Razrušena biblioteka zatečena je u ruševinama nakon što je proglašeno četverodnevno primirje koje je jučer i produženo za još dva dana.
Vlasti u gradu Gazi osudile su ono što su nazvali namjernim uništenjem glavne javne biblioteke ovog grada u bjesomučnom razaranju izraelskih snaga, prenijeli su međunarodni mediji.
Razrušena biblioteka zatečena je u ruševinama nakon što je proglašeno četverodnevno primirje koje je jučer i produženo za još dva dana.
Fotografije koje su objavile vlasti u Gazi u ponedjeljak, 27. novembra prikazuju ostatke biblioteke koju su koristili članovi zajednice, uključujući i školsku djecu, prije početka izraelskih udara. Prema američkom Associated Pressu, gotovo svaka zgrada u gradu Beit Hanoun na sjeveru Gaze je uništena tokom posljednje eskalacije sukoba na Bliskom istoku.
Općinske vlasti optužile su Izrael za “namjerno uništavanje hiljada knjiga i historijskih dokumenata” te su zatražile intervenciju UNESCO-a kako bi zaštitila lokalitete kulturnog značaja.
Popularni književni portal Literary Hub prenio je vijest o uništavanju biblioteke u Gazi, dajući i svoj osvrt.
“Kao što je bio slučaj u Sarajevu 1992. godine—kada su snage bosanskih Srba, stacionirane na brdima iznad grada sravnile sa zemljom Nacionalnu i univerzitetsku biblioteku Bosne i Hercegovine—ciljano uništenje javne biblioteke u Gazi snažan je podsjetnik da je genocid više od pukog unaprijed smišljenog masovnog gašenja ljudskog života. Također, radi se o proračunatom, i često osvetoljubivom, uništavanju kulture, jezika, historije i zajedničkih mjesta neke zajednice”, napisao je, uz ostalo, Dan Sheehan, pisac i urednik iz Dublina, Irska.
Poput namjernog brisanja čitavih porodica – taktike koju je izraelska vojska koristila davno prije početka ovog najnovijeg napada – namjerno uništavanje kulturnih i historijskih mjesta je način da Izrael “izbriše sve dokaze palestinskog života” i Gazi, zaključuje autor.
“Ovo je kulturocid”
Amila Buturović, profesorica je historije religije i kulture na odjelu za Humanističke nauke na Univerzitetu York u Torontu, sa specijalizacijom u oblasti Islamistike, oglasila se o ovom, kako je navela, kulturocidu u Gazi!
Amila je sestra Aide Buturović, 32-godišnje bibliotekarke, heroine koja je život položila za knjige, spašavajući vrijedna djela iz fašističkih lomača našeg vremena, iz spaljene Vijećnice u Sarajevu.
Amila i Aida ButurovićAmila i Aida Buturović
“Kao neko čija je sestra ubijena u pokušaju spašavanja knjiga iz zapaljene Nacionalne biblioteke u opkoljenom Sarajevu 1992., boli me ovakav podli čin razaranja. Knjige imaju stvarno i simbolično značenje: kada jednom budu uništene ljudi se osjećaju izgubljeno…”, napisala je Amila.
Pjesnik i prevoditelj Zeeshan Pathan u reakciji na uništavanje biblioteke u Gazi je zapisao:
“Pada mi na pamet zlokobna rečenica Heinricha Heinea:
‘Oni koji spaljuju knjige na kraju će spaljivati ljudska bića”
In keeping with Israel's aim of making Gaza uninhabitable, images have now emerged of one of Gaza City's public libraries, now completely destroyed by airstrikes. pic.twitter.com/3qwlt2l3oc
— Séamus Malekafzali (@Seamus_Malek) November 27, 2023
(SB)
(208)