Bečarević je objasnio da su čekali da Bošnjak izađe iz pritvora prije nego što su podnijeli prijavu. Tvrdi da je Bošnjak redovno primao platu dok je bio u pritvoru…
Na adresu Ureda za borbu protiv korupcije Kantona Sarajevo stigla je prijava Stranke za Bosnu i Hercegovinu protiv Vlade Kantona Sarajevo. Razlog za podnošenje prijave je, kako tvrde iz ove stranke, ponašanje ministra Bojana Bošnjaka, koji je, iako je bio u pritvoru, nastavio primati platu. O ovoj prijavi i očekivanjima koja imaju od Ureda za borbu protiv korupcije, za N1 je govorio Almir Bečarević, predsjednik kantonalnog vijeća Stranke za Bosnu i Hercegovinu Sarajevo, ali i bivši kantonalni ministar te nekadašnji direktor kompanije BH Gas.
Bečarević je objasnio da su čekali da Bošnjak izađe iz pritvora prije nego što su podnijeli prijavu. Tvrdi da je Bošnjak redovno primao platu dok je bio u pritvoru.
“On apsolutno niti je obavljao funkciju ministra, niti je mogao bilo kakve prihode da ostvari na bazi tog, moram reći tako, nerada, jer jednostavno nije ga bilo na poslu. Sačekali smo da izađe iz pritvora i da vidimo hoće li napokon onda kantonalna vlada poduzeti potrebne mjere. I poslije jučerašnje prijave, danas je stigla vijest da premijer ide u smjenu Bošnjaka, ali sada se javlja apsurdna situacija, jer prema zakonu o Vladi kantona, ne možete ga smijeniti bez odobrenja Skupštine. Što znači da će još proteći određeni broj dana i sada me samo interesuje šta će sada biti u ovom međuprostoru između njegovog izlaska iz pritvora do njegove smjene? Jer gospodinu Bošnjaku je zabranjen pristup radnom mjestu. On ne smije uopće prići zgradi Vlade KS, a kamoli ući. On ne smije komunicirati ni sa svojim stranačkim kolegama jer mu je i to zabranjeno. I sada, možete zamisliti kakva je to šizofrena situacija da valjda ispirući svoju savjest neki su odlučili da mu i pored toga što je u pritvoru isplaćuju u platu“, rekao je Bečarević.
Zatim je dodao da u zakonu jasno stoji da osnova za isplatu plate mora biti prisutnost te osobe na radnom mjestu.
“A Bošnjak nije bio na poslu. Plata mu je isplaćena, a prema informacijama Ministarstva finansija i Ministarstvu pravde i uprave jer ta dva ministarstva su po zakonu dužna da nadgledaju provođenje upravo ovih isplata. Nije mi jasno kako je neko u Ministarstvu komunalne privrede navodio da je Bošnjak osam sati prisutan na poslu, a on bio u Zenici u pritvoru. S druge strane imate zakon u kojem je navedeno da je osnova za isplatu plate 40 sati provedenih sedmično na poslu. Nije sata proveo na poslu sav taj period dok je bio u zatvoru, a uplaćeno mu je ukupno 10.500 KM, vjerovatno će mu biti isplaćena i ova razlika od momenta izlaska iz pritvora. Zvanično je potvrđeno da je primao tu platu i to u iznosu od 3.500 KM“, rekao je Bečarević.
Zatim je naveo da je Bošnjak podlegao pritiscima i potpisao dokumente koji su ga na kraju odveli iza rešetaka.
“Iste pritiske sam i sam trpio jer su se konstantno pravili sastanci na kojima su me uvjeravali da potpišem nešto, a svjestan sam bio da će me ako to uradim to direktno i odvesti u zatvor. Ne znam kako to isto nije Bošnjaku bilo jasno. Uradio je to što je uradio, vjerujem da u zaspisima u Tužilaštvu, odnosno, u MUP-u gdje sam davao izjavu postoje te informacije kao i dokazi o tome ko je sve u te procedure bio upleten, tačnije, ko je Bošnjaka ohrabrivao da sve to uradi. Istraga je u toku svakako pa ćemo vidjeti šta će na kraju pokazati”, dodao je Bečarević.
Dotakao se i aktuelne situacije u vezi s prijedlogom za povećanjem broja savjetnika u Vladi Kantona Sarajevo, čime bi, prema njegovim riječima, troškovi Vlade bili povećani u trenutku kada je budžet u deficitu.
“Zakon o državnoj službi koji vraća savjetnike pokazuje nesposobnost Vlade da odgovori na izazove koje ima. Umjesto da novac usmjere na projekte koji će koristiti građanima, oni ga troše na dodatne troškove. U periodu kada je kantonalni budžet bio stabilan i tada su ti savjetnici činili trošak, ali ipak je sve to takvo finansijsko stanje moglo izdržati te gubitke. I onda su ti savjetnici ukinuti i to je bila dobra odluka, međutim, sada ih ponovo vraćaju kada je finansijsko stanje u KS veoma loše. Dakle, sada se na budžet koji je u deficitu 100 miliona KM dovode savjetnici koji će ga opteretiti, odnosno, koštati negdhe između dva i tri miliona KM”, rekao je Bečarević, ističući da je situacija apsurdna.
Komentarišući najavljenu rekonstrukciju Vlade, Bečarević je ukazao na to da je proces smjene Bošnjaka postao simbol političkog lutanja. Smatra da će rekonstrukcija biti još jedan pokušaj da se, umjesto rješenja problema, napravi kozmetička promjena, što neće imati konkretan utjecaj na poboljšanje situacije u Kantonu Sarajevo.
“Oni nisu imali hrabrosti da do kraja provedu ovu rekonstrukciju, a sada su svjesni da će biti još jedan pokušaj da se stvari stave pod tepih”, dodao je Bečarević.
Na kraju je govorio o stanju na državnom nivou, posebno u vezi s procesom energetske integracije, ističući da bi projekt Južne plinske interkonekcije mogao biti blokiran zbog političkih odnosa između SNSD-a i HDZ-a. Bečarević smatra da politička nesloga onemogućava realizaciju ovih važnih projekata.
“S obzirom na trenutnu situaciju, teško je vjerovati da će bilo kakav napredak biti postignut u realizaciji plinske interkonekcije, jer sve zavisi od političkih interesa SNSD-a i HDZ-a”, zaključio je Bečarević.
(SB)
(245)