Već mjesec dana se ne smiruju kontroverze oko ikone Svetog Nikole koju je član Predsjedništva BiH Milorad Dodik poklonio ruskom šefu diplomatije Sergeju Lavrovu tokom posjete Sarajevu.
Pozlaćena ikona za koju se tvrdi da je stara trista godina, navodno potječe iz Luganska na istoku Ukrajine, iz dijela koji kontrolišu proruski separatisti. Tužilaštvo BiH pokušava da utvrdi činjenice.
Iz kabineta Milorada Dodika 22. decembra 2020. napokon su se oglasili. Kazali su da ikona nije ukradena i da spada u red porodičnih osveštanih ikona. „Izmišljotine i neistine uslijedile su nakon pogrešne medijske prezentacije da je riječ o ikoni koja je dio kulturne baštine i nacionalno blago, što nigdje nije ustanovljeno“, naveli su tada iz Dodikovog kabineta.
Komšić pozvao Dodika da otkrije ime vlasnika ikone
“Pozivam gospodina Dodika da javnosti konačno otkrije ko mu je dao ukradenu ikonu”, napisao je 18. decembra 2020. član Predsjedništva BiH Željko Komšić na društvenim mrežama.
„Ikona je tu, gospodin Lavrov je smatrao da je treba vratiti. Ja ću sada pozvati ljude koji su mi dali tu ikonu i javno vratiti“, izjavio je Milorad Dodik, predsjedavajući Predsjedništva Bosne i Hercegovine, u utorak, 5. januara, u Banjoj Luci nakon izlaska iz bolnice, gdje je boravio zbog zaraze koronavirusom.
Dodik je negirao da je ikona ukrajinsko vlasništvo te ustvrdio da je “priča izmišljena u Federaciji BiH”.
“Vi ste izmislili to iz Federacije BiH i lažnu priču napravili. Ukrajina nikada nije postavila pitanje nestanka te ikone. Radi se o porodičnoj ikoni. Ni dan-danas organi vlasti nisu tražili tu ikonu’’, kazao je Dodik.
Dodik je istaknuo kako nema nikakvih dokaza da je nešto ukradeno te da to ne tvrdi ni Ukrajina, kao ni da je nestala ili da pripada nekoj njenoj instituciji.
No, samo dan kasnije, Ministarstvo kulture Ukrajine tvrdilo je da se radi o predmetu u vlasništvu te zemlje. Na ikoni je prepoznat pečat Odeske regionalne komisije za zaštitu spomenika, nakon čega je uslijedila oštra diplomatska nota sa zahtjevom da se slučaj odmah ispita, uz ocjenu da bi se izostanak adekvatne reakcije vlasti u BiH mogao protumačiti i kao „podrška agresivnoj politici i vojnim akcijama Ruske Federacije protiv Ukrajine“.
“Čovjek iz Banjaluke mi je rekao da ima ikonu koju bi želio da pokloni, da je živio prije 25-30 godina u Rusiji i da je to dio njegove porodične imovine i smatrao sam da to može da bude lijep gest”, rekao je Dodik.
“Mi smo provjeravali i na dan kada sam imao sastanak s Lavrovom, Ukrajina ništa od toga nije potraživala, a nije ni mogla, jer je ta ikona privatna stvar, dio porodičnog naslijeđa, te nije pripadala nijednoj instituciji, te nigdje nije zavedena po broju ili po nekom aktu”, pojasnio je Dodik.
„Tražili su objašnjenje na bazi medijskih izvještaja, ali nema dokaza da je ukradena. Ne znam ni ime čovjeku koji mi je poklonio ikonu, samo sam smatrao da to može biti lijep gest. Policijska koordinacija je potvrdila da ikone nema na Interpolovoj listi potraživanja. Neka Ukrajina samo dostavi dokaze da je ikona njihovo vlasništvo, mi ćemo to vratiti uz izvinjenje da nismo znali“, kazao je Dodik 17. januara 2021. godine.
I tako dolazimo do epiloga. Milorad Dodik je na početku diplomatskog skandala s ikonom, koji je odjeknuo do Rusija i Ukrajine, tvrdio kako je ikona u vlasništvu ugledne banjalučke porodice, onda je tvrdio kako se ne sjeća imena i prezimena čovjeka koji mu je dao ikonu kako bi je on poklonio Lavrovu, da bi na kraju izjavio kako je izvjesni Banjalučanin godinama radio u Rusiji te je, navodno, tamo kupio spornu ikonu.
Sasvim je očito da Dodik svojim naknadnim pojašnjenjima tone sve dublje, zaboravljajući šta je izjavio on ili kakvo su saopćenje poslali iz njegovog kabineta. Možda ćemo uskoro doznati i da je njegov kum Mile Radišić, inače čovjek osuđen za brojna kriminalna djela, doista osoba koja je Dodiku dala ikonu!?
No, ukoliko istraga bude provedena profesionalno i bez manipulacija, mogli bismo doznali i na koji način je ikona ušla iz Rusije u BiH, a znamo li da je neprijavljivanje ovakvih predmeta, koji spadaju u kulturno-historijsko blago drugih država, krivično djelo te kako će za takav akt neko morati odgovarati, sasvim je jasno zbog čega Dodik uporno izbjegava javnosti otkriti ime čovjeka koji mu je poklonio spornu ikonu!
(SB)
(38)