ukrajinsko Zakarpatje!”
“Ako ovaj rat završi tako što će Ukrajina izgubiti svoju državnost, jer i to je moguće, onda kao jedina mađarska strana koja zauzima ovo stajalište, dopustite mi da signaliziram da polažemo pravo na Zakarpatje”, rekao je Toroczkai.
Mađarska krajnje desna stranka Naša domovina polagat će pravo na zapadnu regiju Ukrajine u kojoj živi oko 150.000 etničkih Mađara ako Ukrajina izgubi svoju državnost zbog ruske invazije, rekao je sinoć lider stranke.
Čelnik Naše domovine Laszlo Toroczkai rekao je to na konferenciji na kojoj je stranka, koja ima šest zastupnika u mađarskom parlamentu od 199 članova, među ostalima ugostila čelnike krajnje desnice iz njemačkog AfD-a i nizozemskog Foruma za demokraciju.
“Što se tiče rata u Ukrajini, naša poruka je vrlo jednostavna: trenutni prekid vatre, mir i rješenje putem pregovora”, rekao je Toroczkai u videosnimci objavljenoj na internetskoj stranici svoje stranke, pozivajući na autonomiju za etničke Mađare u zapadnoj Ukrajini.
“Ako ovaj rat završi tako što će Ukrajina izgubiti svoju državnost, jer i to je moguće, onda kao jedina mađarska strana koja zauzima ovo stajalište, dopustite mi da signaliziram da polažemo pravo na Zakarpatje”, rekao je, dobivši pljesak publike.
Vlada bez komentara
Mađarsko ministarstvo vanjskih poslova i ukrajinska ambasada u Budimpešti nisu odmah odgovorili na pitanja poslana e-poštom za komentar o Torockzaijevim izjavama.
U decembarskom intervjuu na javnom radiju, mađarski premijer Viktor Orban izrazio je podršku suverenitetu i teritorijalnoj cjelovitosti Ukrajine, prema sažetku njegovih izjava koje je objavio glasnogovornik vlade Zoltan Kovacs.
Mađarski ministar vanjskih poslova Peter Szijjarto trebao bi se u ponedjeljak sastati s ukrajinskim kolegom Dmitrom Kulebom i premijerom Denisom Šmihalom u zapadnoj Ukrajini kako bi pripremili teren za mogući sastanak čelnika dviju zemalja.
Sukob Budimpešta i Kijeva
Budimpešta se sukobila s Kijevom oko, kako kaže, ograničenja prava otprilike 150.000 etničkih Mađara da se koriste materinskim jezikom.
Prošli mjesec sve države Europske unije osim Mađarske, koja je također članica NATO-a, pristale su da počnu pristupni pregovori s Ukrajinom.
Lideri bloka zaobišli su Orbanovo protivljenje tako da je Orban napustio prostoriju kada se donosila odluka.
Ali lideri nisu mogli nadvladati njegov otpor restrukturiranju proračuna EU kako bi se 50 milijardi eura usmjerilo u Kijev i očekuje se da će ponovno razmotriti to pitanje na izvanrednom samitu sljedećeg četvrtka.
(SB)
(193)