Belgijski Euroacitv: Šta se krije iza nagađanja Slovenije o “mirnom razlazu” BiH

Međunarodni news-portal „Euractiv” sa sjedištem u Bruxellesu, koji objavljuje tekstove na dvanaest evropskih jezika, donio je članak pod nazivom: „Želi li Slovenija “mirni razlaz” Bosne i Hercegovine? Premijer i predsjednik poriču te navode i tvrde da se radi o nesporazumu a ova tema je posljednjih dana izazvala veliku pažnju medija u BiH i na Balkanu.

 

 

Portal navodi da su „bosanski mediji izvijestili u ponedjeljak da je ambasadorica Slovenije pozvana zbog takozvanog non-papiera koji je slovenski premijer Janez Janša navodno poslao u EU.” Riječ je o mogućim promjenama granica na zapadnom Balkanu.

 

 

U nastavku teksta Euractiv piše: „Sam Janša to je već demantirao. A s obzirom na glasine, slovenski predsjednik Borut Pahor je također je izajavio da se zalaže za priključenje jedinstvene BiH Evropskoj uniji u nekoj doglednoj budućnosti.

 

 

Željko Komšić je u ponedjeljak potvrdio bh. medijima da je slovenski predsjednik Pahor tokom službene posjete 5. marta u neformalnom razgovoru pitao je li moguć “miran razlaz Bosne i Hercegovine”. On je pritom na umu prije svega imao moguću secesiju Republike Srpske.

 

 

“U posljednje vrijeme u Evropi se sve glasnije razmišlja o tome da bi raspad Jugoslavije trebao biti zaokružen. Možete li se u BiH uopće mirno razdvojiti? ”, pitao je Pahor članove predsjedništva Milorada Dodika, Šefika Džaferovića i Komšića.

 

 

Komšić je rekao da su on i Džaferović odmah dali do znanja da to nije moguće. S druge strane, Dodik se pozitivno izrazio o prijedlogu.

 

 

Deeskalacija

 

Prema jučerašnjim izvještajima, vodstvo Slovenije pokušalo je što je brže moguće smiriti situaciju i razjasniti nesporazum: „Predsjednik Pahor želi da Bosna i Hercegovina što prije postane dio Evropske unije. U više navrata naglašava važnost geopolitičkog pristupa proširenju Evropske unije, koje bi uključivalo i Bosnu ”, izjavio je Pahorov ured u ponedjeljak za mrežu Balkan Insight.

 

 

U priopćenju se također navodi da je Pahor redovno upozoravao na opasnost ideje o raspadu BiH i prekrajanja granica na zapadnom Balkanu, te je u tom kontekstu, iz puke “zabrinutosti zbog takvih prijedloga”, prilikom razgovora s tri člana predsjedništva upitao da li ukidanje sadašnje države za njih uopće dolazi u obzir.

 

 

Gotovo u isto vrijeme je objavljeno da je premijer Slovenije Janez Janša predao tzv. non-paper predsjedniku Vijeća EU Charlesu Michelu skupa sa dokumentom o prioritetima predstojećeg slovenskog predsjedništva, koji navodno uključuje planove i smjernice za „finalizaciju raspada Jugoslavije ”, piše Euractiv.

 

 

Bosanskohercegovački mediji su to protumačili kao mogućnost kretanja u pravcu odvajanja Republike Srpske te onda prekrajanje granica u Bosni i Hercegovini, Crnoj Gori, sjevernoj Makedoniji i Albaniji, piše Euractiv.

 

 

No Janša, čija vlada 1. jula preuzima predsjedanje Vijećem EU, odmah je demantirao te navode.

 

 

Vratiti zapadni Balkan na dnevni red EU

 

Michelov ured nije niti potvrdio niti izričito opovrgnuo postojanje takvog slovenskog non-papira, koji je prema neslužbenim informacijama poslan prošle jeseni. Michelov glasnogovornik Barend Leyts samo je rekao da ne može potvrditi da je vijeće primilo takav non-paper, ali da će on to provjeriti, piše Euractiv.

 

 

Osim toga ovaj belgijski portal podsjeća da je devet država članica EU još ranije zatražilo od visokog predstavnika za vanjske poslove Josepa Borrella da se održi “strateška rasprava” o zemljama zapadnog Balkana i njihovim perspektivama za članstvo u Evropskoj uniji na sastanku ministara vanjskih poslova EU-a u aprilu, prenosi DW.

 

Autor: DW/Raport

(26)

Belgijski Euroacitv: Šta se krije iza nagađanja Slovenije o “mirnom razlazu” BiH

| Bosna i Hercegovina, Slider, Vijesti |
About The Author
-