AMERIČKI NOVAC U RS-u: SNSD šuti o velikoj pomoći USAID-a

SAD su od 1995. do danas, uložile u BiH više od dvije milijarde dolara. Oko 638 miliona dolara, što je otprilike trećina ukupne pomoći, uloženo je u Republiku Srpsku.

 

 

 

Činjenica da je USAID uložio skoro milijardu KM u posljednjih četiri godine u BiH na najbolji način ilustruje koliko je bio jak i snažan udar na Republiku Srpsku, istakao je delegat Kluba srpskog naroda u Domu naroda Parlamentarne skupštine BiH Radovan Kovačević.

 

 

Iako je u medijima objavljeno da je najveći dio tog novca uplaćen organizacijama i medijima u FBiH, naveo je Kovačević, ostaje činjenica da je njihov angažman bio usmjeren prvenstveno prema Republici Srpskoj i vlastima u Republici Srpskoj.

 

 

 To dokazuje i činjenica da su, u tom periodu, veoma česti tekstovi koji su umjesto potpisa novinara imali rečenice tipa ‘izradu ovog teksta podržala je američka agencija za međunarodni razvoj (USAID)’ ili ‘objavljivanje ovog teksta dijelom je finansirano grantom Ministarstva spoljnih poslova Sjedinjenih Američkih Država’, skoro po pravilu za cilj imali diskreditaciju i lažno predstavljanje Republike Srpske kao destabilizacionog faktora u BiH i regionu – napisao je Kovačević na društvenoj mreži “Iks”.

 

 

Podaci Ambasade SAD-a ipak stvaraju malo drugačiju sliku. Od novca iz USAID-a mnogo koristi je imala i RS.

 

 

Republiku Srpsku su, kažu, pomogli prilikom poratne obnove, a ulagali su i u ekonomiju i podršku gotovo svim opštinama i gradovima.

 

 

-Odmah po okončanju rata, vlada SAD podržala je Agenciju za bankarstvo Republike Srpske, da bi stabilizovali i vratili povjerenje građana i građanki u bankarski sistem – navedeno je na zvaničnoj stranici američke ambasade u BiH.

 

 

Ističu i podršku poslovnoj zajednici Srpske, kroz tehničku pomoć, obuke, grantove i početni kapital u ključnim industrijama – poput IT sektora, drvno-metalske industrije i turizma.

 

 

Podsticali su, kažu, investiranje u kompanije, radi otvaranja radnih mjesta.

 

 

Primjera radi, od 2017. do 2024. godine, USAID program Diaspora Invest podržao je 55kompanija čiji su vlasnici ili suvlasnici dijaspora iz RS s više od 1,7 miliona dolara. Kao rezultat, privatna ulaganja dijaspore premašila su 20 miliona dolara, a otvoreno je više od 920 radnih mjesta.

 

 

U periodu 2020. – 2024. godina, USAID Projekt razvoja održivog turizma samo u Republici Srpskoj otvorio je najmanje 140 novih radnih mjesta, obučio više od 3.200 ljudi, podržao više od 670 kompanija, udruženja, proizvođača i NVO, ali i razvijao i promovisao turističku ponudu koja prelazi entitetske granice i dovodi više posjetilaca i prihoda lokalnim zajednicama – istakli su iz američke ambasade u BiH.

 

 

Navode i da je uloženo više od 133 miliona dolara u BiH u uklanjanje mina, uništavanje eksplozivnih sredstava i pružanje pomoći preživjelima.

 

 

Ova pomoć uključuje 372 projekta u Republici Srpskoj, putem kojih je uništeno više od 4.000 mina i drugih neeksplodiranih sredstava i očišćeno više od 10 miliona kvadratnih metara zemljišta.

 

 

Vlada SAD donirala je ključnu opremu za deminiranje Republičkoj upravi civilne zaštite Republike Srpske i osigurala više od 50.000 dolara za medicinsku obuku radi poboljšanja kapaciteta za reakciju u slučajevima prirodnih nesreća i hitnih reakcija – naveli su u američkoj ambasadi u BiH.

 

 

Značajna pomoć je, dodaju, pružena i za ublažavanje posljedica pandemije bolesti COVID-19 i jačanje kapaciteta zdravstvenog sistema za buduće reakcije u hitnim slučajevima.

 

 

U periodu od 1996. do 2002. godine, vlada SAD uložila je više od 37 miliona dolara u obnovu elektrana i dalekovoda, postavljanje ulične rasvjete i obnavljanje elektroenergetske mreže u lokalnim zajednicama idomovima širom Republike Sprske. Od 2002. godine, uloženo je 31 milion dolara u BiH, uključujući devetmiliona na državnom nivou i osam miliona dolara u Republike Srpske, za poboljšanje energetske efikasnosti, jačanje energetske bezbjednosti i bolju energetsku politiku kako bi energetsko tržište BiH postalo konkurentnije.

 

 

Primjera radi, USAID je 2023. godine kreirao Digitalni registar obnovljivih izvora energije u Republici Srpskoj, kako bi pomogao praćenje, planiranje i promociju izgradnje energetskih objekata koji koriste obnovljive izvore energije – navode u Ambasadi SAD u BiH.

 

 

Treba podsjetiti na još jedan elektronergetski objekat, koji je krajem devedesetih godina otvorila tadašnja američka državna sekretarka Madlen Olbrajt.

 

(Ljudski.ba)

(4)

AMERIČKI NOVAC U RS-u: SNSD šuti o velikoj pomoći USAID-a

About The Author
-