Fahrudina Fraštu život nije mazio: Rat ga je pomakao s njegovog rodnog ognjišta. Iako je ranjavan njegova najveća bitka bila je ona poslijeratna.
San o povratku na Drinu pretvorio je u javu stvarajući pravi mali raj na entitetskoj liniji između Foče i Ustikoline. Svojim oprimjerom pokazao je da se krive Drine daju ispravljati.
Kriva Drina je ugostiteljski objekat koji predstavlja uspješnu priču u borbi za održivi povratak.Godine mukotrpnog rada tokom kojeg je Frašto vlastitim rukama stvarao svoj mali raj su se isplatile. Bilo je i suza, supruginih. Kako za Ljudski.ba kaže Frašto znala je iz restorana pobjeći u plastenik i zaplakati od umora.
Želja za povratkom na rodnu grudu je bila velika. Po profesiji sam ugostitetlj i vjerovao sam u san da na svojoj Drini mogu vratiti oteti život. Dizao sam kredite, nisam mogao plaćati majstore pa sam svaki kamenčić ja ugrađivao, svako drvo rezbario, učio se i radio, ali se isplatilo, kaže za Ljudski. ba Frašto.
Njegov objekat je u RS-u a gosti dolaze s obje strane entitetske linije. Isto je i sa radnicima. Lastavice koje su davno svile gnijezdo iznad jednog od stolova Fahrudin ljubomorno čuva iako bi ga mnogi sklonili jer mu oduzimaju jedan sto.
Svako ima svoju nafaku. One su za mene simbol i biće tu dok god one budu željele. Kako se one svake godine vraćaju takoi sam se i ja vratio ovdje na Drinu i opet uživam, istakao je u razgovoru za Ljudski.ba Frašto.
Fahro je znao iskoristiti i podršku Federalnog ministarstva za izbjegla i raseljena lica pa Kriva Drina danas predstavlja jednu priču koja spaja rijeku i magistralu. Između razvija se i poljoprivredno gazdinstvo jer je cilj da jednog dana Fahrini gosti jedu samo domaću hranu.
Pored Drine planiraju se bungalovi jer Fahro vjeruje da je turizam velika šansa za BiH i povratnike.
Fahrinu priču pogledajte u nastavku:
(Ljudski.ba)
(53)