Uprkos snažnim pokušajima Nebojše Stefanovića da stanje u Ministarstvu odbrane Srbije, na čijem je čelu, prikaže kao idealno i savršeno, podaci, činjenice i rezultati iz proteklog perioda demantuju ga same po sebi, a kruna javašluka u njegovom ministarstvu jeste smrt starijeg vodnika prve klase Dejana Stojkovića, pripadnika Druge brigade Kopnene vojske do koje je, po svemu sudeći, došlo isključivo zbog propusta Stojkovićevih nadležnih.
Stefanović je govorio u emisiji „Reč na reč“ koja se sinoć emitovala na Radio televiziji Srbije, na temu ima li Srbija dovoljno novca za odbranu zemlje i vraćanje redovnog služenja vojnog roka.
Iako je emisija osmišljena kao platforma u kojoj različite političke opcije debatuju o raznim društvenim i političkim temama, Stefanovićevo izlaganje mahom se svodilo na pohvale predsjedniku Srbije Aleksandru Vučiću, već poznatim i pripremljenim rečenicama o povećanju plata u vojnom sektoru i pokušajima da za veći dio problema okrivi prethodnu vlast.
Jedna od tema bila je svakako i uvođenje redovnog vojnog roka, o kom se periodično populistički i demagoški govori u okviru svake političke kampanje u prosjeku jednom godišnje, ali se na to pitanje zapravo nikada ne odgovori do kraja, već stanje ostane netaknuto, a javnost zbunjena i još jednom izigrana.
Foto: mod.gov.rs
O tome koliko je stanje u vojsci loše javnost je mogla da vidi ljetos, kada su se „rafalno“ održavale televizijske vojne vežbe kakve nemaju ni zemlje sa najrazvijenijim vojnim sistemima. Zahvaljujući organizaciji jednog takvog vojnog „rijaliti“ programa, kada je potpuno bespotrebno na desetine vojnika dovedeno na Pešter da izvode vježbe kojima su građani Srbije vjerovatno trebali da popune vrijeme za odmor poslije ručka, jedan od srpskih vojnika je poginuo naočigled svojih kolega.
Dejan Stojković je nastradao tako što se aktivirao protivpožarni sistem u oklopnom vozilu kojim je upravljala njegova posada, a sve zbog eksplozije u njegovoj neposrednoj blizini, izazvanoj kako bi kadar na fotografijama i snimcima izgledao što bolje, a oprema i naoružanje što snažnije. Da slučaj bude još tragičniji, ukoliko je to moguće, Ministarstvo odbrane je njegovu smrt predstavilo kao nesretan slučaj, saopštivši da mu je „naglo pozlilo“ iako je njegova reanimacije pokušana već na licu mjesta, kraj oštećenog vozila. Bizaran je podatak da, čak i dok je ljekar pokušavao da ga vrati u život, dejstvovanje na Pešteru nije prestalo.
Dejan Stojković/Foto: Privatna arhiva
Dok je Stojkovićeva porodica oplakivala njegovu iznenadnu smrt, održana je vojna vježba „Munjevit udar 2021“ kojoj su u svečarskoj atmosferi prisustvovali najistaknutiji političari u Srbiji. Niko od njih, čak ni tokom uobičajene govorancije, se nije sjetio da pomene Stojkovića.
Ova smrt, možda mala u odnosu na to kakav je sistem u kom je Stojković radio, bila je dovoljno veliki udarac za njegove već umorne i besmislenim zadacima iscrpljene kolege koje su se jednom prilikom čak starješini, na pozdrav „vrlo dobro“, umjesto standardnog odgovora „služimo Srbiji“, okrenuli leđa, čime su poslali snažnu poruku.
Kako se uvijek govori da su čast, moral, dostojanstvo i stručnost kvaliteti na kojima počiva Vojska Srbije, pitanje je koliko o ovim pojmovima išta zna ministar Stefanović, kom su i najbliži stranački saradnici izglasali nepovjerenje smijenivši ga u stranci, nakon čega bi građani vjerovatno trebalo da imaju dovoljno povjerenja u njega kao ministra odbrane.
Slučaj Dejana Stojkovića i dalje nema svoj pravni epilog, posebno imajući u vidu kilavu i traljavu predistragu koju vodi Više javno tužilaštvo u Novom Pazaru. Početkom oktobra stigao je i obdukcioni nalaz koji je nedvosmisleno potvrdio i zvanično otkrio da je Stojković preminuo uslijed trovanja gasom. Taj gas je ispušten u trenutku kada se aktivirao protivpožarni sistem u oklopnom vozilu u kom je bio Stojković zajedno sa svojom posadom. A, kako je došlo do eksplozije i aktivacije, samo je jedno u nizu pitanja na koje nadležni moraju da odgovore.
(Nova.rs)
(22)