“Sušnije od uobičajenog, ugrubo, trebalo bi se zadržati i u nastavku jeseni iako ćemo od jesenske ravnodnevice nadalje ipak imati povremene kiše. A tada ćemo se svakako oprostiti i s kratkim rukavima i sandalama”, poručuje Dunja Mazzocco-Drvar.
Meteorologinja Dunja Mazzocco-Drvar objavila je na stranicama portala RTL Vrijeme iscrpnu analizu vremena koje je pred nama.
„S početkom škole i jesenskih shema na televizijama te prvim uskakanjima u pristojniju poluzatvorenu ili zatvorenu obuću, mi meteorolozi obično smo se okretali prognozama za jesen i spekuliranju o količinama ogrjeva (zapravo, novca) koje treba pripremiti za hladni dio godine. U ovoj ludoj 2020. godini najčešći kontekst u kojem razmišljamo o vremenu jest ovaj koronaški: koliko ćemo dugo uživati u suhom i toplom vremenu u kojem se učionice, u koje su se mališani utrpali nakon gotovo polugodišnje pauze, mogu redovito provjetravati i u kojem se dio nastave može, eventualno, održavati na školskim dvorištima.
Roditelji školaraca mole bogove godišnjih doba i vile zadužene za gibanja u atmosferi da ove godine budu blagonakloni i da vrijeme koje prosječan građanin zove lijepim, potraje što dulje. Inače, prema mom dugogodišnjem iskustvu sa meteo željama prijatelja, kolega i širokog puka, čini se da bi bilo optimalno da bablje ljeto traje do početka zimskih praznika. To je trenutak kad nam se vizija idealne scenografije stubokom pretvara iz miholjske u snježnu.
Složit ćemo se da ove godine ništa ne ide po kalendaru. Vrijeme je ipak baš sada odlučilo pratiti najmanje očekivane prosječne obrasce pa smo tako ljetno vrijeme dočekali upravo oko ljetnog suncostaja. I godišnje doba koje je uslijedilo bilo je baš normalno – ljetno. Ne prevruće, nedajbože hladno.
Prema sada izračunatim dugoročnim prognozama, to zahladnjenje neće biti dovoljno da se toplana već tada pokrene i da se u školskim učionicama počne zadržavati ustajali centralno grijani zrak. Jer, lijepog jesenskog vremena u kojem nam ni grijanje ni kišobrani neće trebati bit će i u oktobru.
A što dalje? Pa, kako to i pučke poslovice koje su utemeljene na prirodnom principu izjednačavanja predviđaju, prije ili kasnije platit ćemo i ovaj luksuz. Kako sad stvari stoje, čini se da ćemo sušniji septembar i oktobar, a možda i novembar, platiti u decembru. Jer ko po Maloj maši kosi, taj na peći suši“, napisala je Mazzocco-Drvar.
(1228)