Pretpostavlja se da je Rusija izgubila stotine tenkova tokom dva mjeseca od invazije na Ukrajinu…
Vojni stručnjaci pripisuju gubitke naprednim protutenkovskim oružjem koje su zapadne nacije dale Ukrajini i lošim načinom na koji je Rusija koristila svoje tenkove, prenosi BBC.
Koliko su veliki ruski tenkovski gubici? Ukrajinske oružane snage kažu da je Rusija izgubila više od 680 tenkova.
Opasni projektili
U međuvremenu, Oryx, vojni i obavještajni blog koji broji ruske vojne gubitke u Ukrajini na temelju fotografija poslanih iz ratnog područja, kaže da je Rusija izgubila više od 460 tenkova i više od 2.000 drugih oklopnih vozila.
Prema Rand Corporation i IISS-u, Rusija je na početku sukoba imala blizu 2.700 borbenih tenkova u napadu.
Sjedinjene Američke Države su Ukrajini isporučile 2.000 protutenkovskih projektila Javelin na početku sukoba. Od tada ih je poslano još najmanje 2.000.
“Projektili se mogu ispaliti tako da eksplodiraju na vrhu tenka, gdje je oklop najslabiji”, kaže njihov proizvođač, “Lockheed Martin”.
Mnogi ruski tenkovi opremljeni su reaktivnim oklopom koji apsorbira udar projektila. Međutim, Javelini su opremljeni s dvije bojeve glave. Jedan “otpuhuje” reaktivni oklop, a drugi probija šasiju ispod, prenosi BBC.
Velika Britanija je također poslala najmanje 3.600 projektila NLAW. Oni su također dizajnirani da eksplodiraju dok prolaze preko relativno izloženog vrha kupole tenkova.
“Javelin i NLAW su vrlo moćni”, kaže Nick Reynolds, istraživački analitičar kopnenog ratovanja na Royal United Services Institute (RUSI).
“Bez ove smrtonosne podrške, situacija u Ukrajini bila bi mnogo drugačija.”
SAD isporučuje Ukrajini i 100 protuoklopnih dronova Switchblade. Poznati kao “kamikaze” dronovi, mogu lebdjeti iznad mete kilometrima daleko od operatera, a zatim pasti na vrh tenka, uništavajući ga bojnom glavom na vrhu.
Koliko je kriva ruska taktika za ovako efikasne napada Ukrajinaca na njihove tenkove?
Ruska vojska djeluje kroz bataljonske taktičke grupe (BTG), koje su samostalne borbene jedinice sastavljene od tenkova, pješadije i atriljerije.
Precizan sastav ovih jedinica može varirati, ali općenito se sastoji od velikog broja oklopnih vozila, ali relativno malo pješadije.
Malo pješadije
“Rusija ima relativno malo vojnika za regrutovanje”, kaže Phillips O'Brien, profesor strateških studija na Sveučilištu St Andrews.
“BGT-ovi su dizajnirani za brzi napad s puno vatrene moći. Međutim, imaju vrlo malo zaštite u smislu pješadijskog osoblja koje će ih pratiti i uzvratiti ako oklopna kolona dođe pod napad”, kaže on.
“To rusku vojsku čini poput boksera koji ima odličnu desnicu i staklenu vilicu.”
Profesor O'Brien kaže da nedostatak ruskih zračnih patrola znači da je ukrajinskim vojnicima bilo lako doći na položaje za zasjedu na kolone ruskih tenkova.
“Rusija nije dobila zračnu prevlast na početku sukoba”, kaže on, “i stoga ne može patrolirati nebom i pratiti kretanje ukrajinske vojske. To znači da su ukrajinske trupe uspjele doći u dobre vatrene položaje za zasjede i na ovaj način su uspjele napraviti veliku štetu.”
Prema Oryxovim podacima, polovina tenkova koje je Rusija izgubila nije uništena ili oštećena, već su zarobljeni ili napušteni. Stručnjaci to pripisuju logističkim promašajima i nesposobnosti ruskih vojnika.
“Vidjeli ste slike ruskih tenkova koje vuku traktori ukrajinskih poljoprivrednika”, kaže profesor O'Brien.
“Neki od tih tenkova su napušteni jer su ostali bez goriva. To je logistički neuspjeh. Neki su zapeli u proljetnom blatu, jer je vrhovna komanda izvršilo invaziju u pogrešno doba godine.”
Autor: Raport.ba
(2805)