Dom naroda nikada nije smio biti u sastavu u kojem jeste, a zato odgovornost snose oni koji su imali utjecaj na to, dodao je…
Posljednjih dana vodi se rasprava u vezi prijedloga Naše stranke da se raspusti Dom naroda PSBiH, a na šta je reagirao Željko Komšić, predsjedavajući Predsjedništva, koji je između ostalog kazao da uprkos dobrim namjerama Naše stranke ova opcija nije realna iz niza razloga.
Prema Poslovniku Predsjedništvo može raspustiti Dom naroda Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine, uključujući slučajeve promjene parlamentarne većine u Narodnoj skupštini Republike Srpske; u Bošnjačkom klubu Doma naroda Parlamenta Federacije Bosne i Hercegovine; u Hrvatskom klubu Doma naroda Parlamenta Federacije Bosne i Hercegovine.
Prijedlog o raspuštanju Doma naroda BiH, ima još jedan nedostatak!
Šta ako Milorad Dodik kroz NSRS ne popuni Klub Srba, a po Ustavu BiH, kvorum čine 3 Bošnjaka, 3 Hrvata i 3 Srbina?
I šta onda, posebno kada se treba donijeti budžet kojim se omogućavaju izbori?
Ostaje bojazan da, ukoliko Čović kroz Dom naroda FBiH ne izabere svih 5, već opozicija samo 2, opet nema kvoruma za donošenje odluka.
Izgleda da bi ostao stari saziv po klubovima dok se ne izabere novi, tako da iz NS zapravo “ganjaju” samo Klub Bošnjaka, ne mareći za posljedice.
Dom naroda BiH je gornji dom, zakonodavnog organa, koji kad se raspusti mora biti u cijelosti novo-popunjen, sa svih 15 delegata. Tako da priča o popunjavanju samo jednog od klubova, recimo Kluba Bošnjaka, njih 5, apsolutno ne pije vode.
Mora se kompletan popunit, a dok se to ne desi, radi kontinuiteta vlasti, ostaje stari saziv u punom kapacitetu odlučivanja, kako je to Ustavni sud BiH odlučio po zahtjevu Sulejmana Tihića.
Prema tome, raspuštanje Doma naroda BiH, u ovako kritičnom trenutku, sa neizvjesnim ishodom formiranja novog je potpuni avanturizam, bez ikakve garancije o konrektnom rezultatu, piše NAP te podsjeća na izjavu Zlatana Begića, zastupnika u PDPSBiH koji je mišljenja da bi raspuštanje Dom naroda u ovom momentu samo značilo dati alibi, odnosno legalizirati blokadu rada državnog parlamenta koju Dodik već provodi!
“Da obavijestim neobavještene, njegovih delegata (iz RS-a) već NEMA u državnom Domu naroda, neće da dođu. Pa bi im raspuštanje Doma naroda dobrodošlo jer više ne bi imali nikakvu obavezu (ni odgovornost!) da dođu, a Dodika i Čovića više niko ne bi natjerao da izaberu nove – jer, kako je poznato, i jedan i drugi gotovo u cijelosti kontrolišu taj proces – posebno Dodik u Republici Srpskoj – što je svima jasno i poznato. Kako su blokirali sve u državi, tako isto bi blokirali i izbor novog saziva Doma naroda u slučaju raspuštanja starog. To bi značilo da nema tijela (Doma naroda – u ovom slučaju) koje treba zajedno sa Predstavničkim domom PS BiH da izglasa budžet za izbore naredne godine, da nema izbora, da nema novoizabranih institucija bh. države jer nije bilo izbora na kojima bi bile izabrane, da nema servisiranja svega drugog što se odnosi na funkcionisanje bh. države – jer bi to, između ostalog, dalo alibi i za totalnu opstrukciju svega u drugim institucijama pri unutrašnjim i međunarodnim okolnostima i odnosima kakvi trenutno jesu – a koje niko odgovoran ne smije zanemariti, da nema države, a odgovoran za to više ne bi bio Dodik – nego oni koji su raspustili Dom naroda”, kazao je Begić.
Dom naroda nikada nije smio biti u sastavu u kojem jeste, a zato odgovornost snose oni koji su imali utjeaj na to, dodao je.
“Osim gospodina Komšića, niko od dvojice preostalih članova Predsjedništva ne bi glasao za raspuštanje Doma naroda u onom periodu kada je to možda bilo racionalno – a to je period prije napuštanja državnih bh. institucija od strane članova iz entiteta RS. To znam jer smo u DF-u tu opciju preliminarno razmatrali kao ideju i potencijalnu mogućnost (dakle, samo kao mogućnost!) u vrijeme kad je to možda bilo svrsishodno i racionalno uraditi, ali i da smo krenuli u to sasvim sigurno ne bi imali podršku drugog člana Predsjedništva BiH.
Međutim, ono što smo tom prilikom i mi u DF-u itekako imali u vidu, to je da je i tada postojala opasnost koju donosioci odluka moraju uzeti u obzir ako su imalo odgovorni – a to je činjenica da se bez Dodika i njegove stranke ne bi mogli izabrati novi delegati Doma naroda u slučaju raspuštanja starih delegata (pojednostavljeno rečeno, neko mora da stavi tačku na dnevni red, pa da izglasa tu tačku, pa da provede postupak delegiranja itd), odnosno oni bi to mogli potpuno blokirati činjenjem ili nečinjenjem na hiljadu načina – kao što su blokirali čitavu državu (valjda bi to trebalo biti svima očigledno i jasno) i upravo bi raspuštanjem Doma naroda Dodiku i Čoviću bacili ‘keca na desetku’.
Zato se i nije išlo u to, u periodu prije napuštanja državnih bh. institucija od strane članova iz entiteta RS, zbog opasnosti od objektivno moguće blokade izbora novih delegata, i imajući u vidu da upravo to i želi osovina Dodik-Čović. I upravo zbog toga se u to ne može ići ni danas, bez obzira na lijepe želje. Jedino i osim ako ih današnji predlagači ovakvih senzacionalnih rješenja ne bi u tom slučaju ‘izvukli’ za vestu ili za uši, ili istukli torbicom! Ne mogu da vjerujem da se i u ovako teškim vremenima pojedinci bave neodgovornim populizmom, halabukom i pokušajem popravljanja ličnog i stranačkog rejtinga. Ako nećete da pomognete, nemojte makar smetati i sluđivati ionako sluđeno i uplašeno građanstvo!”, napominje Begić.
(SB)
(22)