Ovaj naslov kojeg se ne bi postidio ni Grunf iz Alana Forda možda i najbolje ilustrira koliko stvari u Bosni i Hercegovini više nemaju smisla. Pritom su za takvo stanje najviše zaslužne vladajuće političke elite, kojima već godinama zdušno asistira većina bosanskohercegovačkih medija, koji grade najmanje tri paralelne medijske stvarnosti.
Piše: Gordan Duhaček
“Pregovoori nisu uspjeli, ali nisu ni propali” – tako glasi naslov članka koji je Stav, sarajevski tjednik blizak SDA-u, objavio na svojim internetskim stranicama nakon što su ovog vikenda propali pregovori u Neumu između dijela političkih stranaka u BiH o promjeni izbornog zakona.
Ovaj naslov kojeg se ne bi postidio ni Grunf iz Alana Forda možda i najbolje ilustrira koliko stvari u Bosni i Hercegovini više nemaju smisla. Pritom su za takvo stanje najviše zaslužne vladajuće političke elite, kojima već godinama zdušno asistira većina bosanskohercegovačkih medija, koji grade najmanje tri paralelne medijske stvarnosti.
Predstavnici EU i SAD-a pokušali spinati svoj debakl u Neumu
Što se zapravo dogodilo u Neumu? Okupljene lidere političkih stranaka – a okupljeni su bili baš to i ništa više, kamoli nacionalni lideri kako ih oni koji su im skloni pokušavaju predstaviti – sazvali su u Neum ravnateljica pri službi za vanjske poslove Europske unije Angelina Eichhorst i posebni američki izaslanik za izbornu reformu u BiH Matthew Palmer.
Glavni cilj je bio dogovoriti promjene izbornog zakona u BiH kako bi se na sljedećim izborima onemogućilo da brojčano nadmoćni Bošnjaci svojim glasovima u Federaciji BiH mogu izabrati dva člana Predsjedništva BiH – onoga iz reda bošnjačkog, ali i onoga iz reda hrvatskog naroda, kao što se dogodilo sa Željkom Komšićem.
Na sastanku su predloženi različiti modeli izmjene izbornog zakona, ali do konačnog dogovora nije došlo. “Ostajemo umjereni optimisti da ćemo iznaći rješenje”, istaknula je predstavnica EU Eichhorst.
“Moja poruka je da će se ovi razgovori nastaviti u narednim danima. Primarna svrha je bila omogućiti bolje razumijevanje zahtjeva za provedbe presude Europskog suda za ljudska prava u predmetu Sejdić-Finci i drugih presuda, u kojima bi se eliminirala diskriminacija. Razgovarali smo i o unaprjeđenju izbornog sistema. Odrađen je znatan posao. Razgovaralo se i o modelima izbora članova Predsjedništva”, rekla je Eichhorst.
“Pitanja o kojima smo razgovarali neće nestati”
Američki izaslanik Palmer je također pokušao još jedan debakl tzv. stranog faktora spinati u optimističnom pravcu. “Okončali smo ovaj vikend i ovu rundu razgovora u Neumu, ali nismo došli do kraja. Pitanja o kojima smo razgovarali neće naprosto nestati sa scene. Osiguravanje demokratskih procesa u ovoj zemlji i izbornog procesa koji je pravičan i koji podrazumijeva i odgovornost i integritet, je nešto čemu stremimo”, poručio je.
“Ni jedno pitanje neće nestati sa scene i moraju se rješavati. A mi, SAD i EU ćemo biti kao partneri u tom procesu, ali je na političkim liderima ove zemlje da ova pitanja dovedu do konačnog sporazuma i provedbe. Drago mi je reći da su stranke napravile pomak po pitanju integriteta izbornog procesa. Paket mjera koji će omogućiti veću transparentnost i integritet samog procesa i same provedbe izbora je nešto što će garantirati uspjeh”, zaključio je Palmer.
Nastavak u Sarajevu?
Bosanskohercegovački političari koji su se okupili u Neumu, a među njima su najmoćniji i najpoznatiji predsjednik SDA-a Bakir Izetbegović i predsjednik HDZ-a BiH Dragan Čović, su pak najavili kako će pregovore nastaviti uskoro u Sarajevu.
Izetbegović i Čović su nakon okončanja druženja u Neumu također javnosti ponudili svoje viđenje situacije.
