Žene u Saudijskoj Arabiji zakonski su obavezne nositi maramu i pokrivati ostatak svog tijela, bez obzira na vjersku pripadnost i nemaju mogućnost izbora. No, princeza Deena, za razliku od ostalog ženskog stanovništva u njenoj zemlji, ne nosi ni hidžab ni burku…
Princeza Saudijske Arabije, graciozna Deena Ali Al-Juhani Abdulaziz modna je ikona svjetskog glasa i arapska Carrie Bradshaw, koja svojim hrabrim modnim istupima, nesvakidašnjim, urbanim i vanvremenskim stilom izaziva podjednako oduševljenje, ali i osudu konzervativne javnosti u svojoj zemlji.
Žene u Saudijskoj Arabiji zakonski su obavezne nositi maramu i pokrivati ostatak svog tijela, bez obzira na vjersku pripadnost i nemaju mogućnost izbora. No, princeza Deena, za razliku od ostalog ženskog stanovništva u njenoj zemlji, ne nosi ni hidžab ni burku, na sreću svih fanova njenog božanstvenog stila, kao i svih žena svijeta koje se bore za pravo na izbor u svakom segmentu života, pa i ovom, piše magazin Azra.
MAJKA TROJE DJECE I POSLOVNA ŽENA
O njenom životu prije ove titule ne zna se baš mnogo, ali zato se o njenom stilu govori mnogo dalje od Rijada i New Yorka, gradova u kojima provodi najveći dio godine. Sudbonosno „da“ izgovorila je u vjenčanici koju je za nju dizajnirao Azzedine Alaia, a čak je slavni Christian Louboutin po njoj nazvao jedne svoje cipele. Ona je mladolika četrdesetpetogodišnjakinja, majka troje djece, a, osim supružničkih, majčinskih i kraljevskih dužnosti, ona je i poslovna žena, koja vodi butik ekskluzivne garderobe „D’NA“.
Bila je i urednica „Vogue Arabia“ sve do aprila 2017. godine, kada je „pod sumnjivim okolnostima“ otpuštena s te pozicije. Ova atraktivna i ambiciozna mlada žena u sebi pomiruje dvije kulture, pomičući granice i dajući dobar primjer novim generacijama djevojaka. Beskrajno je chic princeza radi koje konzervativne struje „čupaju kosu s glave“ u strahu od njene prodornosti, samopouzdanja i zapadnjačkog načina razmišljanja i odijevanja.
Princeza Deena u rodnoj zemlji itekako poštuje zadane norme odijevanja, ali na sedmicama mode širom svijeta predstavlja oličenje zapadne kulture, uvijek besprijekorno dotjerana u komadima s potpisima kuća „Jason Wu“, „Chanel“, „Rosie Assoulin“, „Emilia Wickstead“ ili „Prabal Gurung“. Rođena je 26. decembra 1975. u Kaliforniji, jer je njen otac Alija al-Juhani, bivši saudijski ministar komunikacija, radio kao ekonomski stručnjak i predavač na nekoliko američkih univerziteta. Postala je princeza nakon što se udala za saudijskog Sultana bin Fahada bin Nassera bin Abdulaziza kad je imala samo 23 godine.
Njen suprug se, također, školovao u Americi. Naime, studirao je u San Diegu i San Franciscu, a suprugu je slučajno upoznao u Londonu. Shvatili su da oboje njeguju ljubav prema umjetnosti i kreativnosti. Deena je u jednom intervjuu kazala da se tačno sjeća trenutka kad je odlučila da će život posvetiti modi.
– Pomoglo je to što me odgajala majka koja se uvijek voljela lijepo odijevati. Smatram je svojom prvom muzom. I zato mi je, kad sam imala šest godina, u ruke došao britanski modni magazin „Tatler“. Bilo je – „O moj bože! Pa zar to postoji? Želim znati sve o tome.“ Počela sam proučavati svaki časopis od naslovnica do naslovnica, bila sam željna svega što je povezano s modom. Kad sam postala starija, počela sam gutati „Seventeen“, pa „Vogue“, „Harper’s Bazaar“, kazala je Deena jedne prilike.
U to vrijeme još nije bila sigurna čime će se baviti u životu.
– Diplomirala sam jezike i postala prevoditeljica. Mislila sam najprije da ću postati advokatica. Onda sam mislila da bi bilo super da završim arheologiju, jer me fasciniralo kopanje po nalazištima i pronalaženje artefakata i otkrivanje života starih naroda. Ipak iščitala sam hrpe knjiga o historiji mode i modnim kućama. Bila sam, zapravo, ovisna o trendovima, a da toga nisam bila svjesna. Da je u to vrijeme postojao Instagram i YouTube, vjerovatno bih bila influenserica, ispričala je Deena u jednom intervjuu.
Nastavak teksta i više fotografija pogledajte ovdje.
(DEPO PORTAL/ad)
(23)