„Slobodna Bosna“ donosi novu zanimljivu priču iz povijesti.
Glavni junak naše današnje priče je Filip Kljajić Fićo, partizanski borac, politički komesar Prve proleterske divizije i narodni heroj Jugoslavije.
Rodio se 2. maja 1913. godine u selu Tremušnjaku, kod Petrinje. U jesen 1931. godine zaposlio se u Beogradu.
Tu je započeo svoju revolucionarnu delatnost u Ujedinjenom radničkom sindikalnom savezu Jugoslavije (URSSJ). Godine 1936. postao je član Komunističke partije Jugoslavije (KPJ), a 1937. izabran je za člana Okružnog komiteta KPJ za Beograd.
Zapažen je kao organizator više radničkih štrajkova, a naročito se angažovao na radu u sindikatima kožarsko-prerađivačkih radnika.
U drugoj polovini 1938. godine Kljajić je protjeran u svoje rodno mjesto. Zbog toga je morao da pređe u ilegalu, a Pokrajinski komitet KPJ za Srbiju ga je poslao u Niš.
Tu se zaposlio u fabrici kože, gdje je upoznao svoju buduću suprugu Đurđelinu Đuku Dinić, također narodnog heroja. U Nišu je ostao sve do provale niške partijske organizacije, 1940. godine. Tada je zajedno sa suprugom prešao u Valjevo. Tamo su zajedno nastavili partijsku aktivnost.
Poslije Aprilskog rata i okupacije Jugoslavije, kao član Vojnog komiteta pri Pokrajinskom komitetu KPJ za Srbiju, a zatim politički komesar Glavnog štaba NOP odreda Srbije, jedan je od organizatora Narodnooslobodilačke borbe u Srbiji. Učestvovao je u prvim ustaničkim akcijama: u napadu na Senjski rudnik, na Lajkovac, Svilajnac itd.
Za vrijeme Prve neprijateljske ofanzive, Vrhovni komandant NOV i POJ Josip Broz Tito mu je lično povjerio zadatak da organizuje odbranu na valjevskom sektoru. Obavljajući svoju dužnost Fićo je u tim borbama bio teško ranjen. Bio je prvi politički komesar Prve proleterske udarne brigade, a od novembra 1942. godine i politički komesar Prve proleterske divizije.
Zajedno sa svojim proleterskim jedinicama prošao je najteže bitke u Bosni i Hercegovini, Crnoj Gori i Dalmaciji.
Poginuo je 5. jula 1943. godine, prilikom napada jedinica NOVJ na Zvornik.
SPOMENIK FILIPU KLJAJIĆU U ZVORNIKU
Ukazom Predsjedništva Antifašističkog veća narodnog oslobođenja Jugoslavije (AVNOJ), 25. septembra 1944. godine, među prvim borcima Narodnooslobodilačke vojske, proglašen je za narodnog heroja.
(SB)
(24)