“Mislim da u Krivični zakon trebamo uvesti da za svako pominjanje rata slijedi zatvor od pet godina, da bi sačuvali ovo malo pameti u glavi”, kaže Pandurević.
Početkom sedmice održan je još jedan sastanak vladajuće koalicije na državnom nivou koju čine SNSD, HDZ i stranke Trojke u Sarajevu. Predsjednik SDP-a BiH Nermin Nikšić poručio je kako sastanak nije okončan, te da će se dogovorit kada će se opet naći da pokušaju približiti stavove i riješiti stvari koje su preostale. “Nećemo preći crvenu liniju koja bi išla na štetu interesa BiH”, poručio je, između ostaloga, Nikšić. Lider SNSD-a Milorad Dodik, također je ponovio da na pomenutom sastanku ništa konkretno nije dogovoreno, kao i da narednih dana slijedi nastavak razgovora.
“Pričali smo o dogovorenim a nezavršenim pitanjima, od kojih je jedno i budžet BiH, koji je dogovoren, ali nije realizovan jer postoje stvari koje još nisu riješene. Razgovarano je i o Izbornom zakonu BiH, čije su izmjene neprihvatljive za stranu iz Republike Srpske, a može se pristupiti i promjeni Centralne izborne komisije. I ranije smo imali dogovor u vezi s tim da se mijenja CIK”, izjavio je Dodik.
Aleksandra Pandurević, članica Predsjedništva SDS-a u razgovoru za “Slobodnu Bosnu” kaže da to što na posljednjem sastanku nije postignut nikakav dogovor za nju predstavlja pozitivan pomak.
“Makar su prestali da nas lažu. Ranije smo nakon svakog sastanka slušali euforične poruke šta su sve dogovorili, a svi ti dogovori su trajali do sljedećeg jutra. Pomak je da nam više ne vrijeđaju inteligenciju. Izbezumili su, svi zajedno, ovaj narod da svaki dan slušamo pitanja – hoće li biti rata!? Mislim da u Krivični zakon trebamo uvesti da za svako pominjanje rata slijedi zatvor od pet godina, da bi sačuvali ovo malo pameti u glavi”, kaže ona.
Član Predsjedništva nema pravo da bude površan
Skandalozna je informacija da je navodno član poznatog narko kartela, turski državljanin Fatih Kol, koji je optužen za pranje novca stečenog preprodajom kokaina, počasni konzul BiH u Panami, imenovan na prijedlog članice Predsjedništva BiH Željke Cvijanović, a na lobiranje ministra Staše Košarca, oboje kadrova SNSD… U međuvremenu, prema pisanju medija, Cvijanović je podnijela inicijativu za razrješenje Kola, nakon što je objavljeno da on ima status osumnjičene osobe u predmetu “Black tie 2”. Kako komentarište ovaj propust ako se ovi navodi pokažu istinitim?
Tim, prije svega, treba da se bavi Tužilaštvo BiH. Nema opravdanja za imenovanje tog čovjeka za počasnog konzula, niti vodu mogu piti priče da nisu znali. Da u politici ima imalo morala, i gospođa Cvijanović i Košarac bi podnijeli ostavke. Kol i sve da nema nikakve veze sa pomenutim kartelom nedostojan je da bude počasni konzul. Gospođa Cvijanović je, ako ništa, prije nego što ga je predložila, trebala u guglu ukucati ime Fatiha Kola. Da je to uradila, vidjela bi da je riječ o “prodavcu magle”, čovjeku koji je pet godina u Sarajevu počinjao graditi najbolji hotel u BiH, koji nikada nije napravio, a najavljivao je i hiljade kvadrata stambenog prostora. Vidjela bi i da je ovdje registrovao dvije firme – “Kol” i “Bros”, koje nemaju zaposlenih i čiji računi su u blokadi od 2020. godine.
Član Predsjedništva nema pravo da bude površan i da bez provjere nekog predlaže za počasnog konzula. Zaista vjerujem da gospođa Cvijanović nije imala pojma ko je on i da je to uradila na nečiju sugestiju, i to treba javno da kaže i sankcioniše onog ko joj je sugerisao. Nije dovoljna smjena Kola, nego mora zatražiti i sankciju onog ko je upleo u aferu i urušio i njen ugled. Taj ko joj je sugerisao, trebao bi odgovoriti zašto je to Kol bitan za RS, šta je za nju uradio, pa je zaslužio da ga srpski član Predsjedništva BiH predloži za počasnog konzula? Ne vidim ni da BiH ima neku značajnu robnu razmjenu sa Panamom i zašto nam je značajna banana država koja je poznata po pranju novca?
Ne pije vodu priča da je Kol imenovan jer ga je predložio predsjednik Paname.
