Sjedinjene Američke Države se više ne percipiraju kao “sidro stabilnosti, već kao rizik od kojeg se treba zaštititi”, navodi se u izvještaju Minhenske sigurnosne konferencije (MSC), koji će poslužiti kao temelj za ovogodišnje zasjedanje.
Izvještaj se fokusira na prelazak sa unipolarnog poretka predvođenog SAD-om ka multipolarnom svijetu, gdje nijedna ideologija više ne dominira.
Autori tvrde da povlačenje SAD-a iz globalnog liderstva ima ozbiljne posljedice, ne samo u pitanjima rata i mira, već i u pružanju globalnih javnih dobara poput slobodne plovidbe i rješavanja ključnih svjetskih problema.
Kao primjeri Trumpove politike navode se njegove ideje o preuzimanju teritorija, uključujući Grenland i Panamu, te prijedlog da Kanada postane 51. američka savezna država. Ovi potezi dodatno potvrđuju signale da SAD više ne želi biti čuvar liberalnog međunarodnog poretka.
Multipolarizacija svijeta, kako navode autori, mogla bi biti pozitivno prihvaćena u zemljama poput Brazila, Indije, Kine i Južne Afrike, ali izaziva zabrinutost među zapadnim saveznicima. Posebno je istaknuto da u svim zemljama G7 sada veći rizik predstavlja politika SAD-a nego prijetnja Rusije, dok su ekološki izazovi percipirani kao najveći globalni problem.
Očekuje se da će tokom konferencije europski lideri vršiti pritisak na američku delegaciju, predvođenu potpredsjednikom JD Vanceom, da zauzme čvršći stav prema Rusiji prije bilo kakvih pregovora o prekidu vatre u Ukrajini. SAD će biti upitane i o spremnosti da pruži podršku potencijalnim europskim stabilizacijskim snagama unutar Ukrajine nakon primirja.
Izvještaj upozorava da Rusija ne nastoji samo neutralizirati Ukrajinu kao vojnu prijetnju, već aktivno radi na uspostavi novog euroazijskog poretka, što je postalo očigledno još 2021. godine kroz sigurnosne sporazume koje je Moskva predložila SAD-u i NATO-u.
Pored ruskih ambicija, autori predviđaju jačanje američkih pokušaja suzbijanja kineskog utjecaja, ali upozoravaju da bi upravo američko povlačenje iz globalnih obaveza moglo omogućiti Pekingu da ojača svoje međunarodne pozicije, prenosi Guardian.
Minhenska sigurnosna konferencija, koja počinje u petak, biće ključna platforma za raspravu o ovim izazovima. Američku delegaciju predvodi Vance, uz ministra odbrane Petera Hegsetha, državnog sekretara Marca Rubija i specijalnog izaslanika za Ukrajinu Keitha Kellogga.
Europske sile očekuju odgovore na pitanje da li će SAD podržati stabilizaciju Ukrajine i kakvi su dalji planovi za globalni poredak u eri sve većeg broja suparničkih centara moći.
(N1)
(55)