A ŠTA SAD, POVLAČENJE ILI ODUGOVLAČENJE: Bez obzira na volju birača, čelnici stranaka…

I nije neuobičajeno na bosanskohercegovačkoj političkoj sceni da upravo čelnici stranaka izgube naklonost birača i dobiju manjak glasova od očekivanog.

 

 

Ipak u praksi to ne mijenja ništa, jer ostaju i dalje na čelu stranke i najčešće u vlasti. Bez obzira na volju birača, čelnici stranaka ne posežu za bilo kakvim promjenama, poput odlaska s čela stranke ili izmjene kadrovske politike.

 

 

Jesu li shvatili šta su im poručili građani?

 

 

Opšti izbori 2022. bili su presjek stanja političkih stranaka, ali i njihovih lidera. Mnogi su bili na izbornim listama za različite nivoe vlasti, ali su osvojili neznatan broj glasova. U demokratskom svijetu to je jasan znak da se lideri trebaju povući sa čela stranke, stav je analitičara. Ali, to se ne dešava u Bosni i Hercegovini.

 

 

“Ja sam svoj rezultat otprilike sačuvao, onako kako sam prošao i na prošlim izborima. Što se tiče same SDA, ja sam predsjednik i SDA će popraviti rezultat i ona je daleko najjača stranka u BIH, a da li će to dovesti do previranja unutar same stranke, da li će oni željeti nekoga drugoga, vidjet ćemo”, izjavio je predsjednik SDA Bakir Izetbegović.

 

 

 

 

“Mi razloge treba da tražimo kod sebe da li smo učinili dovoljno napora da naše poruke za promjenama i nekim boljim odgovorima na društvene životne izazove da u dovoljnoj mjeri nije došao kod svih glasača. To je nešto o čemu ćemo da analiziramo”, kazao je predsjednik SDS-a Mirko Šarović.

 

 

 

 

Detaljne analize za predsjednika SBB-a Fahrudina Radončića nisu bile potrebne da napravi možda i neočekivan potez na domaćoj političkoj sceni. Loš izborni rezultat rezultirao je raspuštanjem organa stranke na svim nivoima.

 

 

Sve su ovo pokazatelji, stav je analitičara, da političke stranke trebaju mijenjati kadrovske politike i osluškivati volju građana. Zbog čega su pojedinci kažnjeni takvim rezultatima, dodaju, više je razloga. Od same unutarstranačke demokratije, nedovoljne podrške unutar stranke ali i glasačkog tijela, do mijenjanja stranačkih dresova.

 

 

 

 

“I onda pokušavaju određenim, zašto ne reći, manipulacijama putem kompenzacionih lista. Nerijetko se dešava da su na čelu kompenzacionih lista upravo lideri stranaka i da se na taj način osiguraju da dobiju mandat, plašeći se upravo toga da neće dobiti povjerenje glasača bez obzira što se nalaze na čelu stranačkih lista”, ističe komunikolog Mladen Bubonjić.

 

 

“Mislim da to nije zadatak predsjednika stranke već je to zadatak stranaka da izaberu predsjednika, nekoga ko je najpopularniji među članstvom i ko ima najveću moć u stranci a ne da to bude neko ko jedva ulazi u parlament jer nema ni podršku glasača ni unutar svoje stranke”, smatra politička analitičarka Ivana Marić.

 

 

Uprkos tome što su im glasači jasno dali doznanja da nemaju njihovu podršku, mnogi lideri žele ostati na čelu stranke upravo zbog vlastitih interesa, poručuju analitičari.

 

 

Pogledajte video:

 

 

(BHRT)

(92)

A ŠTA SAD, POVLAČENJE ILI ODUGOVLAČENJE: Bez obzira na volju birača, čelnici stranaka…

About The Author
-