‘Sigurnosni proboji unutar Irana i golem opseg izraelskih operacija stvarno su potkopali našu najmoćniju obavještajnu organizaciju‘
Piše: Rozita Vuković
Više od desetljeća bio je iznimno utjecajan u Iranu, predsjedavajući golemim obavještajnim aparatom. Slomio je domaće neslaganje i političke suparnike te proširio tajne operacije izvan iranskih granica kako bi napadao disidente i neprijatelje u inozemstvu.
Hossein Taeb, 59-godišnji klerik i šef obavještajne službe Revolucionarne garde, činio se nedodirljivim. Sve do prošlog tjedna, kad je naglo smijenjen sa svoje funkcije, piše New York Times. Dužnosnici i analitičari obaju zemalja tvrde da je žrtva nemilosrdne kampanje Izraela da potkopa sigurnost Irana ciljajući njegove dužnosnike i vojna mjesta.
Promašaj iranskog plana da napadnu izraelske građane u Turskoj, što je izazvalo neugodnu diplomatsku krizu s Ankarom, regionalnim saveznikom Teherana, na kraju je, prema izraelskim obavještajnim dužnosnicima upućenim u iransku zavjeru, preokrenulo ravnotežu.
Uklanjanje Taeba, prema Mohammadu Ali Abtahiju, reformističkom bivšem potpredsjedniku Irana i svećeniku kojeg su konzervativci zbacili 2009., ali je zadržao bliske veze s najvišim dužnosnicima, bilo je priznanje Teherana da su za suočavanje s prijetnjom iz Izraela potrebni novo vodstvo i resetiranje strategija i protokola.
‘Potkopali su našu organizaciju’
“Sigurnosni proboji unutar Irana i golem opseg izraelskih operacija stvarno su potkopali našu najmoćniju obavještajnu organizaciju”, rekao je Abtahi telefonom iz Teherana.
Pozivi da se Taeb makne pojavili su se usred rastuće klime nepovjerenja unutar iranskog vodstva nakon što je viši zapovjednik Revolucionarne garde, general Ali Nasiri tajno uhićen zbog optužbi za špijuniranje za Izrael, tvrde osoba s bliskim vezama s najvišim dužnosnicima Revolucionarne garde te druga osoba koja je znala za uhićenje. Te osobe, ali i drugi dužnosnici citirani u članku, kako navodi NYT, zatražili su anonimnost jer nisu bili ovlašteni govoriti o internim raspravama. Dužnosnici iranske misije pri Ujedinjenim narodima rekli su da nemaju komentar o tvrdnjama.
Pritvaranje generala Nasirija, prema iranskom dužnosniku upoznatom s racijom, uslijedilo je dva mjeseca nakon što je nekoliko desetaka djelatnika programa za razvoj projektila ministarstva obrane uhićeno pod sumnjom da su Izraelu odavali tajne vojne informacije, uključujući nacrte projektila. Tijekom prošle godine Izrael je pojačao opseg i učestalost svojih napada unutar Irana, uključujući nuklearna i vojna mjesta, za koje je bila odgovorna organizacija Hosseina Taeba.
Jedan od izraelskih dužnosnika rekao je da dio strategije podrazumijeva razotkrivanje neuspjeha Revolucionarne garde u njihovu tajnom ratu s Izraelom u nadi da će to stvoriti sukob između političkih vođa i obrambenog i obavještajnog establišmenta.
NYT piše kako su u ponedjeljak tri iranske tvornice čelika, od kojih je jedna u državnom vlasništvu Khouzestan Steela, pogođene u cyber napadu, zbog čega je jedna bila prisiljena zaustaviti svoju proizvodnu liniju. Te tri tvornice, prema riječima jednog zapadnog obavještajnog dužnosnika, bile su glavni dobavljači čelika za Revolucionarnu gardu.
Odgovornost za napad preuzela je grupa hakera poznata kao Gonjeshke Darande, a ista skupina preuzela je odgovornost i za cyber napad u studenome koji je onemogućio benzinske postaje diljem Irana i za koji su američki dužnosnici rekli da je povezan s Izraelom. Dužnosnici u Izraelu odbili su potvrditi izvor napada.
‘Infiltrirali su se svugdje’
Dužnosnici u Iranu priznali su da se izraelska špijunska mreža infiltrirala duboko u iranske sigurnosne krugove, a bivši iranski ministar obavještajnih poslova upozorio je prošle godine da se dužnosnici trebaju bojati za svoje živote.
Keren Hajioff, viša savjetnica izraelskog premijera Naftalija Bennetta, rekla je u intervjuu da je strategija usmjerena na Iran dio Bennettove doktrine o “hobotnici”.
“Ova doktrina je strateški pomak u odnosu na prošlost, kada je Izrael bio usredotočen na iranske ‘pipke’ u cijeloj regiji, u Libanonu, Siriji i Gazi. Nova taktika bila je ‘promjena paradigme: sada idemo ravno u glavu'”, rekla je savjetnica.
Izraelski agenti izveli su atentate s robotima na daljinsko upravljanje te u pucnjavi iz vožnje, letjeli su bespilotnim letjelicama u osjetljiva raketna i nuklearna postrojenja te su oteli i ispitivali agenta Revolucionarne garde u Iranu. Teheran također sumnja da je Izrael u svibnju ubio dvojicu znanstvenika.