“U vezi s domovima naroda mislim da je stvar riješena i po pitanju funkcioniranja izbora člana Predsjedništva smo bili jako blizu. Svi smo uložili veliki napor. Ugodno sam iznenađen odnosom predsjednika NiP-a, SBB-a i NES-a. Imali smo zajednički stav, bili smo spremni da iskočimo očekivanja s hrvatske strane, tako da smatram da pregovori nisu završeni”, rekao je novinarima Izetbegović.
Čović više nije optimist
Čović je naglasio da je izgubio osjećaj optimizma koji ga je prethodno vodio (?!).
“Kako dalje, to je pitanje. Možda samo nastaviti razgovore narednih 7 do 10 dana i približiti ove stavove oko modela za izbor člana Predsjedništva, odnosno Doma naroda. Ako to usuglasimo, ostale stvari će se mnogo lakše dogovoriti. O svom optimizmu neću govoriti, potrošen je u ovih godinu dana. S ovim ljudima s kojima smo vodili pregovore, nema više smisla to raditi. Nismo ništa uradili, ulazimo nepripremljeni u izborni proces. Može svatko imati svoje stajalište”, istaknuo je Čović.
No, došlo do promjene izbornog zakona ili ne, sljedeći će se izbori održati, kako je naglasio visoki predstavnik Christian Schmidt.
“U slučaju da ne bude izmjena Izbornog zakona, izbori će biti održani na jesen 2022. godine u skladu s odredbama postojećeg zakona. O tome nema pregovora. Demokracija funkcionira po unaprijed određenim pravilima, a pogotovo izbori ne smiju postati predmet političkog manevriranja. Slobodni, jednaki i pošteni izbori su srž demokracije”, rekao je visoki predstavnik 28. siječnja.
Tijekom dvodnevnog sastanka u Neumu Schmidt je izražavao optimizam, a nakon okončanja sastanka se nije detaljnije oglašavao.
Dodik opet ukrao šou
Zapravo, jedino vrijedno spomena u vezi s ovim propalim neumskim summitom je bio moment na konferenciji za medije u Republici Srpskoj, kada je Čović nazvao Milorada Dodika, člana Predsjedništva BiH iz reda srpskog naroda, te mu referirao što se događa.
Dodik je poziv primio pred okupljenim novinarima te na kraju oduševljeno poručio kako je čuo da su pregovori propali. Znakovito, oduševljenje izostankom dogovora u vezi izbornog zakona iskazao je i Željko Komšić, kontroverzni član Predsjedništva BiH, koji odavno funkcionira kao lutka na koncu SDA-a.
Od omiljenog regionalnog partnera predsjednika RH Zorana Milanovića se svašta može očekivati, ali ovakva bahatost, pa i prema samom Čoviću, ipak donekle iznenađuje. Dodik toliko drži do Čovića da je privatni telefonski razgovor njih dvojice vodio pred kamerama brojnih medija. Šteta što Dodika nije nazvao Milanović, možda bi njegova taština zbog takvog poniženja dovela do zaključka za koje njegova pamet nije sposobna.
Komšić također zadovoljan
Komšić također na pregovorima nije sudjelovao uz obrazloženje kako je prije izborne reforme potrebno prekinuti blokadu rada tijela vlasti BiH koju provode dužnosnici iz reda bosanskih Srba. U prvom je reagiranju, nakon što je objavljen neuspjeh pregovora, pohvalio je odbijanje prijedloga HDZ-a BiH.
Za Komšića je logično da se najprije postigne dogovor o reduciranju ovlasti entitetskog Doma naroda, a da se tek nakon toga dogovara novi model biranja članova Predsjedništva BiH. Kazao je kako je takvo stajalište ranije usuglašeno između Stranke demokratske akcije (SDA) i opozicije, čime je pokušao uvjeriti javnost da on nekako kontrolira procese.
U svakom slučaju, u Neumu se nije dogodilo ništa vrijedno spomena, jer su pregovori o izbornom zakonu ili bilo kakvim reformama u BiH propali i prije nego što su počeli.
Domaći akteri nemaju motiva da se oko bilo čega dogovore, jer im aktualno rasulo odgovara, dok strani akteri nisu pokazali dovoljno interesa da dogovor isforsiraju, što su prije znali učiniti. Šizofreni Daytonski sporazum je najbolji primjer toga.
(SB)
(35)