To, ukratko, znači da je prvi čovjek NATO-a poručio vlastima u BiH da od NATO puta BiH nema ništa sve dok na integracije pristane i Republika Srpska čije aktualno rukovodstvo otvoreno podržava rusku politiku i zalaže se za “vojnu neutralnost”.
“Bosna I Hercegovina ne može u NATO sa ovakvim uređenjem”, kazao je generalni sekretar NATO-a Jens Stoltenberg na večeri sa predsjedavajućim i članovima Predsjedništva BiH, saznaje Istraga.
Stoltenberg je, tokom radne večere sa Željkom Komšićem, Željkom Cvijanović i Denisom Bećirovićem, rekao BiH neće postati članica NATO-a sve dok se na unutrašnjem planu ne postigne konsenzus glede NATO integracija.
To, ukratko, znači da je prvi čovjek NATO-a poručio vlastima u BiH da od NATO puta BiH nema ništa sve dok na integracije pristane i Republika Srpska čije aktualno rukovodstvo otvoreno podržava rusku politiku i zalaže se za “vojnu neutralnost”.
Ovo, kako saznajemo, nije prvi put da su međunarodni zvaničnici govorili bh. zvaničnicima. Slične stavove, nešto ranije, iznosio je i bivši američki ambasador u BiH Eric Nelson.
Najbitnije članice NATO-a, naime, smatraju da bi, zbog načina odlučivanja unutar Saveza, BiH sa sobom mogla unijeti mehanizam blokade, naročito ako se zna da predstavnici Republike Srpske koji podržavaju Rusku Federaciju imaju pravo veta prilikom donošenja odluka koje se odnose na pitanja odbrane.
NATO traži jedinstveni lanac komandovanja, a BiH to u ovom trenutku ne može obezbijediti.
Da je prvi čovjek NATO-a, faktički, doveo u pitanje prijem BiH u taj Savez, dalo se naslutiti i na osnovu izjava Željke Cvijanović, članice Predsjedništva BiH iz RS-a.
“Poslana jasna poruka da Republika Srpska nije za pridruživanje u NATO. Takvih pritisaka od strane Alijanse ni nema, što je potvrdio i Stoltenberg”, izjavila je članica Predsjedništva BiH Željka Cvijanović.
No, ove Stoltenbergove poruke, očito, nije shvatio član Predsjedništva BiH Denis Bećirović koji se na Instagramu pohvalio da je generalnom sekretaru NATO-a citirao zakone.
“Tokom razgovora Bećirović je poručio da u vezi pitanja kretanja države Bosne i Hercegovine ka punopravnom članstvu u NATO-u nema nikakve dileme i da u Zakonu o odbrani Bosne i Hercegovine u članu 84. precizno piše da će “Parlamentarna skupština BiH, Vijeće ministara BiH, Predsjedništvo BiH, te svi subjekti odbrane, u okviru vlastite ustavne i zakonske nadležnosti, provest potrebne aktivnosti za prijem Bosne i Hercegovine u članstvo NATO-a”, saopćeno je iz Bećirovićevog Kabineta.
Međutim, u objavi detalja sa radne večere, Bećirović nije citirao ključne rečenice koje je izgovorio Jens Stoltenberg, a koje, fakitički, ne bude optimizam i BiH kada je u pitanju pridruživanje NATO-u.
Da generalni sekretar NATO-a u Sarajevu nije govorio o integracijama BiH već o saradnji moglo se iščitati i iz njegovih riječi izgovorenih nakon sastanka sa predsjedavajućom Vijeća ministara BiH Borjanom Krišto.
“Želim naglasiti da je BiH zemlja koja sudjeluje u Akcijskom planu za članstvo u MAP-u, što zapravo signalizira da postoji politička odluka od strane NATO-a da BiH može postati članica NATO-a i da partnerstvo i potencijal da transformira BiH, da joj pruži priliku da se integrira u evropske strukture što je ključno za njenu stabilnost i prosperitet same zemlje”, rekla je Krišto.
“Svaka zemlja ima pravo izabrati svoje vlastite bezbjednosne aranžmane, bez miješanja sa strane”, izjavio je Stoltenberg.
(Istraga)
(537)