Prvi put u 40 godina Amerika će započeti proizvodnju nove V93 nuklearne bojeve glave za interkontinentalne balističke rakete!
MSN je, pozivajući se na visoke dužnosnike u administraciji američkog predsjednika Joea Bidena, rekao da se očekuje da će proizvodnja V93, namijenjene za korištenje u strateškim podmornicama, započeti sredinom 2030-ih.
Razvoj bojeve glave dio je šireg programa modernizacije američkog nuklearnog arsenala, a započeo je u svibnju 2022. u Nacionalnom laboratoriju Los Alamosa Ministarstva energetike.
Razvoj ne uključuje nuklearno testiranje jer se V93 temelji na postojećoj tehnologiji – rekla je ministrica energetike Jennifer Granholm tijekom svjedočenja pred Odborom za oružane snage Senata.
Voditeljica Nacionalne agencije za nuklearnu sigurnost (NNSA) Jill Hruby istaknula je da će SAD poštovati moratorij na nuklearne pokuse.
NNSA je prije godinu dana najavila da će SAD ponovno pokrenuti veliku proizvodnju plutonija i proizvesti desetke novih nuklearnih bojevih glava. Izjava je dana u kontekstu nuklearnih prijetnji ruskog predsjednika Vladimira Putina i de facto povlačenja Rusije iz jedinog preostalog sporazuma o strateškom naoružanju u to vrijeme.
NNSA je objavila planove za početak godišnje proizvodnje 80 plutonijevih jezgri, ključnog elementa u strateškim i taktičkim bojevim glavama i bombama. Odjel je također planirao nastaviti rad na produljenju vijeka trajanja nuklearnih bombi B61-12 stacioniranih u Europi i modernizaciji bojevih glava interkontinentalnih balističkih projektila Trident II instaliranih na podmornicama.
U kolovozu 2022. Ministarstvo vanjskih poslova Rusije objavilo je obustavu provedbe inspekcijske klauzule Ugovora o strateškom ofenzivnom naoružanju (START), koja je američkim inspektorima zabranila pristup ruskim nuklearnim postrojenjima. Moskva se pozvala na to da su ruski promatrači navodno ograničeni u pravima jer zbog sankcija nema normalnog zračnog prometa, ne izdaju se vize, a američki saveznici zatvaraju zračni prostor.
Prošle februara Putin je objavio da Rusija suspendira sudjelovanje u Novom START sporazumu. Šef države također je naredio Ministarstvu obrane i Rosatomu da “osiguraju spremnost” za testiranje ruskog nuklearnog oružja, koje je od 1996. godine zabranjeno Ugovorom o sveobuhvatnoj zabrani nuklearnih pokusa (CTBT).
Posljednji postojeći rusko-američki sporazum, koji je ograničio broj nuklearnih bojevih glava i vozila za njihovu isporuku, potpisali su Barack Obama i Dmitrij Medvedev 2010. godine, a zatim je produljen na šest godina u veljači 2021. godine.
Dokument zabranjuje Moskvi i Washingtonu posjedovanje više od 1550 komada nuklearnog oružja, ali Kremlj, prema Putinovim riječima, više ne vidi smisao u njegovom poštovanju.
Ruska vojska je, podsjetimo, nedavno razmjestila taktičko nuklearno oružje uz granicu s Finskom! Operativno-taktički sustavi Iskander-M raspoređeni su u pograničnom području Karelije, javlja Izvestija, pozivajući se na izvore u Ministarstvu obrane Rusije.
(Kurir)
(41)