ARAPSKA MUZIKA ZA TRUMPOVE UŠI: Koliko će još arapski lideri dopuštati Trumpa i Netanyahua da bulazne?

Da bi uticale na američki proces donošenja odluka o Bliskom istoku, arapske monarhije moraju koordinirati svoje strategije i govoriti jednim glasom…

 

 

Jordanski kralj Abdulah II. postao je prvi vođa s Bliskog istoka koji se sastao s Donaldom Trumpom otkako je predsjednik Sjedinjenih Država objavio svoju namjeru preuzimanja pojasa Gaze.

 

 

Poput vrhunskog diplomata, Abdulah II. eskivirao je direktno se suprotstaviti Trumpu, nego je najavio da će prihvatiti dvije hiljade bolesne palestinske djece iz Gaze, pa još iznio nekoliko komplimenata na Trumpov račun jer zna koliko je velik ego američkog predsjednika.

 

 

“Uz sve izazove koje imamo na Bliskom istoku, konačno vidim nekoga tko nas može odvesti preko ciljne crte kako bismo svima u regiji donijeli stabilnost, mir i prosperitet”, rekao je Abdulah dok je sjedio pokraj Trumpa. “Naša je kolektivna odgovornost na Bliskom istoku da nastavimo raditi s vama, da vas podržavamo, da postignemo te uzvišene ciljeve.”

 

 

Taktika se pokazala uspješnom pa je Trump, koji je samo dan prije prijetio da će uskratiti američku pomoć Jordanu ako se ta država nastavi protiviti naseljavanju Palestinaca iz Gaze na vlastiti teritorij, izgledao umiren kraljevom uvertirom tijekom sastanka u Ovalnom uredu u utorak. “To je stvarno lijepa gesta i mi to cijenimo. To je muzika za moje uši”, uzvratio je benigno Trump.

 

 

Zapravo, Jordan je već desetljećima strahovito važan saveznik, ali istodobno zavisi o financijsko-obrambenoj pomoći SAD-a, stoga se međusobno sukobljavanje ne isplati ni jednima, ni drugima.

 

 

U Jordanu se nalazi američka vojna baza Toranj 22 koja je imala važnu ulogu u vrijeme rata protiv Islamske države. Toranj 22 služio je kao logistička baza za garnizon Al Tanf, koji se nalazi preko granice u Siriji, a koji je bio ključan u borbu protiv ISIL-a, ali i u sklopu američke strategije obuzdavanja iranskog vojnog gomilanja u istočnoj Siriji.

 

 

Taktički potez Abdulaha II., čija je zemlja treći po veličini primatelj američke pomoći i uporno se protivi tome da postane domovina za raseljene Palestince, mogao bi uspjeti smanjiti napetosti između dva saveznika, a pritom kupiti više vremena, predviđa Politico.

 

 

Naime, Egipat, Jordan i druge arapske zemlje koordiniraju regionalnu strategiju čiji je cilj zadovoljiti Trumpovu želju da iznudi rješenje u Gazi, a Abdulah II. napravio je prvi korak, laskajući mu da bi predsjednik SAD-a “mogao biti povijesni mirotvorac”. To ne znači pristanak na Trumpov plan jer ionako u njegovoj državi živi 2,1 milion palestinskih izbjeglica i još 1,4 miliona sirijskih, a novi bi dodatno ugrozili sigurnosnu situaciju.

 

 

Ali, kada su ga novinari izravno pitali želi li da SAD preuzme pojas Gaze, jordanski kralj nije odgovorio, nego se izvukao sugerirajući da treba pričekati dok Egipat ne predstavi svoj plan. Kao što je poznato, Trump je prošle sedmice rekao da želi kontrolirati teritorij i pretvoriti ga u “rivijeru Bliskog istoka”.

 

 

Jordan i Egipat odmah su se usprotivili, ali obje države ovise o milijardama dolara koje šalje SAD s ciljem stabiliziranja Bliskog istoka. Iako je nedavno prijetio,

 

 

Trump je sada malo reterirao: “Inače, prilažemo mnogo novca Jordanu i Egiptu. Puno i jednima i drugima, ali ne moram time prijetiti, mislim da smo iznad toga”.

 

 

Jutarnji list - Hladan tuš u Izraelu nakon početne euforije, Trump odredio točan datum: 'Do tada ratovi moraju biti gotovi!'

 

 

Bez raseljavanja

 

 

Međutim, u ponedjeljak je egipatsko Ministarstvo vanjskih poslova odbacilo “svaki kompromis koji bi narušio prava Palestinaca, uključujući njihovo pravo da ostanu na zemlji”, u izjavi objavljenoj ubrzo nakon što se ministar vanjskih poslova Badr Abdelatty sastao sa svojim američkim kolegom Marcom Rubijem u Washingtonu.

 

 

Egipatski predsjednik Abdel-Fatah el-Sisi, koji bi također uskoro trebao doći kod Trumpa, iako još nije poznato kada, u utorak je pozvao na rekonstrukciju Gaze “bez raseljavanja Palestinaca”.

 

 

Premda su Egipat i Jordan već dugo važni saveznici, pitanje je kako će reagirati Trump, i to ne samo zato što je nepredvidiv.

 

 

Naime, još prije nekoliko godina počelo se postavljati pitanje smanjenja vojne prisutnosti SAD-a u regiji.

 

 

 

Jutarnji list - #Hamas

 

(TBT,Mediji)

(354)

ARAPSKA MUZIKA ZA TRUMPOVE UŠI: Koliko će još arapski lideri dopuštati Trumpa i Netanyahua da bulazne?

| Slider, Vijesti |
About The Author
-