Postoji velika vjerovatnost da će historičari, kada se osvrnu na eru u kojoj se nalazimo, opisati ovo – drugu inauguraciju Donalda Trumpa – kao trenutak u kojem se svijet promijenio.
Ovo je, mogu reći (da, naravno, sve ovisi o tome što će se sljedeće dogoditi), bio trenutak kada je 35-godišnji period globalizacije koje je započelo padom Berlinskog zida ustupilo mjesto novom dobu, piše Sky u svojoj analizi.
Bio je to trenutak kada su prevladavajuće pretpostavke među vladajućom elitom – da su slobodna trgovina i slobodno kretanje ljudi ključni principi politike – zamijenjene novima.
Njihanje viska
Ta načela – da su prepreke migracijskim tokovima i carine na trgovinske tokove valjani dio alata politike – nisu baš nova.
Zaista, osvrnite se unatrag na posljednja dva stoljeća i vidjet ćete da se svakih 75 godina ili tako nešto, visak zanjiše prema i od privrženosti slobodnoj trgovini.
Niti je potpuno tačno reći da je Donald Trump promijenio sve.
Pogledajte politiku Joea Bidena dok je bio na dužnosti i vidjet ćete da daleko od toga da je promijenio stav Trumpa 1.0 o Kini, Biden ga je ojačao novim carinama i protekcionističkim mjerama.
Unatoč tome, historičari su skloni simboličkim trenucima, a ovo je svakako jedan od njih.
Amerikanci su dali svoju širu podršku predsjedniku koji ne samo da podržava vrlo različitu interpretaciju američkog međunarodnog angažmana od većine svojih poslijeratnih prethodnika, već ga i veliča.
Od Franklina Roosevelta, jedan od sveobuhvatnih ciljeva američke politike bio je iskoristiti svoju moć da pokuša postići međunarodnu stabilnost i učvrstiti demokraciju i određene društvene i ekonomske vrijednosti (“Washingtonski konsenzus” kako je postao poznat).
Ti su ciljevi osnaženi putem multilateralnih organizacija poput Ujedinjenih naroda i Međunarodnog monetarnog fonda.
Gotov model
Za razliku od svojih prethodnika kao globalnog hegemona, SAD će izbjeći staromodni imperijalizam u korist ovog prosvijećenijeg modela multilateralizma – ili su barem tako tvrdili.
No čini se da era Trumpa 2.0 sugerira da je taj model sada gotov.
Od njegove opsjednutosti carinama do njegovih potraživanja nad Grenlandom i Panamom, do njegovog transakcijskog stava prema NATO-u, ponašanje novog predsjednika podsjeća na drugo doba i drugačiju Ameriku.
Globalna supersila se mijenja i uvodi drugačiji svijet.
Posljedice će vjerovatno biti duboke.
(Raport)
(17)