Beogradski Kurir piše da je slovenački premijer Janez Janša svojim non-paperom o rješavanju krize na zapadnom Balkanu, s posebnim akcentom na podelu BiH, otvorio pitanje budućnosti ovog regiona. Sagovornici Kurira su složni u ocjeni da je BiH nefunkcionalna, ali da svako rešenje o njenoj sudbini mora da bude sprovedeno mirnim putem.
Slovenački portal Necenzurisano objavio je sadržaj neslužbenog diplomatskog dokumenta koji je Janša uputio u Brisel, u kom su iznete ideje za podelu BiH, pripajanje Republike Srpske Srbiji i ujedinjenje Kosova sa Albanijom. Srpski deo Kosova bi dobio poseban status, po uzoru na Južni Tirol, autonomnu pokrajinu u severnoj Italiji, gde većina stanovništva govori nemački. Dalje se predlaže ujedinjenje većine teritorije Republike Srpske sa Srbijom. U dokumentu piše i da se hrvatsko nacionalno pitanje može rešiti spajanjem većine hrvatskih kantona u BiH s Hrvatskom ili davanjem posebnog statusa hrvatskom delu BiH, po uzoru na Južni Tirol.
– To bi Bošnjacima dalo nezavisnu funkcionalnu državu i preuzeli bi punu odgovornost za nju. Na referendumu bi ljudi odlučivali da li će se pridružiti EU ili budućnosti izvan EU (sledeći primer Turske) – navedeno je u dokumentu.
Kurir piše da su autori dokumenta naglasili da Srbija, Hrvatska i Albanija trenutno imaju stabilne vlade i da su njihovi izabrani političari sposobni da donose strateške odluke.
Prema autorima non-papera, ova „rješenja“ ubrzala bi pregovore o članstvu zemalja zapadnog Balkana u EU i NATO.
Bivši ambasador Srbije u Berlinu i Londonu Ognjen Pribićević kaže za Kurir da je pitanje BiH previše komplikovano.
– Očigledno je da BiH ne funkcioniše, ali za rešenje nema političke volje, a ni, što je mnogo važnije, nema kapaciteta na nivou EU da se to reši – smatra Pribićević.
Podsjeća i da je za pitanje Kosova prije deset i više godina dat veliki broj primjera, počev od Tirola pa do modela dvije Njemačke.
– Ne mogu takve stvari da se rade činovnički, već je potrebna politička volja i, još bitnije, intelektualni kapacitet da se to reši, uključivanje velikog dela naučne zajednice, koja bi dala predloge – zaključuje Pribićević.
Bivši šef diplomatije SR Jugoslavije Živadin Jovanović kaže za Kurir da se svako rješenje mora ostvariti mirnim putem.
– Da se, recimo, sada napravi međunarodna konferencija o Balkanu, pod okriljem UN ili OEBS, praktično neki mini-OEBS za Balkan, na kojoj će ključno biti srpsko nacionalno pitanje na Balkanu – kaže Jovanović.
(23)