kriminalom stečene dionice…
Mile Radišić je 2017. godine tužio IRB RS i fondove jer su odbili da mu vrate 183.000 KM kojima je kupio akcije Medicinske elektronike, a koje su vraćene IRB-u nakon što je osuđen na trogodišnju kaznu zatvora zbog manipulacije tim istim akcijama.
Investiciono – razvojna banka (IRB), odnosno fondovi kojima upravlja – Akcijski i Fond za restituciju RS isplatili su više od 200.000 KM Miletu Radišiću za oduzete akcije Medicinske elektronike, iste one zbog kojih je završio na robiji zbog manipulacija na berzi, saznaje CAPITAL.
Mile Radišić je 2017. godine tužio IRB RS i fondove jer su odbili da mu vrate 183.000 KM kojima je kupio akcije Medicinske elektronike, a koje su vraćene IRB-u nakon što je osuđen na trogodišnju kaznu zatvora zbog manipulacije tim istim akcijama.
Tri godine kasnije, odnosno 2020. donesena je pravosnažna presuda kojom je Radišičeva tužba protiv dva fonda usvojena i oni su bili obavezani da mu isplate traženih 183.073 KM sa zateznim kamatama.
U IRB-u su za CAPITAL potvrdili da je presuda sprovedena i Radišiću novac isplaćen.
„Osnovni sud u Banjaluci je presudom od 6. septembra 2019. godine u cijelosti odbio kao neosnovan tužbeni zahtjev u odnosu na prvotuženu Investiciono-razvojnu banku, dok su Akcijski fond i Fond za restituciju obavezani da tužiocu plate glavni dug od 156.922 KM, odnosno 26.150 КM, zakonsku zateznu kamatu i troškove postupka“, naveli su u IRB-u.
Dodali su da je, rješavajući po žalbi fondova, Okružni sud u Banjaluci 28. septembra 2020. godine odbio žalbu i potvrdio prvostepenu presudu, te je postupak pravosnažno okončan.
„U skladu sa navedenim presudama izvršena je isplata tužiocu“, istakli su u IRB-u.
Mile Radišić je krajem 2015. godine uputio zahtjev IRB-u da mu vrati 183.000 KM kojima je kupovao i manipulisao akcijama „Medicinske elektronike“ zbog čega je zajedno sa tadašnjim direktorom IRB-a Bojanom Golićem i dvojicom službenika IRB-a osuđen na tri godine zatvora iz kojeg je izašao u oktobru 2017.
Stručnjaci sa kojima smo razgovorali rekli su da je to rezultat „propusta“ u sudskoj presudi Radišiću za kriminal, jer sudija nije presudio da su akcije stečene krivičnim djelom i da mu se zbog toga oduzimaju.
Državi su pripale bezvrijedne akcije jer je Medicinska elektronika završila u stečaju, a Radišić je dobio više novca nego što je potrošio na njihovu kupovinu, kriminalnim djelom. Tu nije kraj, jer je Radišić u aprilu 2018. godine na licitaciji kupio zgradu i zemljište Medicinske elektronike, zbog koje je robijao.
(SB)
(27)