Visoko sudsko i tužilačko vijeće BiH prije nekoliko dana donijelo je zaključak kojim se zabranjuje nošenje vjerskih obilježja u pravosudnim institucijama. Ovakva odluka u javnosti je izazvala brojne rasprave i negodovanja. One kojih se direktno to tiče ne kriju razočarenje takvom odlukom.
“Ja bih rekla da je to dvostruka diskriminacija, prije svega prema ženi, a onda i prema ženi muslimanki”, rekla nam je Sabiha Husić, direktorica Medike iz Zenica, koja i sama nosi maramu već dvadeset pet godina.
“Ja ne mislim da je diskriminacija, objasniću vam i zašto, postoji javni i privatni interes, u konkretnom slučaju suprostavljen javni i privatni interes osobe koja želi da ispoljava svoja vjerska prava s druge strane imate javni interes, održavanje potpune percepcije nezavisnosti od strane institucija koja odlučuje o pravu drugih ljudi”, tvrdi predsjednik VSTV-a Milan Tegeltija.
Islamska zajednica BiH, od svih vjerskih zajednica jedina je oštro i javno osudila ovakve odluke VSTV-a.
“Dvije mogućnosti postoje, jedna je da se Zakon, odnosno njegova odredba koja govori o zabrani ispoljavanja vjerskih uvjerenja o nepristrasnom djelovanju tumači na drugačiji način ili da se ide sa izmjenom Zakona, odnosno sporne odredbe, budući da ona kao takva može biti u opreci s Ustavom i Zakonom o slobodi vjere”, kategoričan je Nedim Begović, potpredsjednik Komisije za slobodu vjere IZ BiH.
“Ovo je zaključak koji korespondira sa zakonskom obavezom, mi nismo ništa izmislili, mi smo samo dali nalog sudovima i Tužilaštvu da provede zakon onakav kakav on jeste”, tvrdi Tegeltija.
Zvanično se nisu oglasile katolička i pravoslavna crkva. S druge strane, katolički službenik Ivo Tomašević smatra da je možda cijela priča predimenzionirana i da je pažnja skrenuta sa suštinskih problema.
VSTV je također dalo odgovor da ukoliko su stranke u postupku vjerski službenici, oni ne podliježu tim pravilima. Za sve druge, odluke donose pravosudni službenici koji su direktno uključeni u sudski postupak.
Više u prilogu TV1…
(64)