Član Predsjedništva BiH Denis Bećirović obratio se javnosti povodom novonastale situacije koji proizvodi prvostepeno presuđeni predsjednik RS Milorad Dodik.
Bećirović je rekao da Dodik zbog ličnih interesa želi da izazove destabilizacju u državi zbog jedne sudske presude.
“Prvostepena presuda Suda BiH Miloradu Dodiku kao i prvostepene presude drugim pojedincima nemaju nikakve veze sa Srbima, Hrvatima, Bošnjacima i ostalim u našoj zemlji. Sudovi ne sude narodima ni kolektivitetima.
Ovdje je riječ o pojedincu koji je umislio da je on i narod i entitet.
U ovim složenim okolnostima, veoma je važno da zakonitim postupanjima zaštitimo ustavni poredak BiH jer samo tako možemo sačuvati mir i stabilnost”, rekao je Bećirović.
On je naveo da svako ko nasrne na BiH mora snati da će država snažno odgovoriti.
“Svi koji krše zakone, snosit će posljedice. Pozivam ljude da ne nasjedaju na podvale i provokacije.
Moramo djelovati prisebno i odlučno. Važno je spriječiti širenje panike i netačnih informacija”, istakao je član Predsjedništava BiH.
Istakao je da se BiH se suočava sa velikim izazovima.
“U toku je napad na ustavni poredak BiH. Milorad DOdik i njegova organizirana grupa, protivno nacionalnom i međunarondom pravu, pokušavaju suspendirati Ustav BiH i zakone BiH.
Zbog takvog nelegalnog djelovanja, pojedinci koji ruše ustavni poredak moraju biti spremni da snose punu krivičnu i političku odgovornost”, rekao je Bećirović.
On je podsjetio da ova krizna situacija nije nastala odjednom već da Dodik sa svojom strankom već duži niz godina radi na postepenom rušenju ustavnog poretka.
“SNSD je 2015. usvojio tzv. deklaraciju o samostalnosti RS. Organi entiteta RS su proveli 2016. nelegalni referendum o konačnoj odluci Ustavnog suda, nažalost bez sankcija.
Onda su 2021. usvojili platformu kojom se traži oduzimanje nadležnosti BiH.
Te godine Dodik je izjavio da će po slovenačkom scenariju opkoljavati kasarne Oružanih snaga BiH. NSRS je 2021. usvojila zakon o neprimjenjivanju odluka visokog predstavnika. NSRS je usvojila onda antidejtonske akte o prijenosu nadležnosti”, rekao je Bećirović.
Dalje je pobrojao odgovorne institucije koje trebaju da zaštitet ustavni poredak u BiH.
“U prvom redu su to legalne institucije države: Ustavni sud BiH, Tužilaštvo BiH, Sud BiH, državne agencije za provođenje zakona, Predsjedništvo BiH, Vijeće ministara BiH i Parlamentarna skupština BiH.
Tu su i Oružane snage BiH. U članu 4 zakona o OSBiH se navodi: Zadaci Oružanih snaga su ‘pružanje vojne odbrane BiH i njenih državljanima u slučaju napada’.
Tu je i međunarodna zajednica, sastavna institucija iz Dejtona je OHR i visoki predstavnik koji je konačni tumač Dejtona i koji ima obavezu da sankcionira sve one koji ga krše.
NATO je sastavi dio ovog međunarodnog sporazuma. EUFOR je pravni nasljednik NATO-a, i čuvanje mira se radi putem misije EUFR-a. Oni imaju mandat da očuvaju mir i da zaustave sve destruktivne snage koje ugrožavaju Dejton pa da i upotrijebe silu ako je potrebna”, naveo je Bećirović.
Onda je nabrojao 12 mjera koje treba provesti:
- Sve institucije države moraju nastaviti da funkcioniraju. Bez obzira hoće li se pojedinci povući ili ne.
- Pozivam sve uposlene da nastave profesionalno izvršavati svoje obaveze u skladu sa Ustavom i zakonima BiH. To su institucije koje pripadaju svim narodima i građanima.
- Državne institucije BiH, posebno agencije za provođenje zakona, moraju djelovati zakonito.
- Svako ko pokuša silom spriječiti službenike državnih institucija da izvršavaju zakonom propisane zadatake na bilo kojem dijelu BiH, moraju znati da čine krivično djelo. Ukoliko pri tome upotrijebi silu, čini napad na službenu osobu i prijeti mu zatvor.
- Visoki predstavnik je dužan preduzeti sve mjere s ciljem zaštite Djetona.
- Misija EUFOR-a mora preduzeti sve potrebne korake u skladu sa svojim mandatom. Ključno je da osiguraju nezavisnost, suverenitet i teritorijalni integritet BiH kao i da zaustave sve destruktivne snage koje ugrožavaju Dejton.
- Još jednom pozivam EUFOR da zatraži pojačanje i da razmjesti snage na strateškim tačkama u BiH.
- U skladu Dejtonom pozivam NATO da pokrene hitno raspoređivanje svojih snaga na državnoj teritoriji BiH.
- Neophodno je da države svjedoci Djetona preduzmu korake s ciljem zaštite ovog sporazuma.
- Pozivam Tužilaštvo i Sud BiH da su skladu sa svojim nadležnostima nastave krivično pravno procesuiranje onih koji vrše napad na ustavni poredak BiH.
- Naglašavam da je važno da Ustavni sud nastavi davati podršku Ustavu BiH.
- Nužna je intenzivna koordinacija državnih institucija sa međunarodnom zajednicom.
(Klix/Raport)
(537)