BLOG JOSEPA BORRELLA: “Učešće blizu 100 zemalja i organizacija, iz Azije, Bliskog Istoka, Afrike i Latinske Amerike, ukazuje na…”

(…) snažnu međunarodnu podršku za okončanje rata na osnovu Povelje UN-a.

 

 

 

Samit o miru koji organizuje Švicarska okupit će gotovo 100 zemalja iz svih dijelova svijeta kako bi razgovarale o tome kako pokrenuti proces za okončanje rata protiv Ukrajine.

 

 

EU u potpunosti podržava ove napore. Niko ne želi mir više od ukrajinskog naroda, ali trajni mir može se postići samo ako je ukorijenjen u osnovnim principima Povelje UN-a.

 

 

Ovog vikenda, 15. i 126. juna, prisustvovat ću Samitu o miru u Ukrajini u Švicarskoj. To nije platforma za direktne pregovore između Ukrajine i Rusije. Ovaj Samit ima za cilj razviti među učesničkim zemljama zajedničke parametre za mir, utemeljene na međunarodnom pravu i Povelji UN-a.

 

 

Samit će također biti usmjeren na odabrane praktične probleme s kojima treba angažovati Rusiju: kako unaprijediti nuklearnu sigurnost, olakšati razmjenu zarobljenika i osigurati povratak hiljada ukrajinske djece otete u Rusiju, praksu koja podsjeća na tamnije periode evropske historije. Također će biti fokusiran na osiguranje slobodne navigacije i zaštite infrastrukture luka Crnog mora. Utjecaj rata agresije protiv Ukrajine proteže se daleko izvan njenih granica.

 

 

Produženi ili zamrznuti sukob bi produžio nestabilnost i prijetio globalnoj sigurnosti hrane i ekonomskoj stabilnosti. Napredak u ovim oblastima mogao bi otvoriti put za angažovanje Rusije u drugim oblastima tokom vremena.

 

 

Ovaj rat i njegov ishod su egzistencijalni za Ukrajinu, ali i za evropsku sigurnost. Svaki prekid vatre koji bi dopustio Rusiji da održi svoj represivni režim u okupiranim teritorijama bi nagradio ovu agresiju, podrivajući međunarodno pravo i potičući daljnje teritorijalno širenje Rusije. Svaki izvještaj UN-a od 2022. godine pruža obilje dokaza o brutalnom gušenju Ukrajinaca i sistematskim kršenjima ljudskih prava u okupiranoj Ukrajini.

 

 

Rusija vodi neprizvan rat izbora, vođen imperijalnom ambicijom, dok Ukrajina vodi rat nužnosti, braneći svoje pravo na postojanje.

 

 

Kao što je Vladimir Putin nedavno ponovio u Sankt Peterburgu, on teži potpunoj pobjedi na bojnom polju i ne vidi hitnost okončanja rata. Samo prije nekoliko sedmica, pokrenuo je novu ofenzivu protiv Harkiva. Njegove rakete su uglavnom uništile energetsku infrastrukturu Ukrajine i nastavljaju ubijati ukrajinske civile svaki dan.

 

 

U međuvremenu, njegovi izaslanici obilaze svijet kako bi odvratili zemlje od učešća na Samitu za mir. Rusija očito nije spremna za učešće u pregovorima na osnovu dobre vjere i iskoristila bi bilo kakav prekid vatre da se ponovo naoruža i ponovno napadne. Ruske narative o miru predstavljaju samo prikrivene pokušaje da se legitimiše njegov rat za teritorijalnu osvajanje.

 

 

Stoga, nije iznenađenje što je Rusija objavila da neće prisustvovati švicarskom samitu, čak i ako bude pozvana. Međutim, učešće blizu 100 zemalja i organizacija, iz Azije, Bliskog Istoka, Afrike i Latinske Amerike, ukazuje na snažnu međunarodnu podršku za okončanje rata na osnovu Povelje UN-a. To je ključno da se Ukrajina, žrtva rata agresije Rusije, ohrabri pred mogućim angažmanom s Rusijom.

 

 

Također će biti razmotrene i druge prijedloge na Samitu, ali smatramo da 10-točkna mirovna formula Ukrajine ostaje najvjerodostojnija osnova za buduće pregovore o miru. Prijedlozi koji ne spominju Povelju UN-a i ignoriraju političku suverenost, teritorijalnu cjelovitost i pravo na samoodbranu Ukrajine bi značili nagrađivanje agresora i legitimiranje ruskih pokušaja prekrajanja granica silom. Takvi prijedlozi ne mogu donijeti trajni mir. U tom smislu, odsustvo Kine u Švicarskoj i njeni napori da obeshrabre učešće ne jačaju tvrdnje Kine o neutralnosti.

 

 

EU želi mir u Ukrajini. Diplomatsko rješenje koje poštuje međunarodne norme bi imalo podršku svih članica EU-a. Istovremeno, moramo nastaviti uskladiti naše diplomatske napore s vojnom podrškom, u skladu s inherentnim pravom Ukrajine na samoodbranu prema članu 51 Povelje UN-a. S obzirom na to da Putin ne pokazuje namjeru da pregovara u dobroj vjeri, nastavak vojne podrške Evrope Ukrajini ostaje jednako ključan za mir u Ukrajini kao i naša podrška diplomatskom pristupu.

 

 

Da, ratovi generalno završavaju mirovnim sporazumom, ali sadržaj ovog mirovnog sporazuma je ključan za evropsku i globalnu sigurnost, kao i za međunarodni poredak zasnovan na pravilima. Hajde da napravimo Samit o miru u Švicarskoj prvim korakom ka pravednom miru u Ukrajini zasnovanom na Povelji UN-a.

 

 

(Blog Josepa Borrella, visokog predstavnika Evropske unije za vanjsku politiku i sigurnost)

 

(SB)

(101)

BLOG JOSEPA BORRELLA: “Učešće blizu 100 zemalja i organizacija, iz Azije, Bliskog Istoka, Afrike i Latinske Amerike, ukazuje na…”

| Slider, Vijesti |
About The Author
-