“Košarac boravio u službenoj posjeti Panami 2022. godine”
Što ga onda nije predložio Željko Komšić koji je u to vrijeme bio predsjedavajući Predsjedništva BiH? Veoma mi je zanimljivo i saopštenje od 10. septembra 2022. godine u kojem piše da je ministar Košarac “boravio u službenoj posjeti Panami gdje se susreo s predstavnicima vlade, poslovnog sektora te javnih i privatnih institucija’’, da je to ‘prva posjeta jedne delegacije BiH Panami’, a da mu je ‘’susrete organizovalo Poslovno udruženje BiH kojim predsjedava biznismen Fatih Kol’’. Kroz godinu dana Kol postaje počasni konzul. Kako to nikada ranije niti kasnije nikoga ne pozvaše da posjeti Panamu? U uređenim zemljama, političari podnose ostavke za daleko manje stvari. Kod nas su nedodirljivi. Zašto se onda čudimo što ljudi odlaze odavde? Odlaze jer sve ovo više ne mogu da gledaju.
Početkom sedmice (ponedjeljak, 13. maja) održan još jedan u nizu sastanaka vladajuće koalicije na državnom nivou (SNSD, HDZ i stranke Trojke). Šta mislite iz ove današnje perspektive o djelovanju ove koalicije i koliko je ona na klimavim nogama?
Za onaj prošli Savjet ministara sam mislia da ne može biti goreg, ali me ovaj demantovao. To je interesna koalicija koju jedino zanima podjela fotelja i partijsko uhljebljavanje. Negativna selekcija nikada nije bila izraženija, a nepotizam je doživio svoj vrhunac. Slavi se to što smo dobili otpočinjanje pregovora sa EU, a taj status smo dobili ne svojom zaslugom nego da ne budemo crna bezbjednosna rupa. I još sve to začine glupavim spotovima i izjavama kako samo što nismo u EU, kako smo šampioni integracija. ‘Šampioni’ koji 10 i više godina kasne za komšijama. To što na poslednjem sastanku nisu postigli nikakav dogovor za mene je ipak pozitivan pomak, jer su makar prestali da nas lažu. Ranije smo nakon svakog sastanka slušali euforične poruke šta su sve dogovorili, a svi ti dogovori su trajali do sljedećeg jutra. Pomak je da nam više ne vrijeđaju inteligenciju. Izbezumili su, svi zajedno, ovaj narod da svaki dan slušamo pitanja – hoće li biti rata!? Mislim da u Krivični zakon trebamo uvesti da za svako pominjanje rata slijedi zatvor od pet godina, da bi sačuvali ovo malo pameti u glavi.
Izborni zakon RS je jedna u nizu predstava za javnost u RS
Predsjednik RS i Lider SNSD-a Milorad Dodik izjavio je na platformi X kako postoji mogućnost da se sačeka stupanje na snagu Izbornog zakona RS, ali će se o svemu razgovarati sa predstavnicima političkih partija koje čine vladajuću koaliciju u RS. Ako je NSRS usvojila Izborni zakon RS – kako ocjenjujete ovaj Dodikov stav?
Najnoviji ‘hit’ im je da će izgleda ipak morati na izbore koje je raspisao CIK, jer je ‘opozicija dogovorila sa bošnjačkim partijama da im prepusti Doboj, Srebrenicu i Prijedor’. To je biser ministra Amidžića koji je zaista uvreda za zdrav mozak. Ako oni bojkotuju izbore, mi smo pobjednici u svim gradovima i opštinama, i zašto bi bilo kome bilo šta prepuštali!? Još veći je apsurd da srpski narod plaše Bošnjacima oni koji Turčina Kola imenuju kao kadra RS. Izborni zakon RS je jedna u nizu predstava za javnost u RS. Oni nikada nisu ni namjeravali da ga sprovedu. Evo i zašto. Ministar Srđan Amidžić je postupio po Schmidtovom Zakonu o finansiranju institucija BiH i donio Instrukciju o finansiranju institucija BiH u drugom kvartalu kojom je CIK-u dao 7,4 miliona KM za sprovođenje izbora.
To što se sad izvlači da im nije odobrio još 4 miliona za pilot skenere ne mijenja stvar da se izbori mogu organizovati, ali govori da se oni plaše te kontrole na 160 biračkim mjesta. Drugo, kada je Vlada pozvala članove GIK I OIK da podnesu ostavke, oni to nisu učinili. Naprotiv, tamo gdje SNSD ima skupštinske većine (Prijedor, Gradiška, Prnjavor i Vukosavlje) izabrali su nove članove komisija jer su starim istekli mandate. Dakle, SNSD uredno postupa po Schmidtovim nametnutim zakonima i sprema se za izbore, a ‘da se Vlasi ne dosjete’ prave predstave u NSRS. Istina, pokušali su pridobiti opoziciju za dogovor da se izbori prolongiraju, javljali su se emisari, ali to je samo zato što im istraživanja javnog mnjenja ne idu na ruku i pokazuju da gube još nekoliko gradova i opština. U ovom momentu, SNSD je gubitnik u gradovima i opštinama koje ukupno imaju 70% stanovništva RS.
(SB)
(482)