federalizaciju BiH kao i HDZ!
Svi u Sarajevu koji Bidena smatraju zagovarateljem centralizirane BiH, trebali bi dobro proučiti njegov prijedlog federalizacije Iraka u kojem stoji da su federalizam, decentralizacija i autonomija društvenih segmenata alati za efkasno upravljanje konfliktnim društvima, piše u analizi mostarski novinar Branimir Galić, poznat po idejnoj bliskosti sa HDZ-om Dragana Čovića.
Galić piše kako je američki predsjednik Joe Biden ultimativno utjelovljenje probošnjački orijentiranog političara na čelu SAD-a, iz perspektive sarajevskih političara i javnosti. Oni vjeruju da će Biden dokinuti entitete i kantone i podariti im građansku BiH.
No, Galić sugerira da bi sarajevski političari trebali dobro proučiti Bidenov prijedlog federalizacije Iraka u kojem stoji (slično kako to propagiraju politički predstavnici Hrvata te politički analitičari prohrvatske provenijencije) da su federalizam, decentralizacija i autonomija društvenih segmenata alati za učinkovito upravljanje konfliktnim društvima.
Galić smatra da je važno upravo zbog dežurnih sarajevskih “probidenista”, koji od Washingtona očekuju da dekretom bude proglašena “građanska država BiH”, pojasniti šta je sadržavao Bidenov prijedlog ustavne prekompozicije Iraka u kojem se sadašnji američki predsjednik navodno poziva na Daytonski mirovni sporazum kao primjer dobre prakse pri upravljanju konfliktnim društvima.
Sve je krenulo s neobavezujućom rezolucijom koja je prošla kroz američki Senat u septembru 2007. koja je pokrenula lavinu priča o budućnosti Iraka, piše Galić. Prijedlog koji su predstavili senatori, demokrat Josep Biden (sadašnji predsjednik SAD-a) i republikanac Sam Brownback, poziva na decentralizaciju vlasti u Iraku “temeljenu na načelima federalizma”.
Ovaj prijedlog kojemu je Biden koautor zalaže se za relativno slabu centralnu vlast sa snažnom sunitskom, šijitskom i kurdskom regionalnom upravom. Mostarski novinar podsjeća da je prijedlog rezolucije, koju su prvi predstavili Biden i tadašnji predsjednik Vijeća za vanjske poslove američkog Senata, emeritus Leslie H. Gelb, prošao je Senat sa 75 glasova za i 23 protiv.
No, uprkos dvostranačkoj podršci u Washingtonu, centralizirana vlast u Bagdadu odbila je ovaj prijedlog spočitavši mu da se netačno odnosi prema povijesti Iraka, “slično kako se danas dominantni sarajevski narativ odnosi prema svakoj primisli federalizma i konsocijacijske demokracije”, piše Galić koji smatra da Biden identičan model decentralizacije države zagovara i u slučaju BiH.
Čovićev novinar piše kako se Biden u ovom prijedlogu za preustroj Iraka upravo poziva na daytonsku Bosnu i Hercegovinu, kao efikasan model upravljanja podijeljenim društvima dok oni koji prizivaju Bidena u pomoć tvrde da je daytonsku ustavnu arhitekturu vrijeme pregazilo te da je sada trenutak za stvaranje građanske države.
(SB)
(28)