Keith Kellogg i Dmitrij Peskov istovremeno su govorili o potrebi održavanja izbora u Ukrajini…
Piše: Robert Bajruši
U Kijevu vlada strah da su Donald Trump i Vladimir Putin postigli tajni dogovor kako se riješiti ukrajinskog predsjednika Volodimira Zelenskog jer je on protiv toga da Sjedinjene Države i Rusija samostalno odluče kakva će biti budućnost Ukrajine, objavio je Politico u tekstu “Ukrajina u panici dok SAD i Rusija guraju izbore”.
O tome se već neko vrijeme piše u ukrajinskim medijima, a sada su to za Politico potvrdili neimenovani dužnosnici iz kruga predsjednika Zelenskog, prema kojima bi približavanje Washingtona i Moskve Ukrajinu moglo isključiti iz rasprava o vlastitoj budućnosti.
Takvu zabrinutost dodatno je pojačalo to što su Trumpov posebni predstavnik Keith Kellogg i tiskovni tajnik ruskog predsjednika Dmitrij Peskov istovremeno govorili o potrebi održavanja izbora u Ukrajini. Jedan bivši ukrajinski ministar anonimno je potvrdio da je “približavanje Washingtona i Moskve po pitanju izbora zabrinjavajuće”. “Vidim ovo kao prvi znak da se Trump i Putin slažu oko jedne stvari – da žele smijeniti Zelenskog”, dodao je ministar.
Keith Kellogg
Aludirao je na Trumpovu izjavu u nedjelju da njegova administracija ima zakazane sastanke i razgovore s Ukrajinom, Rusijom i “raznim stranama”, a dan ranije je rekao da će razgovarati s ruskim predsjednikom Vladimirom Putinom te da se nada da će dvije strane uspjeti postići “nešto značajno”. P
ritom nije uopće spomenuo Zelenskog, kao da ovaj ne postoji. Dodatnu zbrku izazvala je njegova najnovija izjava da je zainteresiran za sklapanje sporazuma s Ukrajinom o dobivanju rijetkih zemnih metala i drugih resursa u zamjenu za isporuke oružja. Kakve sada isporuke oružja ako najavljuje mirovni sporazum, ali to je Donald Trump, gospodar kontradiktornih izjava.
Nešto ranije, Trumpov posebni predstavnik za Ukrajinu i Rusiju Keith Kellogg upozorio je da će obje strane morati učiniti ustupke ako se nadaju postizanju sporazuma za rješenje rata. Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski već je jasno dao do znanja da će omekšati svoj stav o teritorijima, a i ruski predsjednik Vladimir Putin također će morati ublažiti svoj stav, upozorio je Kellogg.
Prizor iz Sankt Peterburga
Međutim, još je značajnije to da su Kellogg i drugi dužnosnici Bijele kuće razgovarali o poticanju Ukrajine da pristane na održavanje izbora u sklopu bilo kakvog početnog primirja s Rusijom, potvrdile su za Reuters dvije osobe upoznate s tim razgovorima, što je potvrdio i Kellogg kada je izjavio da bi se izbori mogli održati do kraja godine, posebno ako se postigne primirje s Rusijom. “Većina demokratskih nacija ima izbore i u vrijeme rata. Mislim da je važno da se izbori provedu”, rekao je u intervjuu novinskoj agenciji Reuters.
Ukrajincima se to ne sviđa pa je Dmitro Litvin, savjetnik predsjednika Zelenskog, ocijenio da američki poziv Ukrajini da održi izbore nakon primirja s Rusijom izgleda kao “propao plan” ako je to sve od čega se sastoji.
“Ako je njegov plan samo primirje i izbori, onda je to propao plan, Putin neće time biti zastrašen”, rekao je Reutersu u pisanom priopćenju uz dodatno pojašnjenje da je važno poraditi “na stvarnom pristupu između timova da se dogovori konkretan plan za završetak rata i trajni mir”. Takvo rezoniranje ima logiku jer Ukrajina ne želi primirje bez sigurnosnih jamstava koja bi spriječila Putina da pojača svoju vojsku i pokrene novu invaziju u budućnosti.
Donald Trump
I Zelenski je pokušao objasniti Putinovu taktiku: “Vjerujem da direktni pregovori za njega predstavljaju poraz i poduzet će sve što može da bi ih sabotirao.
Kada mu predsjednik Trump kaže da Ukrajina mora biti za pregovaračkim stolom, on će ponovo pokrenuti pitanje nelegitimnosti, izmišljat će razloge da izbjegne mogućnost okončanja rata u Ukrajini. Na taj način želi pokazati da Ukrajina nije suverena cjelina koja se bori s NATO-om i Zapadom te zašto bi onda razgovarao s Ukrajinom?”
Problem je u tome da su Trump i Kellogg izgleda preuzeli narativ koji šire Putin i Kremlj, prema kojem Volodimir Zelenski nakon prošlog 20. svibnja više nije legitimni predsjednik Ukrajine jer se, prema ukrajinskom ustavu, tijekom izvanrednog stanja automatski produljuju samo ovlasti Vrhovne Rade, ali ne i predsjednika.
Prema Putinu, Zelenski nema mandat za pregovaranje, nego bi njegove ovlasti trebao preuzeti predsjednik parlamenta Ukrajine, dok iz Kijeva uzvraćaju da u ustavu stoji da predsjednik obnaša svoje ovlasti dok novoizabrani predsjednik ne preuzme dužnost.
Osim toga, pozivaju se na podatke iz anketa – na primjer one Kijevskog međunarodnog instituta za sociologiju (KIIS), gdje je 69 posto ispitanika reklo da bi Zelenski trebao ostati predsjednik do kraja izvanrednog stanja, a tek 15 posto smatra da izbore za novog šefa države treba održati unatoč ratnom stanju.
(Jutarnji list)
(4)