BOSANAC NA UKRAJINSKOM RATIŠTU: Banjalučanin promijenio ime i ratuje za Rusiju…

U razgovoru za Radio Slobodna Evropa kaže: “Vratit ću se u Bosnu kad ne bude granica između nas”, tj. kad sve bude “po ruskom”

 

 

“Znate li svirati na violini”, pitao je Muzikant Saša, kako se na ruskoj društvenoj mreži VKontakte predstavlja Ljubiša Božić ili Aleksandar Velimirović, državljanin Bosne i Hercegovine koji je na ukrajinskom ratištu, piše Radio Slobodna Evropa.

 

 

Rođeni Banjalučanin, ranije osuđen i više puta uhapšen u BiH, koji je službeno u policiji u Banjoj Luci promijenio identitet, violinom aludira na pripadnost paravojnoj ruskoj grupi Wagner, nazvanoj po kompozitoru iz 19. vijeka, odgovarajući na pitanje zašto se zove Muzikant.

 

 

Od 14. novembra na ruskoj društvenoj mreži VKontakte objavljuje fotografije u vojnim uniformama, videa na kojima se vide maskirane osobe koje koriste oružje, ali i pakete s hranom i drugim potrepštinama za koje navodi da su namijenjeni ruskoj vojsci u Ukrajini.

 

 

U razgovoru za Radio Slobodna Evropa kaže: “Vratit ću se u Bosnu kad ne bude granica između nas”, tj. kad sve bude “po ruskom”.

 

 

U Ukrajinu je, prema saznanjima RSE iz dva sigurnosna izvora, otišao u proljeće 2022. godine. I prema vlastitom priznanju, Božić / Velimirović je već godinu dana na ukrajinskom frontu ili u Rusiji. Pridruživanje stranim vojskama je kažnjivo u BiH.

 

 

Tokom videopoziva s RSE, Velimirović je sve vrijeme nosio masku. Vidjele su mu se samo oči i vojna uniforma bez jasno uočljivih oznaka.

 

 

Krajem novembra 2022. Radio Slobodna Evropa je iz dva sigurnosna izvora u BiH saznao da je Ljubiša Božić jedan od sedam bh. državljana na ukrajinskom ratištu. Više informacija o njegovom boravku nije bilo.

 

 

Međutim, Božić je od ranije poznat policijskim agencijama u BiH. Prvi problem sa zakonom, kako je utvrdio RSE, bio je 2010. godine.

 

 

Zbog otmice je osuđen na dva mjeseca zatvora i odslužio je kaznu, saznao je RSE.

 

 

Ko je bio žrtva otmice i drugi detalje o ovom slučaju nije bilo moguće pronaći, jer je kazna brisana iz evidencije, u skladu s Krivičnim zakonom Republike Srpske.

 

 

Osude na kaznu zatvora do jedne godine brišu se iz kaznene evidencije kad proteknu tri godine od dana izvršene kazne – pod uvjetom da osuđeni za to vrijeme ne učini novo krivično djelo.

 

 

Iz Osnovnog suda Gradiška su naveli da ne mogu dati detalje presude, jer “bi to bilo protivno Zakonu o krivičnom postupku”

 

 

Opširnije čitajte na OVOM linku.

 

(SB)

(641)

BOSANAC NA UKRAJINSKOM RATIŠTU: Banjalučanin promijenio ime i ratuje za Rusiju…

| Slider, Vijesti |
About The Author
-