studentski bunt i to zbog njihovih neuobičajenih i netipičnih akcija“.
Izvjestitelj Europskog parlamenta (EP) za Srbiju Tonino Picula je izjavio da ga je ražalostio napad u noći ponedeljak na utorak na studente Pravnog fakulteta u Beogradu i oštro je to osudio, kao i napade na sve druge mlade ljude koji u Srbiji izlaze na ulice i izražavaju svoje stavove.
Picula je za televiziju N1 kazao da protesti moraju da budu sigurni, te da vidi da „i u tome postoji dosta problema u Srbiji“.
„Ključno za demokraciju je da građani mogu bez straha da izražavaju svoje političke stavove, da izražavaju i protivljenje nekim odlukama vlasti, kao i da protestuju ako nekih odluka nema“, rekao je Picula.
On je kazao da očekuje od vlasti u Srbiji jasnu osudu, kako je naveo, nedopustivo agresivnog ponašanja i nasilja pojedinaca i izrazio nadu da će napadači biti kažnjeni.
„Nisam siguran kako razriješiti političku krizu u Srbiji, ali u svakom slučaju protesti studentata su donijeli jednu posebnu dinamiku na političku scenu Srbije“, kazao je on.
Dodao je da je njegov utisak da „vlast ne uspijeva da stiša studentski bunt i to zbog njihovih neuobičajenih i netipičnih akcija“.
„Na takve akcije vlast pokušava da odgovori standardnim mehanizmima, kao da se radi o nekoj grupi koja se može lako rasturiti upotrebom sile u različitim oblicima ili nekim socijalnim ili materijalnim kompenzacijama. Jasno je da to očigledno ne funkcionira“, rekao je Picula.
Istakao je da su studenti u Srbiji, baš kao i njihove kolege u drugim zemljama i nekim drugim situacijama „agenti“, ali „oni su agenti promjena u svakom društvu, a ne agenti nekakvih stranih obavještajnih službi, a čujem da to pokušava da im se imputira i to je apsurdno“, rekao je Picula.
Naveo je da zna da je primarni zahtjev studenata da institucije rade svoj posao, a ne da vlast bude volja pojedinca.
„Oni kao mladi ljudi predstavljaju budućnost svoje zemlje i čini mi se da odnos vlasti prema njima mnogo više govori o njihovom odnosu prema budućnosti nego bilo koji stranački dokument“, rekao je Picula.
Na pitanje kada će biti gotov izvještaj o napretku Srbije na kojem radi, Picula je odgovorio da će nacrt izvještaja biti predstavljen idući mjesec, da potom očekuje amandmane kojih je uvijek mnogo, a poslije toga slijede sastanci s kolegama kako bi usaglasili konačan tekst izvještaja.
„Kada to završimo izvještaj se usvaja u Odboru EP za spoljnu politiku, pa onda i na plenarnoj sjednici Europskog parlamenta“, objasnio je Picula.
Komentirajući činjenicu da se u Srbiji izborni uvjeti još nisu promijenili, Picula je kazao da je to „mnogo važno pitanje koje se ne može ignorirati“.
Podsjetio je da su i europarlamentarci bili promatrači na izborima u Srbiji, te da su govorili u EP o uvjetima u kojima su održani ti izbori.
„Volja građana u demokratskim državama se utvrđuje na poštenim i fer izborima, a na izborima u Srbiji smo evidentirali mnogo problema koji postoje u odnosu na ooće priznate kriterije, a na osnovu kojih se izbori ocjenjuju kao pošteni i slobodni“, kazao je on.
Picula je rekao da je „Srbija dobila preporuke koje treba usvojiti“ i sada je, kako je kazao, „na potezu vlast koja treba da osigura implementaciju tih preporuka“.
(N1)
(356)