Skandal svjetskih razmjera: Ako koristite Viber u BiH, ovo vam se nimalo neće svidjeti

Nakon što je istraga o pokušaju nabavke špijunskog softvera u Hrvatskoj prerasla u obavještajni skandal u susjednoj zemlji, ponovo su u fokusu navodi “Vikiliksa” da BiH posjeduje savremenu opremu za kontrolu komunikacija, pomoću koje je moguće “provaliti” čak i u aplikacije poput Vibera, Skypea i WhatsAppa!

Prema podacima koje su objavili pojedini hrvatski mediji, Obavještajno-bezbjednosna agencija Hrvatske (SOA) namjeravala je da od italijanske kompanije “Haking tim” kupi informatički sistem koji omogućuje potpuno praćenje svih komunikacija, te nadzor i ozvučenje osoba i prostorija, a takve resurse u regionu, navodno, posjeduju samo BiH i Srbija.

– U ovom trenutku hrvatske obavještajne službe nisu u mogućnosti da nadziru komunikaciju putem Vibera, Skypea i WhatsAppa, ali mogu da dođu do željenih podataka u saradnji sa prijateljskim obavještajnim službama. Softver koji omogućuje prisluškivanje ovih platformi u okruženju posjeduju obavještajne službe Srbije i BiH – tvrde za hrvatske medije izvori iz tamošnjih bezbjednosnih struktura.

Iz Obavještajno-bezbjednosne agencije BiH nisu željeli da komentarišu te navode, niti su odgovorili na dopis koji je redakcija Pressa uputila direktoru Osmanu Mehmedagiću o mogućnosti da posjeduju softver italijanske kompanije “Haking tim”, što ruši ovdašnje mitove o Vajberu, koji kod konspiraciji sklonih političara i biznismena u RS i FBiH slovi za jedinu opciju apsolutno bezbjednu od špijuniranja.

Testna verzija

Međutim, na sajtu “Vikiliksa” objavljena je elektronska pošta između Masimilijana Lupija, predstavnika pomenute italijanske kompanije, i izvjesnog Darija Selimagića, predstavnika firme “Alfatek grup” sa sjedištem u Zagrebu, preko koje su prodavani špijunski softveri i oprema. U prepisci Lupi se interesovao “kakvi su utisci Granične policije BiH o testnoj verziji” koja im je data. Selimagić mu je zatim odgovorio da su “potencijalni kupci veoma zadovoljni”, ali da je sporna cijena.

– Sada planiramo da sistem ponudimo OBA. Najveći problem je situacija u BiH u pogledu budžeta, ali konstantno radimo sa njima i vodimo računa o ovom potencijalnom tržištu – navodi se u jednoj od poruka u koje je Press imao uvid.

Stroge procedure

Stručnjak za bezbjednost, profesor Dragomir Keserović, za Press je objasnio da nije siguran da li bh. agencije imaju ovu opremu, ali smatra da takav sistem najvjerovatnije postoji unutar BiH.

– Detalji koji se javno objavljuju, a rečeni su tajno, u zatvorenim krugovima i tokom povjerljivih razgovora, pokazuju da se sve komunikacije u BiH nadziru. Međutim, mi ne možemo reći da Bosna i Hercegovina ima taj sistem, ali možemo da kažemo da on vjerovatno postoji u BiH. Strane službe i međunarodne obavještajne snage koje su bile ovdje počele su da uvoze takvu tehniku za svoje potrebe. U početku su vršili nadzor samo fiksne, kasnije mobilne telefonije, a sada i svih mogućih drugih komunikacija. Nesumnjivo postoje tehnička sredstva u BiH kojima se to nadzire – rekao je Keserović.

Keserović smatra da je u pitanju “moćan sistem” koji je preskup za budžet RS, a vjerovatno i za BiH.

– Da bi se profesionalna tehnika legalno nabavila, procedure su izuzetno stroge. Svi koji imaju ekskluzitivitet da upravljaju obavještajno-bezbjednosnim sektorom nisu voljni da to prepuste bilo kome i bilo kada – zaključio je Keserović.

Otkriven identitet čak sedam agenata

Hakovani mejlovi kompanije od koje je hrvatska SOA namjeravala da kupi softver za prisluškivanje otkrili su niz vrlo povjerljivih podataka, te su na “Vikiliksu” procurile informacije o funkcionisanju ove hrvatske službe, kao i imena i prezimena sedam tajnih agenata, objavio je juče “Jutarnji list”. U dopisima su izneseni i osjetljivi podaci o budžetu SOA i prioritetnim projektima, a objavljeni su i podaci od vitalne važnosti za nacionalnu bezbjednost Hrvatske.

 

(44)

Skandal svjetskih razmjera: Ako koristite Viber u BiH, ovo vam se nimalo neće svidjeti

| Bosna i Hercegovina, Slider, Vijesti |
About The Author
-