BIŠČEVIĆ TOKIĆ OŠTRO O IZMJENAMA KRIVIČNOG ZAKONA FBiH: “Legalizuje li se nasilje nad zdravstvenim radnicima?”

Istakla je da su izmjene i dopune Krivičnog zakona FBiH koje je utvrdila i u parlamentarnu proceduru uputila Vlada FBiH u mnogim aspektima sporne…

 

 

Zastupnica u Predstavničkom domu Parlamenta Federacije Bosne i Hercegovine (FBiH) Jasmina Bišćević Tokić (SDA) ponovo je analizirala i kritikovala predložene izmjene Krivičnog zakona FBiH.

 

 

Kako je kazala, predloženim izmjenama i dopunama se legalizira nasilje nad zdravstvenim radnicima.

 

 

Istakla je da su izmjene i dopune Krivičnog zakona FBiH koje je utvrdila i u parlamentarnu proceduru uputila Vlada FBiH u mnogim aspektima sporne.

 

 

“Na opasnost po slobodu medija, ranije sam već ukazala. Međutim, osim novinara, čini se da ni zdravstveni radnici nisu u mnogo boljoj poziciji. Naime, predloženim izmjenama KZFBiH zdravstveni radnici su, također, dovedeni u situaciju da ne mogu dostojanstveno i profesionalno obavljati svoj poziv”, navodi Bišćević Tokić.

 

 

Naime, članom 61. predloženog Zakona propisano je krivično djelo “Prisila prema zdravstvenim radniku”.

 

 

“Ovim članom propisano je da krivično djelo čini onaj ko doktora medicine, doktora stomatologije ili drugog zdravstvenog radnika silom ili prijetnjom da će izravno upotrijebiti silu, spriječi u obavljanju zdravstvene djelatnosti ili ga prisili na izvršenje postupka ili intervencije koji nisu u skladu sa pravilima medicinske struke ili etike. Zvuči nestvarno, ali na osnovu predložene formulacije neće postojati krivično djelo ako se upotrijebi sila ili se prijeti upotrebom sile kako bi se doktor medicine, doktor stomatologije ili drugi zdravstveni radnik natjerao da vrši svoju zdravstvenu djelatnost ili ako se upotrijebi sila ili prijetnja silom da se zdravstveni radnik natjera da izvrši postupak ili intervenciju U skladu sa pravilima medicinske struke i etike”, naglašava.

 

 

Dalje objašnjava da navedeno u praksi znači da nije kažnjivo ako neko silom ili prijetnjom da će upotrijebiti silu, prisili zdravstvenog radnika da obavlja zdravstvenu djelatnost, samo je potrebno tom prisilom osigurati da zdravstveni radnik tu intervenciju ili postupak uradi u skladu sa pravilima medicinske struke ili etike.

 

 

“Prema zdravstvenim radnicima sila ili prijetnja silom se uopšte ne bi smjela primjenjivati, pod bilo kakvim okolnostima. Natjerati doktora medicine, doktora stomatologije ili drugog zdravstvenog radnika da uradi nešto je po pravilima struke također mora biti kažnjivo. Predloženi član, dakle, dopušta da neko doktora natjera da po pravilima struke izvrši prioritetno neku operaciju ili nekome pruži zdravstvenu uslugu, bez obzira što se na takav način može ugroziti život i zdravlje doktora, pacijenta ili trećeg lica. Također, ovo u praksi znači da neko zdravstvenog radnika u vrijeme kada on nije na dužnosti npr. zbog korištenja redovnog odmora ili kada je na godišnjem odmoru, može prisliti da dođe u bolnicu i da po pravilima struke izvrši operaciju. U tom slučaju, iako se prema doktoru primjenjuje sila to neće biti krivično djelo jer se doktor ne sprečava u obavljanju zdravstvene djelatnosti odnosno od doktora se ne traži da pruži uslugu koja je u suprotnosti sa pravilima medicinske struke ili etike”, navodi Bišćević Tokić.

 

 

Pita da li se predloženim Zakonom ustvari legaliziraju oblici nasilja nad zdravstvenim radnicima koji su u praksi nerijetko dešavaju?

 

 

“Podsjećam da je članom 21. KZFBIH propisano: ‘Krivično djelo jeste protupravno djelo koje je zakonom propisano kao krivično djelo, čija su obilježja propisana zakonom i za koje je zakonom propisana krivičnopravna sankcija’. Dakle, da bi neko postupanje predstavljalo krivično djelo to postupanje mora biti unaprijed propisano kao krivično djelo i za takvo djelo mora unaprijed biti propisana sankcija.Ne može se pretpostavljati ili nagađati da je neko postupanje krivično djelo Pozivam rukovodstvo Predstavničkog doma Parlamenta FBiH da ovaj član, na principu analogije, simulira na vlastitom primjeru i neka javnosti objasni da li je kažnjivo ako neko rukovodstvo Predstavničkog doma natjera da radi ono što je ono dužno da radi tj. da sazove sjednicu i da li je kažnjivo ako neko prema rukovodstvu Predstavničkog doma primijenjuje silu kako bi osigurao da rukovodstvo Predstavničkog doma tokom sjednice postupa u skladu sa Poslovnikom Predstavničkog doma? Da nije žalosno, bilo bi smiješno”, zaključuje Bišćević Tokić.

 

 

Moja kandidatura za parlament Federacije BiH​ - Jasmina Bišćević Tokić

 

(SB)

(3)

BIŠČEVIĆ TOKIĆ OŠTRO O IZMJENAMA KRIVIČNOG ZAKONA FBiH: “Legalizuje li se nasilje nad zdravstvenim radnicima?”

| Bosna i Hercegovina, Skandal, Slider, Vijesti |
About The Author
-