Gradsko Vijeće Sarajeva usvojilo je nedavno inicijativu vijećnice Alme Čengić kojom se zahtijeva od Kancelarije visokog predstavnika (OHR) da s ulaza na teritoriju Općine Novo Sarajevo naloži skidanje spomen-ploče Ratku Mladiću, osuđenom za ratni zločin i genocid u Bosni i Hercegovini.
Čengić se zapravo pozvala na Odluku visokog predstavnika o izmjenama Krivičnog zakona Bosne i Hercegovine, kojom je zabranjeno postavljati spomenike i potsjetnike osobama pravomoćno osuđenim za genocid.
Boračka organizacija Istočno Novo Sarajevo postavila je 2014. godine na Vracama, nekoliko kilometara od centra Sarajeva, ploču u znak sjećanja na vojnu smotru koju je na tome mjestu maja 1992. godine izvršio haški optuženik Ratko Mladić.
“Na ovom mjestu 19. 05. 1992. godine komandant glavnog štaba Vojske Republike Srpske general Ratko Mladić izvršio je smotru dva bataljona samoorganizovanog naroda Opštine Novo Sarajevo”, piše na spornoj ploči.
Još poraznije i sramotnije je da ova spomen-ploča zločincu Mladiću se nalazi nekoliko metara od spomenika na kojem su ispisana imena žrtava fašizma u Drugom svjetskom ratu, na samoj liniji razgraničenja između dva entiteta u Bosni i Hercegovini – Federacije BiH i Republike Srpske.
Priču oko spomen-ploče zločincu Mladiću koja se nalazi na jednom od izlaza iz Sarajeva aktivirala su posljednja dešavanja u Beogradu, koja se tiču prefarbavanja Mladićevog murala u jednoj beogradskoj ulici. U priču se uključio i gradonačelnik Istočnog Sarajeva Ljubiša Ćosić.
Govoreći o spomen-ploči na Vracama, gradonačelnik Ćosić kaže kako tu ploču neće skinuti niko.
“Ne postoji osoba i institucija koja će skinuti tu ploču. Ako OHR misli da je može skinuti i da treba da je skinu, neka je skinu. Vjerovatno će je neko opet postaviti”, rekao je Ćosić u intervjuu za Hayat.
Ističe da može shvatiti da to vrijeđa Bošnjake, ali napomenuo je kako oni “ne priznaju i ne doživljavaju presude međunarodnog suda”.
“Vrhunac onoga što mogu da shvatim je da to vrijeđa Bošnjake. Oni o Ratku Mladiću misle sve najgore. Mi mislimo da je to čovjek koji je u tom periodu vodio vojsku RS pred međunarodnim sudom takvim kakav jeste, koji mi generalno ne priznajemo i ne doživljavamo”, kazao je on.
Dodao je da, samim tim, ni Ratka Mladića ne doživljavaju kao ratnog zločinca.
“Da je on osuđen pred nekim od sudova u BiH, od strane sudova u kojima su mogli biti i Srbi, pa bi to nekako i shvatili. Mi te presude ne priznajemo”, istakao je Ćosić.
Za kraj, Ćosić je kazao kako “osuđuje svakog Srbina koji je uradio lošu stvar, ali je ubijeđen da Ratko Mladić nije ubio nikoga”.
“Ja ću, kao i većina srpskih roditelja, reći svom djetetu da je Ratko Mladić bio komandant vojske RS, i da je njegov deda bio u toj vojsci RS, jer je tad, u tom vremenu ta vojska predstavljala garant zaštite srpskog naroda. Svaki Srbin koji je uradio lošu stvar, ja ga osuđujem. Ali ja sam ubijeđen da čovjek koji se zove Ratko Mladić nije ubio ni jednog čovjeka”, zaključio je Ćosić.
Nakon pomenutog intervjua, Ćosić je danas na svom Facebook profilu ponovio svoje stavove.
“A rekao sam da Gradsko vijeće Sarajeva ne može da traži da se ukloni nešto na teritoriji grada Istočno Sarajevo jer na to nema pravo, kao što ni ja, kada sam tražio uklanjanje tabli u Sarajevu koje vrijeđaju srpski narod, nisam to činio odlukom organa Grada Istočno Sarajevo”, naveo je Ćosić.
Pojasnio je i to da je spomen-ploča na Vracama postavljena u znak sjećanja na smotru srpskih vojnika 19. maja 1992. godine, koji su se na tom mjestu okupili, kako ističe, iskazujući namjeru da brane svoja ognjišta.
“Ponosan sam što sam imao priliku da kažem šta mislim o ratu u BiH i njegovom karakteru, stradanjima, ulozi Vojske Republike Srpske, a siguran sam da to isto misli 99 odsto pripadnika našeg naroda. Žao mi je što drugi ne prihvataju različito mišljenje, ne prihvataju da svaki narod ima svoje viđenje događaja i da se svaki narod u tom sukobu borio za sebe, da upravo zbog toga to i jeste građanski rat, a ne neka agresija ili bilo šta slično tome”, zaključio je Ćosić.
(Novi.ba)
(19)