isprepadan”
“SIPA bi trebala, ako ne može sama, tražiti asistenciju drugih agencija, uključujući EUFOR. Ako to ne može sama, to je poruka slabosti državnih institucija, što je izuzetno opasno”, kaže on.
Bivši ministar unutrašnjih poslova Kantona Sarajevo Nermin Pećanac ocijenio je da je pokušaj privođenja predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika od strane SIPA-e bio očekivan, ali da je način na koji je izveden “loše režiran scenario”. Poručio je da, iako hapšenje nije realizirano, poruka je jasno poslata – Dodiku je kretanje u Bosni i Hercegovini ograničeno.
Komentirajući događaje iz Istočnog Sarajeva, Pećanac je rekao da je pokušaj privođenja bio “pokušaj, i ništa više od toga”, ocijenivši da SIPA nije realno mogla privesti Dodika s obzirom na način dolaska inspektora:
“Realno govoreći, pokušaj privođenja je bio pokušaj. Znamo način na koji su stigli inspektori SIPA-e, da to neće moći ispuniti, osim ako su znali da će se on sam predati. Ovaj način bio je jedna pomen, jedna režija sa lošim scenarijem i loše izraženo.”
Pećanac je za N1 dodao da prisustvo Dodika u blizini sjedišta SIPA-e nije moglo biti ignorirano.
“Dodik je bio možda nekih 500-600 metara vazdušne linije od sjedišta SIPA-e. Znači, i da su htjeli, nisu mogli ignorisati njegov dolazak”, kazao je.
Prema riječima Pećanca, ono što je ostalo nakon sinoćnjeg događaja jesu jasne poruke, ali i nova potencijalna krivična djela:
“Na teret Dodiku, ministru policije Republike Srpske i direktoru policije sada se stavlja i pokušaj otpora, sprječavanja državnih inspektora da rade svoj posao, što vodi ka novom krivičnom djelu. To je čak moguće tretirati kao pokušaj oružanog puča.”
Pećanac je naglasio da zakonodavni akti usvojeni u Narodnoj skupštini Republike Srpske ne mogu biti iznad državnih zakona BiH:
“Može neko reći da je postupao po zaključku neke mjesne zajednice, ali imate zakon, SIPA je državna policija, državna institucija. Onemogućen im je rad, ispred njih su stali ljudi sa dugim cijevima, s prstom na obaraču. Sve je jasno.”
O amblemima i mogućoj prisutnosti stranaca
Pećanac se osvrnuo i na navode da su pojedini pripadnici MUP-a RS nosili ambleme drugih država:
“To treba ispitati. Ako su iz druge države, kako su ušli u BiH? A ako nisu, kako smiju nositi ambleme strane države? Ovdje je ključna stvar što je SIPA derogirala svoju priču o visokorizičnom hapšenju.”
Prema njegovom mišljenju, sama prisutnost nekoliko inspektora SIPA-e, bez specijalaca i ozbiljne logistike, nije u skladu s pričom o visokom riziku:
“Došli su bez ničega, sa sveskom, blokom i fasciklom. Ne govorimo o visokorizičnom hapšenju, iako ja tvrdim da jeste visokorizično hapšenje.”
“Dodik svaki potez koristi za daljnju eskalaciju”
Pećanac tvrdi da Dodik svojim ponašanjem konstantno dodaje nova krivična djela na već postojeću listu optužbi:
“Svaki njegov potez ima objašnjenje nekog krivičnog djela. On je spreman, braneći sebe, izložiti posljednjeg građanina Republike Srpske opasnosti, da bi zaštitio svoje interese.”
Govoreći o Dodikovoj imovini, Pećanac je podsjetio i na predmet u vezi s vilom na Dedinju, koji se vodi u Srbiji:
“Riječ je o predmetu za koji se čeka originalna dokumentacija iz Srbije. Dodik ima dvojno državljanstvo, a svi učesnici kupoprodaje te vile su državljani Srbije.”
Bivši ministar unutrašnjih poslova KS je istaknuo da SIPA mora biti nosilac realizacije naredbe o privođenju Dodika i ostalih optuženih:
“SIPA bi trebala, ako ne može sama, tražiti asistenciju drugih agencija, uključujući EUFOR. Ako to ne može sama, to je poruka slabosti državnih institucija, što je izuzetno opasno.”
On vjeruje da će, ukoliko EUFOR ne pruži direktnu asistenciju, ipak dati “pasivnu pomoć” kroz obezbjeđivanje šireg prostora oko eventualne akcije.
“Ne može se dozvoliti da neko zloupotrebljava institucije države da bi sebe zaštitio, a optužen je za najteža krivična djela.”
Pećanac smatra da je Dodik svjestan sve užeg prostora za djelovanje.
Schmidtova odluka dodatno pojačava pritisak
Pored dešavanja u Istočnom Sarajevu, dodatnu težinu situaciji dala je današnja odluka visokog predstavnika u BiH, Christiana Schmidta, koji je obustavio finansiranje SNSD-a i Ujedinjene Srpske. Ova odluka je, prema riječima Pećanca, snažan udarac Dodikovom političkom krugu.
“Očigledno da je gospodin Schmidt shvatio da kod nas možete vi uvoditi sankcije, ali ako ne uzmete po parama, onda od toga nema ništa. Smijali su se sankcijama, crnim listama, ali kada se zavrnu tokovi novca, više nije smiješno”, istaknuo je Pećanac.
Posebno je naglasio važnost sastanka koji Schmidt planira održati sa predstavnicima EUFOR-a u bazi Butmir, ocijenivši ga ključnim za dalji razvoj situacije:
“Meni je interesantnijI ovaj sastanak Schmidta u bazi u Butmiru sa predstavnicima EUFOR-a jer to očekujemo od njega. Definitivno očekujem od njega da zajedno s EUFOR-om da saglasnost da se ispuni nalog za privođenje. Prema tome, mislim da će to doći do tog rezultata. Tvrdim od početka da sami ne mogu iz hiljadu i jednog razloga, ne zato što oni nisu sposobni. Ja kažem da su sposobni i opremljeni. Sigurno, svaka agencija ima jednu jedinicu koja je sposobna i opremljena za sprečavanje najtežih krivičnih djela. Ali ovo mora EUFOR. Mislim, možemo mi pričati šta hoćemo. Može EUFOR na kraju reći mi nismo ničim učestvovali i tako dalje. EUFOR će učestvovati, mora i treba da učestvuje.”
Prema Pećancu, eventualno uključivanje EUFOR-a, čak i u formi pasivne asistencije, bilo bi važan signal da niko nije iznad zakona u Bosni i Hercegovini.
( N1)
(43)