Taeb je 2009. imenovan za čelnika obavještajne organizacije Revolucionarne garde, nakon nemira diljem zemlje zbog spornih predsjedničkih izbora. Prije je bio šef Basija, milicije u civilu koja je poznata po napadima i ponekad ubijanjima prosvjednika. Taeb je provodio sustavne obračune brutalnošću, koja je obavještajnu organizaciju uzdigla od opskurne sigurnosne jedinice do one špijunske, koje se najviše plašilo u zemlji.
Taeb, pouzdani saveznik iranskog vrhovnog čelnika, ajatolaha Alija Hameneija, stavio je oporbene čelnike u kućni pritvor, razbio mnoge skupine civilnog društva, uhićivao aktiviste i dvojne državljane te otimao disidente u susjednim zemljama. U najmanje jednom incidentu jedan od disidenata je pogubljen nakon što je nasilno vraćen u Iran. U videu koji je ovaj tjedan objavila Revolucionarna garda, a koji hvali Taeba, te su akcije navedene među ostalim “postignućima”.
Vladin savjetnik i još jedna osoba povezana s Revolucionarnom gardom naveli su kako je Taeb nedavno bio pod pritiskom da iskorijeni izraelsku mrežu špijuna u Iranu i da uzvrati udarac.
Uhićeni general
General Nasiri, koji je uhićen u lipnju, služio je kao viši zapovjednik u Jedinici za zaštitu informacija Revolucionarne garde, a bio je zadužen za nadzor nad radom organizacije. Njegovo uhićenje, u kombinaciji s ponovljenim napadima Izraela, kako tvrde iranski dužnosnici koji poznaju situaciju, uznemirilo je vodstvo u Teheranu.
Izjavili su kako su neki potom tiho počeli pozivati Taeba da podnese ostavku ili da ga se smijeni. Osoba povezana s gardom rekla je da je Taeb zatražio još godinu dana na svom položaju kako bi ispravio sigurnosnu štetu.
Zatim je uslijedila zavjera oko napada na Izraelce u Turskoj. Izraelski obavještajni dužnosnik koji je želio ostati anoniman rekao je da Mossad vjeruje da Iran planira napade na izraelske turiste i građane. Izraelski stožer za borbu protiv terorizma podigao je uzbunu za Tursku na najvišu razinu i poručio svim Izraelcima u Istanbulu da se zaključaju u hotelskim sobama.
Obavještajni dužnosnik rekao je da je Izrael obavijestio Tursku i podijelio informacije koje pokazuju da Taeb stoji iza zavjere, za koju je naveo da je bila odmazda za ubojstvo pukovnika Sayada Khodayarija u svibnju, zamjenika zapovjednika druge tajne jedinice Revolucionarne garde.
Saeed Khatibzadeh, glasnogovornik iranskog ministarstva vanjskih poslova, rekao je prošlog tjedna da su izraelske tvrdnje da je Teheran planirao napad na Izraelce u Turskoj “smiješni” i “unaprijed pripremljen scenarij da se naruši odnos dviju muslimanskih zemalja”.
Turska je, kako su izvijestili tamošnji mediji, uhitila pet Iranaca i trojicu turskih državljana osumnjičenih da su sudjelovali u zavjeri, zaplijenivši dva pištolja, dva prigušivača te dokumente i digitalni materijal koji sadrži identitete i adrese pojedinaca za koje se tvrdi da su na popisu meta. Turske vlasti, piše NYT, nisu odgovorile na zahtjeve za komentar.
Suradnja Izraela i Turske
Izraelski premijer Bennett prošlog je tjedna rekao da se “suradnja s Turskom odvija na svim razinama” i da je dala rezultate. Turski ministar vanjskih poslova Mevlüt Çavuşoğlu na konferenciji za novinare koju je održao u četvrtak s izraelskim kolegom Yairom Lapidom rekao je da Turska neće tolerirati “svođenje rezultata” i “terorističke napade” na svom tlu.
NYT piše kako se protiv Irana stvara regionalni savez između arapskih zemalja i Izraela, a kriza je zaprijetila da će Tursku, ključnog regionalnog saveznika Teherana, gurnuti bliže izraelskom taboru. Iranski ministar vanjskih poslova Hossein Amir-Abdollahian boravio je u ponedjeljak u Turskoj na sastanku s predsjednikom Recepom Tayyipom Erdoğanom i Çavuşoğluom kako bi razgovarali o krizi.
“Turska je bila prijelomna točka za Taeba, zbog nje je Iran izgledao nesposoban i povećana je njegova ranjivost te su ga se konačno morali riješiti”, komentirao je Omid Memarian, stručnjak za Iran iz Democracy for the Arab World Now, zagovaračke skupine sa sjedištem u Washingtonu.
Neki konzervativni zastupnici u Iranu medijima su kazali da smjena Taeba nije ništa neobično i da mu je jednostavno došao kraj. No, jedan je tvitao da je uklanjanje Taeba jedno od najznačajnijih u povijesti Islamske Republike.
Taeba je zamijenio general Mohammad Kazemi, sadašnji šef Jedinice za zaštitu informacija Revolucionarne garde, dok je Taeb premješten na savjetničko mjesto glavnom zapovjedniku Revolucionarne garde, a ne ajatolahu Khameneiju, što bi bilo tipičnije za jednog od bliskih ajatolahovih pouzdanika.
Iran je u subotu također smijenio šefa jedinice Revolucionarne garde koja osigurava sigurnost ajatolaha Khameneija i njegove obitelji, a u ponedjeljak je najavljen i novi šef Jedinice za informacije o zaštiti garde. Analitičari kažu kako se očekuje još preslagivanja viših zapovjednika.
(Jutarnji.hr)
(825)