Prije 14 dana Željana Zovko je bila u službenoj posjeti Republici Turskoj, gdje je razgovarala s visokim dužnosnicima te zemlje o trenutnoj migrantskoj situaciji i uzajamnim obvezama koje su dogovorene 2016. godine.
Tom je prigodom posjetila i zdravstveni centar za izbjeglice na tursko-sirijskoj granici, koji je financiran od strane Europske unije i koji prikazuje funkcioniranje i provedbu europskih doprinosa, priopćeno je iz Europske pučke stranke (EPP).
Zovko je pozdravila i pravovremeni koordinirani odgovor Europske unije na čelu s hrvatskim premijerom Andrejem Plenkovićem da zaštiti vanjsku granicu Europske unije od orkestriranog pokušaja prodora putem ogromnih iregularnih migracijskih tokova koji dolaze iz Turske.
Dodala je kako je razočarana što turske vlasti nisu poštivale sporazum EU-Turska iz 2016. godine.
Prema njenim riječima, tursko poticanje migranata na “marš” prema Europskoj uniji bio je pogrešan instrument za pregovaranje o situaciji koja se mogla dogovoriti bez uplitanja i iskorištavanja ljudske bijede.
Zovko ohrabrenje vidi u usklađenom pristupu i zajedničkom odgovoru svih država članica o nedopustivosti neregularnim migracija te je ponosna što je mehanizam civilne zaštite za ovu priliku iskorišten da odgovori na sve veću potrebu za pružanje pomoći tamo gdje je žarište krize.
“Moramo se usredotočiti i na druge posljedice koje bi mogle nastati ako se ova situacija nastavi i stoga trebamo osnažiti zemlje zapadnog Balkana s dovoljno kapaciteta da njihove granice budu sigurne. Oni su naši partneri i pomažu nam u zaštiti granica, uključujući i najdužu europsku vanjsku granicu, onu Hrvatske”, kazala je Zovko.
Naglasila je i kako se ne smije zaboraviti da je tim zemljama potrebna puna pozornost u sprječavanju da se krizno žarište s tursko-grčke granice proširi preko zapadnog Balkana u neočekivanim razmjerima.
“U pitanju su naš mir i stabilnost koji mogu biti ugroženi ako tamo ostavimo prazninu. Moramo ostati usredotočeni jer u pitanje može biti dovedena sigurnost naših građana”, zaključila je Zovko.
(SB)
(241)