Kako su naveli predstavnici radne grupe, dosadašnje izmjene Ustava bile su uglavnom plod pritisaka visokih predstavnika i te odluke će se, prema njihovim riječima, naći na smetljištu historije.
Nastavljene su javne i stručne rasprave o nacrtu novog ustava RS-a. Iako su u posljednjih nekoliko dana pomalo utihnule oštre izjave političara o ovom pitanju, entitetske vlasti i radne grupe i dalje najavljuju promjenu ovog pravnog akta, koji je već izazvao buru u javnosti.
Prijedlog novog ustava RS-a biće dostavljen u Narodnu skupštinu do kraja aprila, govore i danas članovi radne grupe. Od ideje o ponovnom uvođenju Vojske RS-a se ne odustaje, dok o Vijeću naroda još nema dogovora.
„Vratićemo to u Ustav i iz toga proizailaze određena ovlašćenja koja pripadaju predsjedniku RS-a kao vrhovnom komandantu oružanih snaga. O Vijeću naroda još nismo raspravljali jer je to ostavljeno da se razgovara s predstavnicima druga dva konstitutivna naroda, zajedno s nama“, naveo je Vitomir Popović, predsjednik radne grupe za izradu novog ustava RS-a.
Kako su naveli predstavnici radne grupe, dosadašnje izmjene Ustava bile su uglavnom plod pritisaka visokih predstavnika i te odluke će se, prema njihovim riječima, naći na smetljištu historije, prenosi Federalna.ba.
“Sve primjedbe ćemo dostaviti Odboru za ustavna pitanja. Odbor za ustavna pitanja po proceduri to šalje NSRS-u. Narodna skupština će do kraja aprila to imati na radnom stolu”, rekao je Ljubinko Mitrović, član radne grupe za izradu novog ustava RS-a.
Ustav mora da vrati onaj suverentitet koji je predviđen Dejtonskim mirovnim sporazumom i RS-u i srpskom narodu.
Vidimo da se na tome u zadnjim mjesecima intenzivno radi. Mislim da je RS dobila na svom unutrašnjem suverenitetu mnogo više u zadnja dva mjeseca nego mnogo godina unazad”, ocijenio je Slobodan Župljanin, predsjednik Organizacije starješina VRS-a.
Kako su danas naveli, ne ulaze u pitanje procedure da li će Ustav biti usvojen u Narodnoj skupštini ili putem referenduma, mada je na današnjoj raspravi zagovarano da bi o ovom pitanju trebalo dati mišljenje stanovništvo u RS-u.
Najavljena je još jedna javna rasprava u narednih nekoliko dana, nakon čega će Radna grupa i formalno poslati svoj prijedlog Ustava u entitetski parlament.
(SB)
(335)