Očigledno da je SNSD reterirao u svojim stavovima da zaustavi evropski put BiH, te je odlučio da se ne protivi namjeri da zakoni budu razmatrani na hitnoj sjednici Predstavničkog doma PSBiH već 16. januara
Kolegij Predstavničkog doma PSBiH odlučio je da Prijedlog zakona o zaštiti ličnih podataka BiH i Prijedlog zakona o graničnoj kontroli BiH budu razmatrani na hitnoj sjednici tog doma 16. januara.
Radmanović nije imao uvjete
Kako saznaje Raport, Nebojša Radmanović, član Kolegija iz SNSD-a nije ni sa čim uvjetovao uvrštavanje ova dva zakona na dnevni red hitne sjednice Doma, što je u suprotnosti sa zaključcima koje je Narodna skupština RS donijela u vezi s ovim zakonima na posebnoj sjednici održanoj 24. i 25. decembra prošle godine.
Pristajući na održavanje sjednice s ovim dnevnim redom SNSD je faktički odustao od svojih zaključaka usvojenih u NSRS, a kojima je Vlada RS obavezana da u roku od ‘30 dana uputi u proceduru Zakon kojim će se urediti procedura razmatranja pitanja o kojima odlučuje Parlamentarna skupština BiH, na način da se o tome prethodno izjasni Narodna skupština Republike Srpske’.
Također, NSRS je zadužila svoj Zakonodavni odbor da pripremi amandmane na Prijedlog zakona o zaštiti ličnih podataka BiH i izjašnjenje o Prijedlogu zakona o graničnoj kontroli BiH i da ih dostavi predstavnicima iz RS u Parlamentarnoj skupštini BiH.
Ti zaključi su doneseni 25. decembra, a visoki predstavnik Christian Schmidt ih je poništio, odnosno zabranio njihovu primjenu svojom odlukom od 2. januara ove godine.
Odustali od blokada evropskog puta?
Znači li odustajanje od zaključaka NSRS u vezi s ovim zakonima i kapitulaciju Milorada Dodika pred Schmidtovom odlukom i u vezi s ostalim zaključcima NSRS, tek će se vidjeti u narednom periodu, kao i što će se vidjeti je li ovo istinska deblokada evropskog puta BiH ili Dodik tek ‘kupuje vrijeme’ za neki novi potez na štetu BiH.
No i sama činjenica da će se uprkos zaključcima NSRS koji su podrazumijevali amandmane i izjašnjenje NSRS o ovim zakonima pa tek onda njihovo slanje u proceduru u Predstavnički dom PSBiH, ovi zakoni naći na sjednici Doma za tri dana govore o tome da i u SNSD-u priznaju Schmidtovu odluku o poništenju tih zaključaka.
Podsjećamo, Schmidt je u svojoj odluci od 2. januara između ostalog naveo da zaključci koje je usvojila Narodna skupština Republike Srpske na 16. posebnoj sjednici 24. i 25. decembra 2024. ‘predstavljaju nepromišljen pokušaj Narodne skupštine Republike Srpske da stvori posebna pravila za konceptualno i pravno negiranje načela Daytonskog mirovnog sporazuma, koji je temelj za pravni okvir Bosne i Hercegovine’.
“Svako nepoštivanje ovog sporazuma dovest će u pitanje stabilnost i pravni integritet zemlje i mogućnost uravnoteženja političkih pozicija na pošten i demokratski način. Sve dok se demokratska integracija u transatlantsku i evropsku zajednicu u potpunosti ne ostvari, međunarodna zajednica ne može ostati nijema i mora doprinijeti očuvanju međunarodno dogovorenih načela Daytonskog mirovnog sporazuma (GFAP) kao temelja multietničke države bez diskriminacije.
Među brojnim problematičnim tvrdnjama sadržanim u zaključcima NSRS je i ideja da bi se skupštinske odluke unutar multietničkog entiteta Republika Srpska mogle odnositi samo na jednu etničku grupu. Takve mjere nisu samo diskriminatorne, već su u direktnoj suprotnosti sa duhom Daytonskog mirovnog sporazuma, posebno Aneksom 4, odnosno Ustavom Bosne i Hercegovine, ali i evropskim normama. Ovi zaključci potencijalno mogu biti značajna smetnja na putu Bosne i Hercegovine ka članstvu u EU”, naveo je između ostalog visoki predstavnik Christian Schmidt u svojoj odluci od 2. januara ove godine.
(DEPO PORTAL/jk)
(127)