‘Ni pod kojim okolnostima ne smije se dopustiti rasprava o jamstvima u kontekstu europske sigurnosti‘
Američki predsjednik Joe Biden napravio je značajan diplomatski ustupak Moskvi s ciljem sprečavanja ruske invazije na Ukrajinu te signalizirao da želi organizirati sastanke između NATO saveznika i Rusije kako bi razgovarali o pritužbama Vladimira Putina na taj transatlantski sigurnosni savez, piše Financial Times.
Dan nakon što je održao bilateralni sastanak s ruskim čelnikom putem videokonferencijske veze, američki predsjednik je rekao da se nada da će do petka najaviti razgovore na visokoj razini na kojima bi se ‘raspravljalo o budućnosti pitanja oko kojih je Rusija zabrinuta, a tiču se NATO-a’.
Razgovori imaju za cilj istražiti ‘možemo li ili ne možemo nešto učiniti kako bismo smanjili temperaturu duž istočne fronte’, dodao je Biden. Američki predsjednik je rekao da se nada da će među sudionicima biti ne samo Washington i Moskva, već i ‘najmanje četiri glavna saveznika u NATO-u’. No odbio je navesti koje su to konkretne zemlje.
Moskva želi da NATO odustane od bilo kakvog širenja na istok i da se suzdrži od raspoređivanja trupa i opreme koja bi se mogla upotrijebiti za napad na Rusiju iz njoj susjednih zemalja. Ali Bidenovo pozivanje na pronalaženje istog jezika s Moskvom u istočnoj Europi zaprepastilo je mnoge istočne članice NATO-a i saveznike SAD-a, koji se boje da Putin koristi prijetnju vojnom silom kako bi dobio ustupke kad je riječ o američkoj vojnoj prisutnosti u Europi.
Putin je u srijedu ponovio kako strahuje da će se Ukrajina pridružiti NATO-u, što će, kako je rekao, ‘nesumnjivo biti praćeno postavljanjem vojnih kontingenata, baza i oružja koje nam prijeti’.
– Nadamo se da će naša zabrinutost ovaj puta biti uzeta u obzir, dodao je.
Iako Putin već više od deset godina povremeno zahtijeva slične razgovore, ‘crvene linije’ Moskve došle su do izražaja u posljednjih mjesec dana, nakon što su Amerikanci upozorili svoje saveznike da Rusija okuplja 175.000 vojnika na svojim granicama i priprema se za moguću invaziju na Ukrajinu početkom sljedeće godine.
Putin je rekao da je spominjanje invazije ‘provokacija’, ali nije eksplicitno isključio takvu vojnu aktivnost, kazavši da Rusija ‘ima pravo zaštititi svoju sigurnost na srednji i duži rok’.
Jedan visoki dužnosnik iz istočne NATO-ove članice rekao je za Financial Times da se ‘ni pod kojim okolnostima ne smije dopustiti rasprava o jamstvima u kontekstu europske sigurnosti’. Svaki razgovor o kompromisu s Moskvom ‘mora se odmah sasjeći u korijenu’, rekao je i dodao da takav stav dijeli barem šest članica Europske unije.
Putin je rekao da će Rusija SAD-u poslati nacrt sigurnosnog sporazuma ‘u sljedećih nekoliko dana’ nakon što je je pristao na razgovor s Bidenom. Dvojica čelnika dogovorili su se ‘formirati strukturu koja će se time baviti na detaljan i temeljit način’, dodao je Putin.
Iako je visoki dužnosnik Bidenove administracije ranije ovog tjedna razgovore o ‘crvenim linijama’ proglasio beskorisnima, Bidenova administracija želi slijediti diplomatski put kako bi odvratila Putina od invazije na Ukrajinu. Biden je u srijedu odbacio jednostranu upotrebu sile u sukobu s Rusijom, te kazao da bi bilo ‘teških posljedica’ ako bi Putin pojačao sukob u Ukrajini.
To uključuje jačanje vojne potpore Ukrajini i jačanje američke prisutnosti u zemljama NATO-a te ekonomske sankcije. Sankcije bi bile usmjerene na bankovne transakcije i pokušaj da se odustane od plinovoda Sjeverni tok 2 koji povezuje Rusiju i Njemačku, koji je izgrađen, ali još ne crpi plin.
– U razgovoru s Putinom vrlo sam jasno rekao da će biti teških posljedica ako napadne Ukrajinu. Bit će ekonomskih posljedica kakve on još nikada nije vidio, rekao je Biden novinarima.
– Apsolutno sam siguran da je shvatio poruku, zaključio je.
(Jutarnji.hr)
(20)