Kancelarija UN ističe da je potrošnja vode pala za 90 odsto od početka rata i dodaje da su uočena velika curenja iz glavnog cjevovoda između Kan Junisa i egipatskog grada Rafa.
Izraelski kopneni, morski i vazdušni napadi na Pojas Gaze, koji su uslijedili nakon napada Hamasa na Izrael 7. oktobra, doveli su do razaranja u toj oblasti kakva nikada ranije nisu viđena, piše Reuters.
U napadima na Gazu uništeno je ili oštećeno najmanje 45 odsto stambenih objekata, navodi Kancelarija Ujedinjenih nacija za koordinaciju humanitarnih pitanja (OCHA).
Procjenjuje se da je uništeno više od 40.000 i da je oštećeno još 222.000 stambenih objekata.
Podatke je nemoguće proveriti i potvrditi, ali britanska agencija navodi da njeni izvještači javljaju da je, primjera radi, u gradu Bejt Hanun “jedva i jedna useljiva zgrada ostala da stoji”.
Iz OCHA navode da je oštećeno 279 obrazovnih objekata, što je više od 51 odsto od ukupnog broja obrazovnih objekata u Pojasu Gaze.
Zbog napada izraelskih snaga, nijedan od 625.000 učenika i studenata nije mogao da se obrazuje u normalnim uslovima, prenosi Tanjug.
There is nothing left of north Gaza. I don’t think we have seen this level of destruction before in my lifetime. Likely every building will be demolished. It will become an empty space from desert to beachpic.twitter.com/XsGC3RBdTo
— Bruno Maçães (@MacaesBruno) November 11, 2023
Istovremeno, više od polovine bolnica i skoro dvije trećine domova zdravlja je van funkcije, a oštećena su i 53 vozila hitne pomoći.
Svih 13 bolnica koje se nalaze u gradu Gaza i na sjeveru Pojasa dobilo je nalog za hitnu evakuaciju od izraelske vojske.
Kancelarija UN ističe da je potrošnja vode pala za 90 odsto od početka rata i dodaje da su uočena velika curenja iz glavnog cjevovoda između Kan Junisa i egipatskog grada Rafa.
Kada je riječ o hrani, Gaza navodno ima pšenice koja bi trebalo da bude dovoljna za 12 dana, međutim jedini operativni mlin u toj oblasti ne može da pretvori pšenicu u brašno zbog nestanka struje.
Nema zaliha biljnog ulja, mahunarki, šećera ili pirinča, a stanovnici u prosjeku čekaju po četiri do šest sati dnevno kako bi dobili polovinu hljeba.
Civilima u Pojasu Gaze je neophodna humanitarna pomoć, međutim u tu oblast je od 10. novembra ušao ukupno 861 kamion sa humanitarnom pomoći.
Prije početka rata, 7. oktobra, u Gazu je u prosjeku ulazilo 500 kamiona na dnevnom nivou.
Procjenjuje se da je od izbijanja sukoba izgubljeno oko 390.000 radnih mjesta, a stopa siromaštva je 2020. bila 61 odsto.
Iz Ujedinjenih nacija navode da se očekuje da će stopa siromaštva porasti za više od 20 procenata, kao i da će rat koštati Gazu između četiri i 12 odsto BDP-a 2023. godine.
Pain and destruction caused by the Israeli army is everywhere in the Gaza Strip pic.twitter.com/QswKUyNXRc
— MoTaz (@azaizamotaz9) November 5, 2023
Palestinski ministar komunikacija Yitzhak Sidr izjavio je da će sve komunikacione i internetske usluge prestati u Pojasu Gaze do četvrtka zbog nestanka goriva, te da će to dodatno “produbiti humanitarnu katastrofu”, javlja Anadolija.
To će uticati na komunikaciju između Civilne odbrane, Crvenog polumjeseca i drugih humanitarnih organizacija, dodao je Sidr, naglasivši da će to “znači gubitak mnogih života”.
These are different cities in Gaza that faced widespread destruction and loss of life.
This is man-made.
You cannot watch this and tell us it's not genocide against the Palestinian people.💔 pic.twitter.com/FbsUQlHzoZ
— dunia 🫒 (@missfalasteenia) November 7, 2023
(SB)
(166)