Do kraja 2016. godine skoro 5.000 zahtjeva za penzionisanje predatih Federalnom zavodu PIO ostalo je neriješeno. Najviše ih je, kako saznaje “Avaz”, pristiglo u novembru i decembru. Također, saznajemo da 2016. nije riješen ni određeni broj zahtjeva za prijevremeno penzionisanje iz 2015. godine.
Nesuglasice sa NO
Za naš list iz nekoliko izvora je rečeno da se ti zahtjevi za penzionisanje ne rješavaju kako bi se sačekalo usvajanje novog zakona o PIO, čime se unosi dodatna strepnja kod ljudi koji su stekli uvjete za penzije. No, prema zakonu, Zavod PIO dužan je u roku od 60 dana postupiti po svakom pojedinačnom zahtjevu.
– U posljednje vrijeme bilo je određenih nesuglasica između direktora Zavoda Zijada Krnjića i Nadzornog odbora kada je riječ o ovom problemu, a posebno zbog zahtjeva da se smanji trenutni koeficijent za isplatu penzija. Treba naglasiti da to direktor samoinicijativno ne može raditi, već je potrebna odluka UO – rekao nam je naš izvor.
Kvesić: Nema povećanja
Portparol Federalnog zavoda PIO Tomislav Kvesić rekao je za “Avaz” da se broj zahtjeva za penzionisanje da kraja 2016. ni po čemu razlikuje od višegodišnjeg prosjeka, s izuzetkom kraja 2015. kada je došlo do masovnog priliva zahtjeva za penzionisanje zbog prestanka primjene člana 137. Zakona o PIO kojim prestaje pravo na prijevremenu starosnu penziju zaključno sa 31. decembrom 2015.
– Nije bilo nikakvog posebnog povećanja broja zahtjeva tokom 2016. Kada je riječ o rješavanju zahtjeva, to se radi po onom zakonu koji je na snazi u trenutku podnošenja zahtjeva, bez obzira na to kada taj zahtjev bude rješavan. Dakle, nije moguće zahtjeve koji su predani rješavati po zakonu koji će tek biti usvojen – tvrdi Kvesić.
Višak rashoda
Iz Federalnog zavoda jučer nismo mogli dobiti potvrdu o nezvaničnim informacijama prema kojima se razmišlja o smanjenju koeficijenta za isplatu penzija, ali naši izvori potvrdili su nam da se o tome razgovaralo na niz sastanaka održanih u Vladi FBiH.
Također, rečeno nam je da je na sceni slična praksa kao iz prošlih godina, prema kojima se stvara višak rashoda nad prihodima. Prema izvještaju o radu Zavoda za 2015. godinu, taj višak iznosio je 35,6 miliona KM.
Nalaz revizije
Federalni revizori ustanovili su da je višak rashoda nastao zato što je u 2015. vršen obračun i isplata penzija po isplatnom koeficijentu 1,816 koji nije utvrđen na osnovu raspoloživih sredstava za isplatu penzija u skladu sa Zakonom. Inače, revizori su Zavodu za 2015. dali negativnu ocjenu, dok Vlada izvještaj o radu Zavoda za tu godinu nije željela ni prihvatiti.
Brojke
35,6 miliona KM iznosio višak rashoda nad prihodima u 2015.
60 dana iznosi period za rješavanje svakog zahtjeva za penziju
1,816 trenutni koeficijent za isplatu penzija
(53)